10 наукових теорій, які принесли людству дуже багато зла

Не помиляється лише той, хто нічого не робить, але в пошуках істини люди дуже часто звертають на неправильну дорогу. В історії людства були випадки, коли це мало жахливі наслідки для мільйонів людей. У 1950 році філософ-раціоналіст Бертран Рассел написав есе «Логіка і знання», де перерахував ті омани та помилки людства, які відводять нас далеко від гуманістичних цінностей.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Ми в Тутка зібрали для вас 10 наукових теорій, які доводять, як сильно можуть помилятися люди. Помилки минулого варто пам’ятати, щоб не повторити їх у майбутньому.

1. Расова теорія

Основна думка: одні раси кращі за інших.

Ця теорія з’явилася ще в епоху рабовласництва, щоб придумати наукове пояснення, чому одні люди повинні підкорятися іншим.

У XIX столітті французький письменник і соціолог Жозеф де Гобіно в своїх працях про расову нерівність оголосив арійців вищою расою, вважаючи, що вони перевершують інших у фізичній силі, інтелекті, красі і завзятості. Цю теорію розвинув німецький антрополог Ганс Гюнтер. Почалася нацистська політика «расової гігієни» з метою дискримінації, а потім і знищення «неповноцінних» людей, перш за все євреїв. Оцінки числа жертв становить від 4 до 8 мільйонів чоловік.

Сучасна наука ніяк не пов’язує розумові здібності людини з кольором її шкіри та походженням.

2. Євгеніка

Основна думка: людину можна «поліпшити» за допомогою селекції.

Автором ідеї поліпшення генофонду і розвитку якостей, цінних для суспільства, став англійський дослідник Френсіс Гальтон. Але ось в чому питання: які якості вважати важливими? Чи не виявиться в процесі селекції за бортом людина з високим творчим потенціалом, але з вродженими фізичними вадами? Та й багато ознак, той же алкоголізм, наприклад, проявляються під впливом зовнішнього середовища, в якому росте людина.

У нацистській Німеччині розвивалася «негативна євгеніка» з метою припинити розмноження людей, яких з тих чи інших причин вважали «неповноцінними». Програми з примусовій стерилізації людей існували також в скандинавських країнах, США, Данії, Швейцарії, Англії, Японії.

З розвитком клонування та виникненням можливості вносити зміни в ДНК людини питання про етичність таких експериментів знову актуальне і викликає чимало суперечок і дискусій. Наприклад, в Ісландії всім вагітним жінкам, у дітей яких під час УЗД діагностований синдром Дауна, роблять аборт. Чи правильно це?

3. Телегонія

Основна думка: дитина буде схожою на першого партнера жінки.

Ця теорія була популярна у представників релігійної та філософської концепції креаціонізму, які намагалися довести: жінка до шлюбу повинна неодмінно залишатися чистою і непорочною. На їхню думку, інтимна близькість з будь-яким чоловіком, а особливо з найпершим, впливає на зовнішність і риси характеру майбутніх дітей. Складно підрахувати, скільки жінок постраждало від такої помилки.

Ідею телегонії (дослівний переклад цього терміну – «далеко народжений») використовували нацисти, які вважали, що після стосунків з «неарійськими» чоловіками німкені вже не зможуть народити «чисту» дитину.

Ангела Крін і Рассел Бондуріанскі з Австралії провели експеримент на мухах і вирахували, що розмір тіла їх потомства визначається розміром тіла першого самця, а не батька цього потомства. Але от невдача: на інших тваринах подібні досліди не проводили, є багато шансів на похибку та й будова статевої системи людини і мухи дуже відрізняється.

Так що з відкриттям генетики, ця теорія поки не витримує ніякої критики.

4. Теорія плоскої Землі в центрі Галактики

Основна думка: плоска Земля в центрі світу.

У модель Сонячної системи із Землею в центрі люди вірили впродовж багатьох століть. Завдяки Миколі Копернику таке переконання почало потроху занепадати. Вірили також і в те, що земля плоска.

Незважаючи на те, що і ця теорія була давним-давно спростована, до сих пір є дуже багато людей , які вважають її істинною.

І нічого би не сталося, але в середні віки з людьми, що не погоджувались з такою теорією, розправлялися і робили це жорстоко. Вважалося, що невіра в те, що земля розташована в центрі Галактики, ставить під сумнів ідею божественної природи всього сущого, отож «невірних» відправляли на багаття.

5. Теорія ефективного спілкування Дейла Карнегі

Основна думка: відмова від власного «я» і обов’язкова посмішка на обличчі.

Людина, яка любить виступати на публіці, легко знаходить нові знайомства, присвячує багато часу роботі, не вступає ні з ким в конфлікти і постійно посміхається, здається, оточуючим успішною та задоволеною життям. Але не все так просто.

У своїх книгах Дейл Карнегі часто закликає забути про власне «я» і відмовитися від своєї думки, щоб сподобатися співрозмовнику і зробити спілкування більш приємним. Але людина, яка постійно прикидається, буде весь час відчувати стрес і почуття пригніченості, а це рано чи пізно перетвориться в психосоматичні розлади. Така гра на публіку може допомогти досягти деяких цілей, але вже точно не зробить людину щасливішою.

Карнегі радить людям постійно посміхатися. Так, ця порада добре підходить екстравертам, а інтроверти вже точно не візьмуть її на озброєння.

6. Гомеопатія

Основна думка: лікувати схоже схожим, тільки в мінімальній концентрації.

Гомеопатія – це один з напрямків альтернативної медицини, засновником якого вважають Крістіана Ганемана. Для лікування хвороб застосовують малу дозу тих ліків, які у великих дозах викликають у здорової людини цю хворобу. Грубо кажучи, гомеопатичний препарат – це сильно розведена отрута. Часом настільки сильно, що перетворюється в звичайну воду. Клінічні випробування таких препаратів встановили: дуже часто відмінностей між їх дією і дією плацебо немає.

Вчені і дослідники вважають гомеопатію однією з найбільших афер нашого часу, але при цьому мільйони людей у всьому світі регулярно користуються гомеопатичними препаратами.

Всесвітня організація охорони здоров’я попереджає: використання гомеопатії в якості альтернативи основного лікування багатьох хвороб небезпечне для здоров’я і життя.

7. Фокальний сепсис

Основна думка: при запальному процесі в кров виділяються токсини, які отруюють організм, тому хворий орган найкраще видалити.

Теорія фокального сепсису набула популярності в XIX столітті та призвела до величезної кількості непотрібних операцій. Лікарі вважали, що шкідливі бактерії в організмі можуть стати причиною багатьох хвороб і навіть психозу. В результаті популярною практикою стало видалення «потенційно небезпечних» органів, наприклад, апендикса. В Європі та Америці через карієс пацієнту могли видалити не тільки зуби, але ще гланди і аденоїди.

Сучасні дослідження доводять: теорія осередкової інфекції не має під собою ніякого наукового підтвердження. Такі операції тільки шкодили пацієнтам, а токсини, які нібито виділялися зараженими зубами, ніяк не впливали на психіку. У більшості випадків хворим могли допомогти традиційні методи лікування.

8. Кровопускання – спосіб лікувати всі хвороби

Основна думка: всі хвороби від надлишку крові.

Гіппократ був творцем теорії про чотири рідини, згідно з якими здоровий організм повинен тримати в рівновазі чотири «гумори» – кров, слиз, жовту і чорну жовч. Вважалося, що всі хвороби виникають через порушення цього балансу, зокрема, від занадто великої кількості крові. Роблячи кровопускання за допомогою розтину судин або гірудотерапії, пацієнт позбавлявся від «поганої» крові.

З сучасної точки зору, небезпека кровопускання очевидна: зараження крові від брудних інструментів, передача через кров небезпечних інфекцій і ослаблення організму. Була небезпека пошкодити артерії і викликати сильну кровотечу.

Цей метод лікування був популярний протягом майже двох тисяч років і все ще практикується: зокрема, в азіатських країнах багато хвороб лікують за допомогою кровопускання – хіджами.

9. Френологія

Основна думка: який череп – такий і характер.

Австрійський лікар і анатом Франц Йозеф Галль вважав, що думки, емоції і психічні особливості людини впливають на форму її черепа, так як закладені в півкулях мозку. Він малював «френологічні карти», де кожна зона відповідала за певну рису характеру. Опуклість на черепі в цьому місці означала, що ця риса у людини розвинена, а западина – що ні.

Герой Леонардо ді Капріо у фільмі «Джанго звільнений» був прихильником цієї теорії, адже вона виправдовувала рабство. Також і за обличчям в усі віки намагалися прочитати характер, і якщо знаходили «неблагонадійні» риси, це було достатнім приводом підозрювати людину в злочинах і порушеннях закону.
З розвитком нейрофізіології було доведено, що на характер людини форма її черепа і розмір мозку ніяк не впливають, та й фізіогноміка була оголошена лженаукою.

10. Теорія про світову змову

Основна думка: усім світом керує невелика група людей (а може, і не людей).

Ця теорія приписує окремим людям повний контроль над усіма ресурсами і політичними процесами на планеті. Здається, що віра в світову змову абсолютно нешкідлива, але вона дуже небезпечна за рахунок тих збитків, яких завдає це утворення. Відповідно до цієї теорії вірити не можна нікому: ні вчителям, ні науковим дослідженням, ні порадам лікарів, ні навіть самому собі (раптом там вже якийсь чіп вмонтований?) І навіть не варто намагатися щось змінити.

Світовою змовою пояснюють еволюційну теорію Дарвіна, освоєння космосу і те, що вчені все ще не можуть створити вакцину від раку. І кожен, хто критикує цю теорію, насправді давно в неї потрапив.

Вчений і математик Девід Граймс вивів формулу , яка доводить: світова змова неможлива, так як вона давно б уже була розкрита. За його підрахунками, «інсценізація» висадки на Місяць могла бути таємницею всього 3,7 року, а «змова» проти створення вакцини для боротьби з раком – 3,2 року.

А яке з сучасних досліджень, на вашу думку, не піддається ніякій критиці? Чи є зараз наукові теорії, в які вірять мільйони людей, а ви – ні?

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close