5 нездорових шаблонів мислення і чим їх замінити

Психологи впевнені: причини того, що отруює нам життя, не завжди зовні. І не завжди «все псує» невдалий збіг обставин: ми й самі чудово справляємося з цим завданням. З цим згодна сімейний терапевт Дженіс Хармон. Вона розповідає про нездорові шаблони мислення, властиві більшості з нас, а головне – про те, чим і як їх можна замінити.

Найчастіше причина тривоги або емоційної нестабільності в наших нездорових шаблонах мислення. Ось кілька найпоширеніших.

1. Чорне-біле мислення

Філіп посварився із тещею і тепер обурюється: «Вона ніколи не чує ні слова з того, що я говорю!» Насправді вона до нього прислухалась, але в даний момент він цього не пам’ятає: його переповнюють емоції.

Подібне мислення заважає спілкуватися, розуміти один одного і шукати способи розв’язувати проблему. Чорно-біле мислення (або підхід «все або нічого») обмежує нас, не дає побачити альтернативні можливості. Замість того, щоб узагальнювати, спробуйте побачити реальність. Теща не слухає Філіпа тільки у даний момент. Якщо він трохи заспокоїться, то зможе згадати всі ті випадки, коли до нього прислухалися.

2. Спроби передбачати майбутнє

Підготовлений Марією звіт розкритикували. Дівчина в паніці: «Мене напевно звільнять!» По-перше, можливо, що це не так. Ми не можемо передбачати майбутнє. По-друге, негативне мислення провокує тривожність і стрес. Постарайтеся бути реалістичними.

Турбуючись, що поганий звіт може коштувати їй роботи, Марія могла б обговорити це зі своїм безпосереднім начальником, щоб зрозуміти, наскільки серйозна проблема, і спробувати виправити ситуацію. Активні дії допоможуть знизити рівень тривоги і стресу.

3. Спроби читати чужі думки

Вони особливо руйнівними в близьких відносинах. Ганна та Олександр чекають гостей. Анна готує, розраховуючи на те, що чоловік здогадається пропилососити, а дізнавшись, що він цього не зробив, злиться: «Міг би сам збагнути! Я ж казала, що нічого не встигаю!»

Ганна розраховувала на чоловіка, але він про це не знав. Можна було попросити його про допомогу.

4. Ігнорування позитивних моментів

Мозок більше схильний помічати неприємне, а значить, зосередитися на негативі легко. Ліза і Макс відмінно провели час в кіно. По дорозі додому почали обговорювати, скільки заплатити няні, яка дивилася за дітьми. Ліза запропонувала суму, Макс не погодився, подружжя посперечалися. «Ну відмінно, вечір зіпсований! Тобі лише б посперечатися!» – спалахнула Ліза. У підсумку вони пішли спати, розсердившись один на одного.

І фільм, і похід в кафе після сеансу забуті. Макс і Ліза дозволили лише одному неприємного моменту зіпсувати вечір, а могли б ще раз згадати, як добре провели час.

5. Узагальнення, навішування ярликів, образи

Ми часто називаємо себе або інших лузерами, дурнями, ледарями. Не отримали посаду, про яку мріяли, – вважаємо себе невдахами. Дитина не прибрала у кімнаті, в серцях називаємо його нечупарою.

Такі визначення невірні. Те, що ми не отримали роботу, не робить нас невдахами, а розкидавши одяг по підлозі дитина не обов’язково нечупара і ледар. Подібні ярлики заподіюють біль і завдають удару по самооцінці. Вважаючи, що оточуючі теж вважають нас невдахами, ми можемо вирішити, що нема чого намагатися чогось досягти.

Нездорові шаблони мислення часто приносять шкоду як нам, так і оточуючим. Замінивши їх на більш конструктивні, можна підвищити самооцінку та покращити навички спілкування.

За матеріалами

Facebook Коментарі

Пов'язані статті

Back to top button
Close
Close