11 фактів, які перевертають наше уявлення про світ з ніг на голову

Загальне число вчених у світі підійшло до позначки у 8 млн осіб. Навіть якщо уявити, що кожен з них працює над одним дослідженням 10 років, це буде означати, що щодня здійснюються сотні відкриттів. Медицина, поведінка тварин, технології — знайомі нам теорії отримують спростування або постають у новому світлі.

Тутка об’єднав у збірку факти, які інакше, ніж розрив шаблону, і не назвеш.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

1. Найкримінальніше місто-держава в світі — Ватикан

Дивовижний парадокс склався з-за способу підрахунку рейтингу: кількість цивільних правопорушень та кримінальних злочинів, що відбулися протягом року, ділять на кількість жителів міста. А в останньому місто-держава значно поступається бразильському Сан-Паулу, нігерійському Лагосу і навіть району Бронкс в Нью-Йорку.

Наприклад, у 2006 році населення Ватикану налічувало 492 людини, а кількість злочинів, зареєстрованих на його території, становила 827 випадків. У підсумку статистичний рівень злочинності виявився найвищим у світі — 1,68 події на кожного громадянина.

2. Лінивці можуть затримати дихання на 40 хвилин, плаваючи під водою

Ці ссавці, відомі своїм, м’яко кажучи, розміреним способом життя, іноді не проти поплавати. І якщо на суходолі за хвилину лінивець може подолати всього 2 метри, то у водоймі його швидкість зростає в 5 разів! А завдяки уповільненому обміну речовин вони можуть протриматися без повітря рекордну кількість часу.

3. У людського язика немає «спеціалізованих» смакових зон

Розкуштувати солодке можна кінчиком язика, а гіркота відчувається ближче до його кореня — звична карта сприйняття смаку визнана міфом. Різні типи смакових цибулин розподілені по всьому язику. Ілюзію «зонування» створює переважання рецепторів одного виду на тій чи іншій ділянці.

4. Зір собак не чорно-білий, вони розрізняють сині й жовті кольори

Всупереч поширеній думці, собаки не бачать світ лише в чорно-білій гамі. Старий міф про діахромний зір спростували російські вчені. Експеримент з позначенням порожніх і повних годівниць різним кольором показав, що наші вихованці не гірше людини розрізняють синій і жовтий кольори. Однак різниці між червоним і зеленим собаки не бачать.

5. У світі існують як мінімум три Санта-Клауса

Це ім’я носять міста у США. Вони знаходяться в штатах Джорджія, Арізона і Індіана. Останнє багато років поспіль потрапляє на карти обов’язкових місць для святкування Різдва. Тут туристи можуть зустрітися з самим символом свята.

Санта-Клаус у Джорджії — містечко з меншим розмахом може похвалитися тільки парком, каплицею і 8 вулицями з характерними назвами на зразок вулиці Рудольфа або Грудневої. Ну, а третє — тезка зі штату Арізона — в цей час перетворився на місто-привид, про яке нагадують лише кілька будівель вздовж шосе.

6. Вівці влаштовують поєдинки після стрижки, бо перестають впізнавати одна одну

Будь-яке стадо овець має свою ієрархію, при цьому ранжирування вибудовується серед тварин однієї статі і віку. Лідери у своєму стаді отримують кращі місця біля годівниць і під час відпочинку можуть контролювати поведінку інших учасників своєї групи.

Але все це до найближчої стрижки, яка подібна революції, розповідається в цьому блозі. Разом з відмінними ознаками — зовнішнім виглядом і запахом — втрачається і статус, і з допомогою поєдинків тварини заново з’ясовують, хто тепер гідний очолити стадо.

7. Знамените яблуко Ньютона впало не на голову вченому

Падіння фрукта, який в кінцевому підсумку сприяв відкриттю закону всесвітнього тяжіння, відбулося лише на очах Ісака Ньютона. Пряме приземлення яблук примусило англійського фізика задуматися, чому траєкторія падіння щоразу одна і та ж.

Ці роздуми згадує біограф вченого Вільям Стьюклі у книзі «Спогади про життя Ньютона». Очевидно, цей текст і став основою для легенди про яблуко, яке звалилося на голову дослідника.

8. Зміна шпалер на робочому столі знижує рівень стресу

Традиційна порада змінити обстановку, якщо постійна напруга заганяє вас у глухий кут, тепер стосується і до того, як виглядає екран вашого ноутбука або iPad. Новий фон може послабити дію стресу і підвищити продуктивність. При цьому найбільш ефективні знімки природи, найменш — міські види і геометричні абстракції.

9. Горили вміють мурчати не гірше кішок

Крім звичних нам домашніх вихованців звуки мурчання можна почути від лемурів, морських свинок, ведмедів, лисиць, гієн, кроликів і білок. А горили можуть почати мурчати під час прийому їжі.

10. У повній темряві око людини здатне помітити запалену свічку на відстані 48 км

Ми не можемо повною мірою оцінити силу власного зору, оскільки навіть при рівному ландшафті його обмежує лінія горизонту. Максимальна відстань, при якому на експеримент не буде впливати форма Землі, складає всього 5 км.

Насправді ж людина здатна бачити куди далі: якби планета була плоскою, у повному мороці ми б змогли розгледіти маленьке полум’я, що горить, на відстані 48 км від нас, свідчать дослідження вчених.

11. Тонна мобільних телефонів містить більше золота, ніж тонна золотої руди

Згідно з даними екологів, переробка 1 000 кг руди дає 1-2 грама золота. І ту ж саму кількість дорогоцінного металу можна отримати, якщо відправити на переробку золотовмісні деталі 41 мобільного телефона.

Одна тонна гаджетів містить близько 300 грамів золота. Однак вартість самих пристроїв занадто висока, щоб такий варіант «золотодобування» виявився рентабельним.

Зрозуміло, за межами статті залишається безліч фактів, які здатні перевернути наші уявлення про світ з ніг на голову. Діліться тим, про що ще не знає Тутка у коментарях.

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker