Що відбудеться з вами, коли ви почнете життя без цукру

Цукрова залежність — цілком реальне явище, як, скажімо, і залежність від нікотину. Тому, відмовляючись від цукру навіть на час, ви можете зіткнутися з не самими приємними відчуттями. Так що відбудеться, коли ви обмежите себе в солодкому?

Природна нагорода, протиприродна доза

© puritas.cz

У нейробіології їжу називають «природною винагородою». Щоб ми могли вижити як вид, такі дії, як прийом їжі, секс, турбота про інших повинні приносити задоволення мозку, щоб їх хотілося знову і знову повторювати.

В результаті еволюції сформувався мезолімбічний шлях — це така система в мозку, яка розшифровує природні нагороди. Коли ми робимо щось приємне, починає вироблятися нейромедіатор дофамін, який використовується мозком для оцінки і мотивації, закріплюючи важливі для виживання і продовження роду дії. Цей зв’язок необхідний, наприклад, щоб вирішити, чи з’їсти ще шматочок торта: «Так, цей торт дійсно хороший. Треба запам’ятати на майбутнє».

Звичайно, не вся їжа приносить однакове задоволення. Більшість людей вважає кращими солодкі, а не кислі або гіркі продукти. Тому що еволюційно склалося так, що наша мезолімбічна система запам’ятала: солодкі продукти забезпечують здорове джерело вуглеводів для нашого організму. Коли наші предки займалися збиранням ягід, логіка була проста: кисло — значить, ще не дозріло, гірко — обережно, отрута.

Фрукти і ягоди — це одна справа, але з тих пір наше харчування змінилося. Десять років тому вчені підрахували, що звичайний американець споживає 22 чайні ложки доданого цукру в день, що складає 350 додаткових кілокалорій. І цифри, швидше за все, виросли за цей час. Кілька місяців тому вчені з Великобританії заявили, що середня британка споживає 238 чайних ложок цукру в тиждень.

Сьогодні, коли зручність стала для нас важливою при віборі їжі, практично неможливо зустріти оброблені продукти, напівфабрікати, в яких би не було додано цукор — для смаку, консервації або й того, й іншого.

Доданий цукор діє нишком, і ми навіть не здогадуємося, що попалися на гачок. Так само, як на наркотики — нікотин, кокаїн, героїн, — мозок підсаджується на задоволення від цукру.

Залежність від цукру реальна

© macaro-ni.jp

При відмові від цукру в перші кілька днів доведеться нелегко. Багато хто починає посилено налягати на їжу, що містить більше вуглеводів, щоб компенсувати недолік цукру.

Існує чотири компоненти будь-якої залежності: постійне вживання, ломка, спрага і крос-сенсибілізація (звикаючи до однієї речовини, ви стаєте схильними до появи іншої, більш сильної залежності). Всі ці компоненти присутні і при залежності від цукру.

Типовий експеримент, що підтверджує це, виглядає так: кожен день протягом 12 годин щури позбавлені доступу до їжі, а в наступні 12 годин їм дається доступ до цукрового розчину і звичайної їжі. Після місяця такого способу життя щур демонструє поведінку, аналогічну до поведінки тих, хто зловживає наркотиками. За короткий час вони звикають проводити більше часу біля цукрового розчину, а не біля звичайної їжі. Під час періоду голодування у них з’являються напади тривоги і депресії. І вони швидше набувають інших залежностей.

Постійне вживання цукру з часом призводить до тривалого вироблення дофаміну і більшого порушення ділянок мозку, що відповідають за отримання задоволення. І з часом, щоб досягти такого ж ефекту, знадобиться більше цукру, адже мозок стає толерантним до нього.

Ломка при відмові від цукру теж реальна

© tesshuntrkc.wordpress.com

У дослідженні, проведеному в 2002 році Карло Колантуоні та його колегами з Прінстонського університету, над щурами провели експеримент з набуття цукрової залежності, а потім — щодо відмови від цукру. Для цього їх або позбавляли їжі, або використовували препарат, який впливає на систему нагород в мозку (його застосовують при лікуванні опіоїдної залежності). Обидва методи спричинили за собою фізичні проблеми: щури стукали зубами і мимоволі трусили головою, з’явився тремор кінцівок. Лікування медикаментами призвело до підвищеної тривожності.

Завдяки десяткам популярних дієт і бестселерів про правильне харчування ми знайомі з поняттям «цукрова залежність». У них згадується і ломка при відмові від цукру, яка зазвичай тягне за собою потяг до їжі, призводить до зриву в дієті і імпульсивного поїдання всього, що трапляється під руку. Є й десятки статей, в яких розповідається про безмежну енергію і заново знайдене щастя, яке відчули люди, які відмовилися від цукру.

Ви все ще хочете відмовитися на час від цукру? Тоді вас, напевно, цікавить, як довго доведеться боротися зі звичкою та іншими побічними ефектами. На жаль, точної відповіді немає — все індивідуально. Але варто вам подолати найскладніші перші дні, і реакція вашого мозку зміниться. Якщо ви спробуєте з’їсти щось солодке після декількох днів відмови від цукру, вам здасться, що це надто солодко. Терпимість до цукру зникне.

Як максимально безболісно позбутися цукрової залежності

© mensive.com

1. Не відмовляйтеся від цукру повністю. Краще робіть це поступово. Наприклад, якщо пили чай з двома ложками цукру, деякий час пийте з однією — так організму буде легше звикнути до нового способу життя.

2. Не пийте напої, що містять цукор. Газована вода і більшість пакетованих соків спрагу не вгамовують, а ось цукру зазвичай містять дуже багато.

3. Коли з’їли заборонену цукерку, відпрацьовуйте це — робіть вправи. Фізичні навантаження також сприяють виробленню дофаміну, отже мозок буде отримувати від цього свою дозу задоволення. І наступного разу вам швидше захочеться зробити кілька присідань, ніж з’їсти плитку шоколаду.

4. Їжте менше, ніж зазвичай. Як ми вже згадували, цукор додають навіть в ті продукти, де його по ідеї бути не повинно. Наприклад, в напівфабрикатах, щоб ті довше зберігалися.

5. Замініть цукор фруктозою. Фруктоза — натуральний цукор, який є у всіх фруктах, овочах, меді. Тому, якщо вам хочеться чогось солодкого, це прекрасний замінник звичайного цукру, але менш калорійний.

Фото заголовку huffingtonpost.co.uk
За матеріалами lifehacker.ru

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close