Як харчуються українські школярі та що отримують на обід діти в інших країнах

Державні школи вже 28 років як Незалежної України всі ці роки годують дітей по радянським стандартам харчування. І це одна із складових виховування нового покоління "совків"

(Якщо ви не здогадались, відповідь в кінці статті)

Шкільний сніданок чи обід в сучасній українській школі коштує від 7 до 12 гривень. З 1 по 4 клас діти отримують сніданки безкоштовно.

Глевкий рис, сіруваті макарони, що злиплися, вічно холодне водянисте пюре, манка з грудками, синюшні курячі крильця… Спитайте в школярів, чи подобається їм шкільна їжа і ви згадаєте свої шкільні роки. У порівнянні з, наприклад, школярами дев’яностих, сучасні діти отримали в шкільній їдальні хіба що апгрейд у вигляді сосисок.

Сумнівне здобуття, вам не здається?

Українська шкільна їдальня. Веселі картинки з пострадянського простору…

“Мій зараз в п’ятому, в їдальню не ходить, бо не подобається їжа. З першого по четвертий їв тільки те, що подобалося – омлет, іноді котлети, гречка. Всю дорогу рятуємося за рахунок “тормозків” з дому”.

“Не подобається, тому і не обідаємо там. Безкоштовні обіди на наш вік вже не поширюються, а платити за те, як мій син каже, неїстівне, ми не хочемо. Бере з собою бутерброди і термос. Приходить додому і обідає нормально”

“В моєї дитини після харчування в шкільній їдальні почався ацетон. І інші батьки в нашому класі кажуть, що в малих проблеми із шлунком”.

Звісно, дітки з малозабезпечених сімей раді і такій їжі. І ще, не будемо кривити душею, десь 30% наших респондентів розповідають, що шкільна їжа їхнім дітям більшою мірою подобається, не їдять тільки рибу – лінуються витягати кістки. Є навіть школи, наприклад столична №31 Дніпровського району, де провели опитування серед дітей і якісно змінили страви.

Разом із тим, 70-80% дітей, шкільні страви (хіба що крім сосисок, хімія майже всім дітям подобається) замінюють шоколадними батончиками, сухариками, булочками й чіпсами. І потім ми дивуємося, як це в десятирічної дитини целлюліт на боках.

Чи не краще реформувати шкільне харчування, щоб діти із задоволенням їли гарячі страви і не псували собі здоров’я булочками і батончиками?

Якщо згадати, що існує взаємозв’язок між нашою свідомістю і тим, що ми їмо, уявіть, які риси виховує в дітях отака їжа. Яким може бути дух і настрій в людині, коли її у розпал робочого дня годують чимось сірим, без смаку і аромату.

Пам’ятаєте як в Матриці: “Я гадаю, що це курка”

Харчування для дитячих шкіл, яке й нині є канонічним для наших шкільних кухарів, було розроблене після Другої світової, в 50-х. Ідеолог радянського харчування, хрещений батько “советского” шампанського, радянського майонезу “провансаль” і докторської ковбаси Анастас Мікоян вважав смачну їжу буржуазними забобонами. Головними показниками були калорійність та поживність. Ніяких фрітюрів, бешамелів, коріандрів і кардамонів, нічого занадто збуджуючого.

Так годували пролетаріат, такою була система і для шкільних їдалень. Головне завдання – відгодувати післявоєнне покоління. Тодішня система харчування повністю відповідала і реаліям, і потребам і викликам. Наприклад, манка – нічим не корисна, але дешева, проста в зберіганні, в приготуванні. Наїстися можна невеликою порцією.

Але чому через 67 років дітей годують майже тим самим, за тими ж застарілими технологіями. Та сама кип’ячена сметана, та сама манка, єдине завдання якої – наповнити шлунок. Після розпаду Союзу Незалежна Україна продовжила годувати своїх школярів по книжці, яку було вперше видано в 1985 році. Її і зараз перевидають. І готувати можна тільки по цьому збірнику, за його рецептами і стандартами.

От і відгодовуємо в некрасивих, незатишних шкільних їдальнях несмачною, не красивою і часто навіть не гарячою їжею наших маленьких “совочків”, щоб вони були інертні, товстенькі і не мали смаку до життя. Так?

Шкільне харчування – також частина навчального процесу, тож, може, прийшов час реформувати не тільки шкільну програму, й меню?

В США також тривають дебати та ініціативи навколо шкільного харчування, оскільки різні організації та  батьки вважають, що воно недостатньо поживне. З цього приводу американська мережа ресторанів Sweetgreen, які готують прості, сезонні салати та зернові каші, започаткувала програму Sweetgreen in Schools, щоб навчити дітей правильно здорового харчування. Sweetgreen створила серію фотографій шкільних обідів з різних країн світу, американцям для порівняння. В цій серії є і фото українського обіду. Гортайте серію…

Італійські сніданки, іспанські, грецькі – на них приємно навіть дивитися. 

 

І морепродукти там, і свіжі фрукти, овочі на пару

А оце наша краса…

 

За матеріалами: boredpanda.comwomo.ua

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker