Як відповідати на хитромудрі дитячі запитання, які можуть збити з пантелику навіть найбільш крутих батьків

Діти ростуть, а разом з ними зростає і їх цікавість. Іноді батькам випадає нелегка місія відповідати на 300 запитань на день. Добре, якщо виходить знайти відповідь не замислюючись, але так вдається зробити далеко не завжди. Однак не варто боятися незручних тем – досить пояснити дитині, що світ влаштований дещо простіше, ніж здається на перший погляд.

Тутка підготував 9 грамотно продуманих батьківських відповідей на запитання з різних тем.

1. «Навіщо ви мене народили?”

Це запитання можуть давати з різною метою. Якщо ви розумієте, що дитині не вистачає вашої уваги і вона хоче ще раз почути, як ви її любите, то скажіть їй про це, перераховуючи її позитивні риси. Наприклад, можна відповісти, що ви народили її тому, що дуже хотіли таку прекрасну (розумну, гарну, талановиту, красиву і так далі) дитину. І тепер ви дуже раді, що вона у вас з’явилася.

Якщо це запитання поставлене з філософської метою, коли дитина починає замислюватися про сенс життя, то можна чесно розповісти про те, як ви зрозуміли, що хочете малюка. Не бійтеся поділитися своїми почуттями, скажіть, що вам захотілося передати йому ваш життєвий досвід, знання, а головне – любов.

2. «Чому у мене немає стільки дорогих іграшок, скільки є у інших?»

Це досить важлива тема – треба пояснити дитині основи фінансової грамотності та розумного розподілу грошей. Почніть з розповіді про те, як заробляються гроші, підкресліть, що ви для цього кожен день ходите на роботу і витрачаєте багато часу і сил. Потім поясніть, що все, що є у вас вдома, – техніка, одяг, їжа та іграшки – коштує гроші. Нарешті, розкажіть дитині, як розподіляється сімейний бюджет, скільки грошей треба відкласти на речі першої необхідності, а скільки у вас залишається на іграшки та розваги.

3. «Ви сексом займаєтеся?»

Це абсолютно нормальне запитання, яке заслуговує чесної відповіді. Однак перш, ніж відповідати, уточніть, чому дитина вирішила поставити вам це запитання. Потім поясніть, що сфера сексуальних стосунків – це особлива форма взаємодії між дорослими. Коли людям добре разом, їх фізично тягне одне до одного: так влаштований наш організм, тому так, ви теж займаєтеся сексом, адже ви любите свого чоловіка (дружину).

При відповіді на це запитання, та й взагалі на будь-яке питання, пов’язане з сексом, головне, щоб дитина запам’ятала вашу незворушну реакцію і відверті відповіді. Тоді у неї не залишиться відчуття, що секс – це щось непристойне і заборонене.

4. «Ви хочете розлучитися?”

Дитина досить чутливо реагує на атмосферу вдома, тому якщо в повітрі витає слово «розлучення», то вона обов’язково це вловить. Батькам варто подумати про психологічний комфорт дитини, а їй важливо знати, що відбувається у вашій родині.

Якщо ви і справді перебуваєте на стадії розлучення, поясніть, що з часом мама і тато перестали розуміти одне одного і усвідомили, що їм краще жити окремо. При цьому обов’язково додайте, що, навіть якщо ви розлучитеся, ви все одно завжди будете поряд і підтримаєте дитину, адже вона залишиться для вас найріднішою і коханою людиною. Також можна розповісти, як ви плануєте далі будувати стосунки між усіма членами сім’ї.

5. «Чому у мене немає тата (мами)?»

Тут головне не обманювати і не придумувати казок про батька-льотчика, який полетів боротися з інопланетянами. Рано чи пізно правда відкриється, а ви назавжди залишитеся в очах дитини людиною, яка сказала їй неправду, а отже, вам не можна довіряти. Отож спробуйте пояснити все чесно, звичайно, на зрозумілому їй рівні. Скажіть, що раніше мама і тато любили одне одного і мріяли про сім’ю, але потім життя склалося таким чином, що їм довелося розлучитися, але це ніяк не пов’язане з дитиною.

Наведіть приклади неповних сімей серед друзів і розкажіть, що є різні родини. Десь живуть тато, мама і дитина, десь мама і малюк, десь тато і малюк – це нормально, світ різноманітний і цим хороший.

6. «Вася мене ображає, можна його побити?»

Тут головне не відповісти на автоматі: «Звичайно, важливо вміти постояти за себе!» Постарайтеся не провокувати дитину на асоціальну поведінку, краще скажіть щось на кшталт: «Бити інших людей погано, тому спробуй краще вирішити конфлікт мирним шляхом. Однак, якщо ти вважаєш, що бійки не уникнути, прийми це рішення самостійно». Деякі психологи кажуть, що таким чином ви навчите дитину брати відповідальність за будь-який вчинок на себе, а це дуже важливий крок у становленні особистості.

7. «Звідки береться веселка (блискавка, грім, вітер)?»

Іноді на запитання дитини про устрій світу батьки або жартують, або гримають і не відповідають. Насправді дітям завжди цікаво дізнаватися різні закони природи. Отримуючи об’єктивні та правдиві знання про навколишній світ, дитина стає більш ерудованою і впевненою у собі. Спробуйте заздалегідь підготувати кілька шпаргалок з науковими поясненнями про електричні розряди, повітряні маси і так далі. До речі, іноді можна дати дитині зустрічне запитання: «А ти сама як думаєш?» Це допоможе розвинути і мову, і фантазію.

8. «Чому ти не можеш взяти мене з собою на роботу?»

Коли дитина дає це питання, вона просто не хоче, щоб ви йшли. Тому краще не пояснювати малюкові про гроші, які необхідно заробляти, а, наприклад, сказати так: «Я знаю, ти хотіла би піти зі мною, але ми в житті граємо різні ролі. Вдома я батько, а на роботі – співробітник, тому я не змішую дві ці справи ». Обов’язково скажіть, що коли ви йдете на роботу, ви все одно думаєте про дитину, можете згадати, що на вашому робочому столі стоїть її світлина.

9. «А ти колись пробував (ла) наркотики або крав (ла) гроші?»

Насправді мова йде про будь-яку вашу поведінку, що виходить за рамки прийнятного. Зазвичай дитині цікавий не стільки сам непривабливий факт вашої біографії, скільки межі кордонів. Якщо ви справді не вживали наркотиків, не крали і вели правильний спосіб життя, то, звичайно, ви можете просто відповісти «ні».

Однак, якщо за вами в молодості водилися якісь грішки, то відповідати «так» не варто: так ви мимоволі дасте дитині індульгенцію на схожу поведінку. В цьому випадку найдоречніше буде втекти від прямої відповіді і сказати щось на кшталт: «Кожна людина має право на таємниці, в тому числі й я. Ти, до речі, теж».

А ви вмієте відповідати на провокаційні дитячі запитання?

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker