4 помилкових цінностей, які заважають нам бути щасливими

© myprikol.com

Марк Менсон, популярний блогер та автор бестселера «Тонке мистецтво пофігізму», розповідає про чотири основних цінності, які заважають нам насолоджуватися життям, і пояснює, як відрізнити хороші цінності від поганих. Тутка публікує уривок з його книги.

Помилкові цінності

1. Задоволення

Хто ж не любить отримувати задоволення. Однак робити його головною цінністю не варто. Запитайте будь-якого наркомана, чим обернувся його пошук задоволення. Запитайте невірну дружину, яка зруйнувала свою сім’ю і втратила дітей, зробило задоволення її щасливою. Запитайте у людини, що мало не помер від обжерливості, вирішило чи задоволення його проблеми.

Задоволення — це помилковий бог.

Дослідження показують: люди, які зосереджують сили на поверхневих задоволеннях, стають більш тривожними, більш емоційно нестабільними і більше депресивними. Задоволення — сама поверхнева з форм життєвої насолоди. А тому його легше всього отримати і найлегше втратити.

І все ж нам рекламують задоволення 24 години на добу. У нас на нього пунктик. Ми використовуємо задоволення, щоб заглушити біль і відволіктися. Але задоволення, хоча і необхідно в житті (в помірних дозах), саме по собі недостатньо. Воно не причина щастя, а швидше наслідок. Якщо ви налагодите інше (інші цінності та критерії), задоволення виникне саме собою.

2. Матеріальний успіх

Самооцінка багатьох людей заснована на тому, скільки грошей вони заробляють, на якій машині їздять і наскільки галявина перед будинком зеленіша і доглянутіша, ніж у сусіда.

Дослідження показують: після того як людина може задовольнити базові фізичні потреби (їжа, дах), кореляція між щастям і земним успіхом швидко прямує до нуля.

Іншими словами, якщо ви голодуєте і мешкаєте на вулиці в якому-небудь індійському місті, зайві десять тисяч доларів істотно збільшать ваше щастя. Але якщо ви належите до середнього класу в розвиненій країні, зайві десять тисяч доларів нічого особливо не змінять. Робота на зношеність понаднормово і у вихідні майже нічого не принесе.

Переоцінка матеріального успіху загрожує і тим, що він у підсумку ставиться вище за інші цінностей: чесність, ненасильство, співчуття. Коли люди судять про себе не по своїй поведінці, а за доступними їм статусними символами, це не тільки говорить про їх поверхневість. Швидше за все, вони ще й моральні виродки.

3. Постійна правота

Наш мозок — машина з вадами. Ми часто-густо вибудовуємо помилкові передумови, невірно оцінюємо ймовірність, плутаємо факти, допускаємо когнітивні збої і приймаємо рішення, підкоряючись емоційному пориву. Одним словом, ми люди, а значить, помиляємося знову і знову.

Якщо критерієм життєвого успіху ви вважаєте власну правоту, вас чекають нелегкі зусилля в виправданні власного ідіотизму.

Більше того, люди, які оцінюють себе по здатності бути правими у всьому, не дають собі вчитися на помилках. У них немає можливості засвоювати нові точки зору, вживатися в чужий досвід. Вони закриваються від нової і важливої інформації.

Набагато корисніше вважати себе невігласом, якому ще вчитися і вчитися. Так ви уникнете багатьох забобонів, не будете ласі на безграмотну дурницю, зможете постійно рости і примножувати знання.

4. Позитивний настрій

А ще є люди, самооцінка яких визначається здатністю позитивно реагувати… практично на все. Втратили роботу? Відмінно! Можна всерйоз зайнятися давнішнім хобі. Чоловік зрадив вам з вашою ж сестрою? Що ж, як мінімум ви зрозуміли, чи багато ви важите для близьких. Дитина помирає від раку горла? Зате не доведеться платити за коледж.

Звичайно, «розуміти все в позитивному сенсі» має свої плюси. Але на жаль, життя іноді паршиве. І було б нездорово це не помічати.

Заперечення негативних емоцій веде до більш глибоких і більш тривалих негативних емоцій і емоційної дисфункції.

Постійно налаштовуватися на позитив — значить ховати голову в пісок. Так життєві проблеми не вирішуються (хоча якщо не наплутати з цінностями і критеріями, ці проблеми будуть підбадьорювати та заохочувати).

Таке життя: справи йдуть погано, люди приносять негаразди, відбуваються нещасні випадки. Від цього відчуваєш себе паршиво. І це нормально. Негативні емоції — необхідний компонент емоційного здоров’я. Заперечувати їх — значить зберігати проблеми, а не вирішувати їх.

Правильний підхід до емоційного негативу полягає в наступному:

  • їх (негативні емоції) потрібно висловлювати соціально прийнятним і здоровим способом;
  • їх потрібно виражати з урахуванням своїх цінностей.

Коли ми змушуємо себе зберігати позитив у будь-якій обстановці, ми заперечуємо наявність життєвих проблем. А коли ми заперечуємо наявність проблем, ми позбавляємо себе можливості вирішити їх і відчути щастя.

Проблеми надають життю почуття сенсу і значимості. Ухилятися від проблем — значить вести життя безглуздо (нехай навіть зовні комфортне).

Пробігши марафон, ми будемо щасливіші, ніж з’ївши шоколадний торт. Виховання дитини приносить більше щастя, ніж виграш у відеогрі. Початок невеликого бізнесу разом з друзями принесе чимало клопоту — як звести кінці з кінцями, — але і більше задоволення, ніж покупка нового комп’ютера.

Так, це клопітно, забирає час і нерви. Так, доводиться вирішувати проблему за проблемою. Однак тут чимало радості і сенсу. Незважаючи на страждання і боротьбу, гнів і розпач, згодом, коли справу зроблено, ми з ностальгією розповідаємо про неї онукам.

Фрейд сказав: «Одного разу в ретроспективі роки, проведені в боротьбі, здадуться вам найпрекраснішими». Ось чому ці цінності — задоволення, матеріальний успіх, вічна правота, позитивний настрій — не підходять в якості життєвих ідеалів. Деякі з кращих миттєвостей в житті не сповнені радості і успіху, знання і позитиву.

Як визначити хороші і погані цінності

Хороші цінності:

  • засновані на реальності;
  • соціально конструктивні;
  • безпосередні та контрольовані.

Погані цінності:

  • відірвані від реальності;
  • соціально деструктивні;
  • не безпосередні і не контрольовані.

Чесність — це хороша цінність, бо над нею ви маєте повний контроль, вона відображає реальність і корисна оточуючим (хоча і не завжди приємна). З іншого боку, популярність — погана цінність. Якщо ви поставили її на перше місце, а ваш критерій — «затьмарити всіх на танцювальній вечірці», багато подальших подій виявляться поза вашого контролю: ви не знаєте, хто ще з гостей прийде і наскільки вони будуть яскравими і привабливими.

Крім того, далеко не факт, що ви правильно оціните ситуацію: можливо, ви будете відчувати себе популярним або непопулярним, тоді як в реальності все навпаки. До речі: коли люди бояться того, що про них подумають оточуючі, вони часто бояться як раз, що оточуючі згодні з тим лайном, яке вони самі думають про себе.

Приклади гарних і здорових цінностей: чесність, інновації, вразливість, вміння постояти за себе, вміння захистити інших, самоповага, допитливість, милосердя, скромність, творчість.

Приклади поганих і нездорових цінностей: влада через маніпуляцію або насильство, секс з ким попало, постійний позитивний настрій, постійне перебування в центрі уваги або в компанії, загальна любов, багатство заради багатства, вбивство тварин на славу язичницьких богів.

Зауважте: хороші і здорові цінності реалізуються на внутрішньому рівні. Скажімо, творчість і смирення можна відчути хоч зараз. Потрібно лише налаштувати на це свій мозок. Ці цінності безпосередні, контрольовані і залишають вас у контакті з реальністю, а не відбивають у вигаданий світ.

Погані цінності зазвичай зав’язані на зовнішні події: щоб вони реалізувалися, потрібно літати приватним літаком, вічно слухати про власну правоту, мати особняк на Багамах чи їсти каннолі, в той час як три стриптизерки виконують вам приватний танець. Може, воно і звучить приємно. Але погані цінності знаходяться поза нашим контролем, і часто для їх реалізації не обійтися без соціально деструктивних і небезпечних засобів.

Загалом, це питання пріоритетів. Кому не хочеться хорошого каннолі чи будинку на Багамах. Але треба розібратися з пріоритетами. Які цінності ми ставимо в основу? Які цінності найбільше впливають на наші рішення?

Якщо ми схибили з цінностями — якщо ми встановили для себе і для оточуючих неправильні стандарти, — ми постійно сходимо з розуму з-за речей, які не мають значення і тільки псують наше життя.

Але якщо ми зробили вірний вибір, то наші турботи націлені на речі здорові і вартуючі, які покращують наш стан, приносять щастя, задоволення та успіх.

У цьому суть «самовдосконалення»: поставити на перше місце більш правильні цінності, турбуватися про більш правильні речі. Бо, якщо ви правильно виберете, про що варто хвилюватися, то у вас і проблеми будуть здоровими. А якщо проблеми будуть здоровими, то і життя піде краще.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close