in , , ,

У Стародавньому світі не було синього кольору, і він може зникнути знову

Важко уявити, однак синій колір в людській історії з’явився порівняно недавно. Давні люди не знали такого поняття. Наприклад, в «Одіссеї» Гомера море було «кольору темного вина», а вівці взагалі фіолетовими. Чому ж так сталося? Невже в давнину світ був іншого кольору?

Ми в Тутка розбираємося, що було не так з кольоросприйняттям стародавніх людей і чому для людини не назване не існує.

Вперше з питанням стародавнього кольоросприйняття зіткнувся учений Вільям Гладсон — він помітив дивне забарвлення предметів в поемах Гомера — фіолетових овець і зелений мед. Підрахувавши всі згадки про кольори в «Одіссеї», він виявив, що чорний і білий зустрічалися близько 300 разів, червоний, жовтий і зелений — не більше 30. Інші тексти тієї епохи також обмежувалися лише цими кольорами. Виходить, що світ стародавніх греків був п’ятиколірним? І так, і ні.

Філолог Лазар Гейгер продовжив справу Гладсона і з’ясував, що подібна обмеженість кольорів була характерна усім древнім цивілізаціям. Ні в ісландських сагах, ні в Корані, ні в писемності Стародавнього Китаю не було виявлено жодної згадки про синій колір. Так, наприклад, в індуїстських ведичних гімнах безліч разів зустрічається опис неба, проте жодного разу не йдеться про його відтінки.

Вивчаючи пам’ятки писемності, Гейгер також з’ясував що назви кольорів з’являлися в мові поступово. Спочатку виникли білий і чорний для визначення світла і темряви, потім червоний — колір крові, а лише потім жовтий і зелений. Нам важко це уявити, але стародавні цивілізації просто еволюційно в той момент не дійшли до розуміння синього кольору — він не відрізнявся від темних і зелених відтінків.

Єдиною культурою, яка виділяла його серед інших кольорів, була єгипетська. Також єгиптяни виготовляли синю фарбу, чого не робили їхні сучасники.

Після теоретичного обгрунтування гіпотези знадобилося уточнити її експериментально. Дослідник Гай Дойчер провів цікавий досвід. Він вирощував дочку, намагаючись не згадувати про колір неба, і одного разу поставив їй питання, який відтінок вона бачить. Дівчинка не змогла відповісти, небосхил був для неї безбарвним. Лише через деякий час вона прийшла до висновку, що він синій.

Внаслідок цього виникає цікаве питання: чи може людина бачити колір, для якого немає визначення? Колір, який не названо? Відштовхуючись від цієї думки, вчений Джулі Давідофф провів експеримент в Намібії на племені хімба, в мові якого немає відмінностей між синім і зеленим.

Він показав їм коло з 11 зеленими квадратами, один з яких був блакитного кольору. Велика частина племені не змогла знайти відмінностей, іншим же знадобилося значно більше часу, ніж сучасній людині з неймовірно поганим зором.

Однак, у хімба виявилося найменувань зеленого в кілька разів більше, ніж в англійській мові. Поглянувши на 11 зелених квадратів, один з яких трохи відрізнявся за відтінком від інших, вони змогли моментально назвати відмінний.

А ви зумієте?

Як ваші успіхи?

Здаєтесь? Для багатьох з нас це дійсно нелегко.

З цього експерименту можна зробити висновок, що поки немає слова, що визначає колір, нам складно його ідентифікувати. Стародавні люди фізично могли бачити відтінки синього, однак просто не розуміли, на що вони дивляться. Звичайно, всі кольори спочатку існують у нашому світі, просто з плином часу людський мозок розвивається і стає здатний бачити і розрізняти їх. Однак якщо відбудеться глобальна катастрофа і рівень інтелекту людей сильно впаде, людство знову повернеться до початкового спектру.

Відкритим залишається лише глобальне питання: якщо ви бачите щось, але не знаєте про це, чи існує воно? І чи можете ви побачити те, для чого немає ні назви, ні аналогії?

Погляньте на навколишній світ! Чи можете ви уявити, що не бачите синього кольору, не відрізняєте його від зеленого?

За матеріалами

Сподобалось?

20 найкращих серіалів Netflix, які сподобаються всім без винятку

Чому хороші дівчата так часто самотні?