Жителі північних країн вважаються найщасливішими. І ось 7 відповідей на запитання, як їм це вдається

Щорічно жителі північних країн потрапляють в топ найщасливіших людей на планеті. Вони не розпещені сонцем, клімат залишає бажати кращого, але тим не менше вони повністю задоволені життям і люблять свою батьківщину. І річ не тільки в скандинавському понятті «хюгге», яке підкорило весь світ і означає спокійне, розмірене життя в теплому затишному будинку. Бути щасливим по-північному – це не просто розвести вогонь в каміні та надіти светр з оленями. У кожного скандинавського народу є свій особливий рецепт щастя.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Ми в Тутка зібрали для вас незвичайні терміни з національних мов, які характеризують добре, щасливе життя так, як розуміють його жителі різних північних країн.

«Сісу»: загартований характер по-фінськи

Британське видання The Times в 2017 році внесло фінське поняття «сісу» до списку ключових трендів родом зі Скандинавії. Це слово неможливо точно перекласти по-українськи, але приблизно воно означає таке: «якщо щось мусить бути зроблене, то воно буде зроблене». За будь-яку ціну. «Сісу» має на увазі стійкість, витривалість, хоробрість, відсутність зайвих слів і надмірних емоцій.

Сядемо і дамо поспіху пройти повз.

Гучний голос – ознака порожнечі.

Фінські прислів’я

Щоб перейнятися духом «сісу», The Times пропонує спробувати розмовляти стримано, без активної міміки і жестикуляції. Але річ, звичайно, не в тому, як говорити, а в тому, щоб говорити лише по суті. «Сісу» – це відсутність порожніх балачок, скарг і самовихваляння. Завдяки філософії «сісу» фіни так незворушно спокійні, наполегливі (іноді до впертості), самодостатні та високо цінують рівність в суспільстві.

«Лагом»: почуття міри по-шведськи

«Лагом» – це вміння дотримуватися балансу в житті. Дослівно це поняття перекладається як «якраз, не надто багато або мало». «Лагом» пронизує все шведське суспільство, включаючи економіку і ведення бізнесу. Справжній «лагом» починається тоді, коли людина зробила порядок у своєму житті, вона все тримає під контролем й оточена такими самими свідомими співгромадянами. Звичайно, досягти цього непросто. Але якщо вам до душі концепція «лагом», почніть з себе: поміркованість і розум ще нікому не зашкодили.

Лагом-притча

«Одного разу старий кіт зустрів молоде кошеня, яке бігало і крутилося, намагаючись спіймати свій власний хвіст. Старий кіт запитав:
– Чому ти ганяєшся за своїм хвостом?
– Мені сказали, що мій хвіст – це моє щастя, – відповіло кошеня. – Ось я і намагаюся його спіймати.
Старий кіт посміхнувся і сказав:
– Коли я був молодий, мені теж сказали, що моє щастя в моєму хвості. І я теж багато днів бігав за своїм хвостом, намагаючись схопити його. Я падав від знемоги, потім вставав і знову намагався зловити свій хвіст. Украй зневірившись, я просто пішов світ за очі. І знаєш, що я раптом помітив?
– Що? – здивовано запитало кошеня.
– Я помітив, що, куди б я не йшов, хвіст скрізь іде за мною».

Тору Віллі «Глюгге. Скандинавське щастя: п’ємо чайок в піжамі»

Автор книги «Глюгге. Скандинавське щастя: п’ємо чайок в піжамі» Тору Віллі рекомендує такі способи стати щасливим завдяки «лагом»: стежити за прибутками і витратами, скоротити споживання енергії, води і виробляти менше сміття, не купувати непотрібних речей, а старі використовувати повторно.

“Арбайдсглед”: задоволення від роботи по-данськи

Вміння отримувати задоволення від роботи – “арбайдсглед” – ось ще одна концепція щастя від данців, які раніше подарували світові поняття “хюгге”. Компанія Universum щорічно публікує результати дослідження, яке вимірює задоволеність людей своєю роботою в різних країнах світу. І жителі Скандинавських країн завжди потрапляють на верхівку найбільш задоволених.

«Жителю Данії, якому лікарі поставили діагноз «стрес»,
місцевий муніципалітет може надати
оплачувану відпустку тривалістю до року,
а потім запропонувати скорочений робочий тиждень і
безкоштовні консультації психолога».

Хелен Расселл “Хюгге, або Затишне щастя по-данськи”

Щоб досягти “арбайдсглед”, дайте відповідь собі чесно: чому ви працюєте саме в цьому місці? Знайдіть плюси в своїй роботі, налагодьте стосунки з колегами і керівництвом, виконуйте свої обов’язки сумлінно, вдосконалюйте навички. Якщо вам це здається неможливим, пора подумати про зміну діяльності. Адже, як вважають данці, людина по-справжньому щаслива саме тоді, коли вона з радістю йде на роботу, а потім з радістю повертається додому.

«Фрілуфтслів»: спілкування з природою по-норвезьки

Філософія «фрілуфтслів» полягає в тому, що людині обов’язково потрібно періодично залишатися наодинці з природою, щоб повернутися до свого істинного «я». І це не просто турпохід, це справжнє звільнення від метушні й рутини. Тільки ви з рюкзаком за плечима і природа. Проста фізична праця на відкритому повітрі також потрапить до категорії «фрілуфтслів». Наприклад, рубати дрова. Норвежець Ларс Міттінг, автор книги «Норвезький ліс. Скандинавський шлях до сили і волі» вважає рубання дров чимось на зразок духовної практики. Ця книга стала мегапопулярною навіть у Великобританії.

«У самотньої хатинці
Свій багатий улов я збираю;
Є вогнище, табуретка і стіл,
Фрілуфтслів в моїх думках».

Генріх Ібсен “На висотах”

Ось як самі норвежці радять відчути цей стан: «Жодних світлин і публікацій в Facebook – просто підніміться на гору або погуляйте в лісі і збережіть ці враження тільки для себе». «Вимкніть телевізор, набийте свої кишені шинкою і шоколадом і вирушайте в похід».

«Хезелехайд»: єднання з близькими по-голландськи

Голландія хоч і не відноситься до скандинавських країн, теж має дуже колоритну концепцію щастя. Щастя по-голландськи – це перш за все єднання з близькими. Час, проведений в теплій компанії рідних, коли тебе розуміють і підтримують, називається «хезелехайд».

Прогулянки з другом в темряві краще, ніж на самоті при світлі.

Не ходи за мною, я не можу привести тебе туди, куди тобі потрібно.
Не йди попереду мене, я не можу піти за тобою. Просто йди поруч і будь моїм другом.

Голландські прислів’я

Gezel в перекладі з нідерландської мови – «товариш, старий друг». Голландці часто використовують слово gezellig (затишний, приємний, доброзичливий). Місця та речі, дорогі серцю, що викликають світлі спогади – це gesellig. Незабутні довгоочікувані зустрічі з друзями, яких давно не бачив – це теж gesellig. До речі, в Норвегії є схоже поняття «коселі» – це приємний вечір в компанії друзів зі смачною їжею та запаленими свічками.

«Калсарікянні»: розслаблення по-фінськи

«Калсарікянні» (або «калсарікянніт») – у фінів це вид дозвілля, коли людина вирішує залишитися вдома і трохи випити на самоті, одягнувши нижню білизну або піжаму. Kalsarit – це вид одягу, що нагадує підштаники. Kännit – п’яний. Світ дізнався про «калсарікянні» завдяки Міністерству закордонних справ Фінляндії, яке опублікувало спеціальні емоджі, що відображають ці та інші самобутні поняття фінської національної культури. Коли вас кудись кличуть, а вам не хочеться йти, дайте відповідь, що вирішили присвятити вечір «калсарікянні».

«З фарб, які перебувають на палітрі виживання жителя півночі, фін вибирає примітивне, проте по-світськи невимушене калсарікянні, що вписується в більшість ситуацій. Калсарікянні можна застосувати в будь-якій точці світу, в будь-якій ситуації, в будь-якому оточенні й стані розуму.

Калсарікянні не вимагає великомасштабних приготувань.

Калсарікянні обійдеться порівняно дешево і демократично.

Калсарікянні – це не поза, не акторство, не вдавання: про нього не публікують атмосферних світлин в Instagram.

Калсарікянні – це правда життя».

Миска Рантанен “Калсарікянні. Фінський спосіб зняття стресу”

Фінів наслідують голландці. У них є поняття «Нікс»це вміння просто розслабитися і побайдикувати, не страждаючи докорами сумління за марно проведений час. У сучасному світі, коли від нас усюди чекають високої продуктивності, «Нікс» відмінно знімає стрес.

«Глюггаведур»: оптимізм по-ісландськи

«Глюггаведур» – так ісландці називають приємне відчуття, коли за вікном вирує негода, а ти сидиш в теплому затишному будинку з чашкою гарячого напою і спокійно дивишся на витівки природи. Для північних країн це особливо актуально, адже навіть влітку тут деколи хочеться одягнутися тепліше і віддатися «глюггаведур».

Якщо вам не подобається погода, почекайте 5 хвилин і стане ще гірше.

Хвали діву вранці

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Close