Лікар Комаровський відповів на 12 запитань, які хвилюють кожного з батьків

З народженням дитини в головах батьків починають роїтися сотні запитань, а навколо раз у раз з’являються порадники. Родичі, колеги, завсідники форумів – у кожного свій погляд на те, як новоспеченим мамі й татові варто виховувати дитину і піклуватися про її здоров’я. Таку важливу річ не можна довіряти будь-кому, набагато розумніше прислухатися до думки професіонала.

Тому Тутка публікує відповіді педіатра, кандидата медичних наук Євгена Комаровського на найпопулярніші запитання батьків. Його поради не завжди схожі на традиційні лікарські рекомендації, зате дієві.

1. Чи небезпечна газована вода для дітей?

Всупереч поширеній думці про те, що газована вода вимиває з організму кальцій і погано впливає на кістки, це неправда. У складі солодких шипучок (зокрема коричневого кольору), є ортофосфорна кислота. Цей регулятор кислотності перешкоджає всмоктуванню кальцію. Ось тільки щоб запустити цей процес, потрібно випивати близько 20-30 л кока-коли на день.

Але будьте уважними: часто діти, які зловживають газованою водою, не п’ють молоко, кефір та інші продукти цієї групи. Таким чином, вони недоотримують кальцій та інші цінні мікроелементи, а ось барвники і цукор потрапляють до організму. Газовану воду пити можна, але необхідно дотримуватися балансу і додавати в раціон, поряд зі смакотою, корисні продукти.

2. Чи можна займатися самолікуванням?

Самолікування не таке небезпечне і згубне, як нас переконують. Головне – розумно до нього підійти. Лікар повинен розповісти пацієнтам, як можна самостійно діагностувати у себе ту чи іншу хворобу. Головне правило: ви можете займатися самолікуванням тільки в тому випадку, якщо у вас є особистий досвід такої ситуації.

Уявімо, у дитини кашель. Ви пішли до поліклініки, де дипломований фахівець поставив діагноз, призначив ліки і розповів, як потрібно лікуватися. Тепер у вас є такий досвід. Отже, наступного разу, коли у вашої дитини з’явиться такий самий кашель, ви зможете лікувати його самі за рекомендаціями лікаря.

3. Дитина проковтнула жуйку. Що робити?

Ви напевно чули, що жуйка, яку з необережності може проковтнути дитина, ризикує залишитися в її кишківнику на кілька років. Це не має нічого спільного з дійсністю. Жувальна гумка потрапляє зі стравоходу до шлунку, після чого – в тонкий і товстий кишківник і виводиться з організму природним шляхом.

Це стосується і дітей, і дорослих. Жуйка не чинить згубного впливу на організм. Отже, якщо ви або ваша дитина випадково проковтнули жуйку – нічого страшного.

4. У дитини кон’юнктивіт. Можна йти до дитячого садочку?

Залежить від різновиду кон’юнктивіту. Всього їх є 4: бактеріальний, вірусний, алергічний і подразнюючий. Останній виникає, коли в очі потрапляє подразник. Наприклад, дитина в пісочниці потерла очі – з’явилося подразнення.

Алергічний кон’юнктивіт – реакція на алергени, наприклад шерсть домашніх тварин. У цих двох випадках дитина спокійно може йти до дитячого садочку. А ось вірусний і бактеріальний кон’юнктивіт заразні, особливо перший. Визначити, який саме кон’юнктивіт у вашої дитини, може тільки педіатр.

5. Навушники шкідливі для дітей?

Тривала дія гучного звуку на орган слуху може призвести до високочастотної втрати слуху. Як це проявляється? Дитина гірше сприймає високі тони (наприклад голос мами, інших дітей, спів птахів), ніж низькі (голос тата). Цього легко можна уникнути, досить іти за трьома порадами:

  • У певні три періоди життя людині потрібно відвідати лікаря і зробити аудіограму (перевірити стан слуху): 14, 16 і 20 років.
  • Правило «60 на 60»: гучність на пристрої повинна бути не вище 60%. Після 60 хвилин прослуховування робіть перерву не менше ніж на 6 хвилин.
  • Віддавайте перевагу навушникам з системою шумопридушення: ми збільшуємо гучність через інші шуми. Система шумопридушення дозволить не виставляти гучність на максимум. Оптимальна форма навушників – накладні: звук природніший, а ризик травм або інфікування знижується.

6. Людина подавилася. Що робити?

Перша думка, яка приходить в голову – постукати по спині. Цього категорично не можна робити. Найефективніший спосіб очистити дихальні шляхи – прокашлятися. Якщо людина кашляє, отже вона може дихати. А ось постукування по спині змінює положення чужорідного тіла в дихальних шляхах – в гіршому випадку може статися зупинка дихання.

Що робити, якщо дитина або ви подавилися? Заспокоїтися, забезпечити приплив свіжого повітря, робити глибокі вдихи і кашляти. Цьому варто навчити й дитину.

7. Чи можна дитині носити рюкзак?

У деяких випадках це навіть необхідно, але головне – дотримуватися нормативів ваги. Рюкзак разом з усім вмістом повинен важити не більше 10% від маси вашої дитини. Припустимо, вага вашої дитини – 22-25 кг. Отже, рюкзак не повинен важити понад 2,2-2,5 кг.

8. Чи можна давати дитині фрукти? В яких кількостях?

Фрукти – одні з найбільш природних для людини продуктів, тому давати їх дитині не тільки можна, а й потрібно. Важливо знати міру: фрукти не повинні замінювати в раціоні м’ясо, рибу, хліб, крупи та інші продукти. Зміна раціону порушує формування нормального апетиту. Давати дітям фрукти між повноцінними прийманнями їжі – це корисно, замінювати ними обід або вечерю не варто.

9. Що робити, якщо дитина просить солодощів?

По-перше, потрібно тверезо оцінити комплекцію дитини: якщо щічки і сіднички занадто кругленькі, солодощі давати точно не варто. Однак, якщо дитина активна і з її фізичними навантаженнями все гаразд, можна дати трохи солодощів.

Солодощі можуть бути шкідливими і корисними – у вас завжди є вибір. Чорнослив, курага, родзинки та інші сухофрукти – прекрасна природна і здорова альтернатива цукеркам.

10. Чи можна дитині користуватися зубною пастою з фтором?

Не можна доти, поки дитина не навчиться спльовувати. До цього моменту рекомендується чистити зуби простою водою або пастою без фтору. Фтор добре очищає зуби, але погано, коли він потрапляє до дитячого шлунку. Тому перш ніж дозволяти дитині користуватися пастою з фтором, навчіть її випльовувати те, чим вона чистить зуби. ⠀

11. Чи можна робити дитині парові інгаляції?

Їх роблять за допомогою інгаляторів або підручних засобів. Принцип такої інгаляції – вплив гарячої пари. Однак чим молодша дитина, тим вона небезпечніша. По-перше, великий ризик опіку як дихальних шляхів, так і тіла: каструля або тазик можуть легко впасти на маленького пацієнта.

По-друге, через вплив гарячої пари слиз, який засох в дихальних шляхах, розбухає. У такому стані він може перекрити дихальні шляхи – дитина може почати задихатися. Небулайзер, на відміну від парових інгаляторів, використовувати можна, але тільки для лікування хвороб нижніх дихальних шляхів (бронхіальна астма, пневмонія, бронхіт і так далі). Хвороби верхніх дихальних шляхів (риніт, фарингіт та інші) лікуються іншими способами.

12. Дитина боїться ін’єкцій. Що робити?

Важливо наперед не лякати дитину: посміхайтеся до неї, не кричіть, в момент ін’єкції намагайтеся максимально відволікти дитину. Заздалегідь обговоріть процедуру з лікарем: залиште в кабінеті іграшку, яку він подарує дитині, коли зробить ін’єкцію. Існують спеціальні мазі з місцевим анестетиком, які зменшують біль – можна скористатися ними.

Дитина буде набагато сильніше боятися, якщо навколо будуть люди, які теж дуже бояться щеплень. Коли усі довкола спокійні, посміхаються, щеплення переносяться набагато легше. ⠀

Про що б ви хотіли запитати у лікаря Комаровського?

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker