Шкільний урок-експеримент

Це абсолютно реальна історія, що сталася в 1967 році в одній зі шкіл Каліфорнії.

Під час вивчення Другої світової війни школяр запитав, як жителі Німеччини могли прикидатися, що нічого не знають про табори і масове винищування людей у їх країні.

Так як клас випереджував навчальну програму, Джонс вирішив присвятити один тиждень і відповісти на запитання за допомогою цього експерименту:

Понеділок

У понеділок він прочитав дітям лекцію про силу дисципліни. Про те, що відчуває спортсмен, який старанно і регулярно тренується, щоб досягти успіху в будь-якому виді спорту. Про те, як багато працює балерина або художник, щоб зробити досконалим кожен рух. Про терпіння вченого, захопленого пошуком наукової ідеї.

Джонс наказав школярам сісти в положення “струнко”, бо воно найкраще сприяє навчанню. Потім він наказав учням кілька разів встати і сісти в нове положення, потім також неодноразово змушував вийти з аудиторії і безшумно зайти і сісти на свої місця. Школярам «гра» сподобалася, і вони охоче виконували вказівки. Джонс наказував учням відповідати на запитання чітко і жваво, і вони всі з цікавістю слухали, навіть зазвичай пасивні учні.

Вівторок

У вівторок вчитель зайшов до класу і заявив, що всі мовчки сидять в положенні «струнко». Деякі з учнів посміхалися. Але більшість дивилися прямо перед собою з щирим зосередженим виразом обличчя, м’язи шиї були напруженими, ні тіні посмішки на обличчі, жодних думок і навіть запитань.

Джонс пояснив класу силу спільноти. Він змушував учнів хором скандувати: «Сила – в дисципліні, сила – в єдності». Учні діяли з очевидним натхненням, бачачи силу своєї групи. Вкінці уроку Джонс показав учням вітання, яке ті повинні були використовувати при зустрічі одне з одним: підняту вигнуту праву руку до плеча – і назвав цей жест салютом Третьої хвилі. Надалі учні регулярно віталися цим жестом.

Середа

У середу Джонс видав членські квитки всім учням. Жодна особа не захотіла покинути аудиторію. Тринадцять учнів пішли з інших уроків, щоб взяти участь в експерименті. Учитель видав кожному членський квиток. На трьох квитках він поставив червоні хрестики і повідомив їхнім одержувачам, що їм доручене спеціальне завдання повідомляти про всіх, хто не підкоряється правилам класу. Однак на практиці добровільними донощиками стали близько 20 осіб. Один з учнів, який відрізнявся виразною зовнішністю і незначними здібностями до навчання, заявив Джонсу, що буде його охоронцем, і ходив за ним по всій школі.

Три найуспішніші учениці класу, чиї здібності в нових умовах виявилися не потрібними, повідомили про експеримент батькам. В результаті Джонсу зателефонував місцевий рабин, який задовольнився відповіддю, що клас на практиці вивчає німецький тип особистості. Рабин обіцяв пояснити все батькам школярок. Джонс був вкрай розчарованим відсутністю опору навіть з боку дорослих, директор школи привітав його салютом Третьої хвилі. До кінця дня в організацію було прийнято більше двохсот учнів. Багато осіб поставилися до своєї участі в Третій хвилі з повною серйозністю. Вони вимагали від інших учнів суворого додержання правил і залякували тих, хто не сприймав експеримент всерйоз.

Четвер

До четверга чисельність класу зросла до вісімдесяти чоловік. Джонс говорив про те, що таке гордість. «Гордість – це щось більше, ніж прапори і салюти. Гордість – це те, чого у вас ніхто не може забрати. Бути гордим – це знати, що ти кращий… Це почуття не можна знищити…”. Він пояснив учням, що вони – частина загальнонаціональної молодіжної програми, чиїм завданням є політичні перетворення на благо народу. «Все, що ми досі робили, було підготовкою до цієї справи. По всій країні викладачі набирають і тренують молодіжні загони, які за допомогою дисципліни, єдності, гордості та діяльності могли б показати нації, що суспільство може стати кращим. Якщо ми зможемо змінити порядки в цій школі, то ми зможемо змінити порядки на фабриках, магазинах, в університетах і в усіх інших організаціях. Ви – обрана група молоді, які допоможуть цій справі. Якщо ви виступите вперед і покажете, чого ви навчилися за останні чотири дні, ми зможемо змінити долю нашого народу». Джонс велів чотирьом конвоїрам вивести з аудиторії і супроводити в бібліотеку трьох дівчат, чия лояльність була сумнівною. Потім він розповів, що у п’ятницю після полудня про Третю хвилю по телебаченню оголосить лідер руху і новий кандидат на президентський пост.

П’ятниця

У п’ятницю 200 учнів набилося в кабінет. Не було жодного вільного місця. Усюди висіли прапори Третьої хвилі. Рівно о дванадцятій годині Джонс зачинив двері та виставив біля кожних дверей  охоронця. Друзі Джонса зображували фотографів, кружляючи в аудиторії. «Перед тим, як ввімкнути національну прес-конференцію, яка розпочнеться через п’ять хвилин, я хочу продемонструвати пресі, як ми підготовлені». З цими словами учитель віддав салют. У відповідь відразу ж автоматично злетіло двісті рук. Тоді він виголосив девіз «Сила – в дисципліні». Його повторив багатоголосий хор. Девіз вимовляли знову і знову. З кожним разом відгук натовпу ставав все голоснішим. О п’ятій хвилині на першу Джонс ввімкнув телевізор, але на екрані нічого не з’явилося.

Тоді він звернувся до учнів:

– Слухайте уважно. Немає ніякого вождя! Не існує ніякого загальнонаціонального молодіжного руху під назвою «Третя хвиля». Вами маніпулювали, вас підштовхували ваші власні амбіції, і ви опинилися в тому становищі, в якому перебуваєте зараз. Ви нічим не кращі й не гірші за тих німців, яких ми вивчали. Ви думали, що ви – обрані, що ви найкращі за тих, кого немає в цій кімнаті. Ви продали свою свободу за зручності, які дають дисципліна і зверхність. Ви вирішили відмовитися від своїх власних переконань і прийняти волю групи і велику брехню.

Після цього Джонс показав учням фільм про нацистську Німеччину. З її дисципліною, парадами і факельними ходами. І чим все це закінчилося.

Підсумок

Потім Джонс підбив підсумок: «Якщо нам вдалося повністю відтворити німецький менталітет, то жоден з вас ніколи не зізнається, що був на останньому зборі Третьої хвилі. Так само як німцям, вам буде важко зізнатися самим собі, що ви зайшли настільки далеко». Школярі розходилися в пригніченому стані, багато хто не міг стримати сліз.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker