6 кліше, які “прикипіли” до дати 8 березня

Міжнародний жіночий день – це державне свято в Україні.

Цього року Інститут національної пам’яті ініціював скасування вихідного у цей день, однак їхній задум не вдалося втілити.

Місяць тому “Української правда. Життя” запропонувала читачам відповісти на 10 запитань, щоб зрозуміти, як вони ставляться до свята 8 березня та ініціатив Інституту.

Наш тест пройшли більше 15 тисяч осіб. Звичайно, його результати не можна назвати репрезентативними та такими, що враховують гендерні чи вікові показники, однак відповіді показали цікаві тенденції.

На запитання “З чим у вас асоціюється 8 березня?” 34% відповіли, що це для них “День жінок”. Ще 29% у якості асоціації видали офіційну назву свята – Міжнародний жіночий день. Додатковим вихідним цей день вважають 23%, а звичайним днем – 14%.

У родині Міжнародний жіночий день святкують 72% наших читачів. З них 43% вітають мам, дружин та доньок, а 29% – отримують вітання від членів сім`ї. Не родинне це свято для 27%.

На роботі 8 березня святкують досить багато українців: 42% наших читачок отримують вітання від колег, 26% читачів вітають колежанок.

Категорично проти Міжнародного жіночого дня виступили 19% читачів, а ще 13% вказали, що у них на роботі не прийнято відзначати цю дату.

57% читачів зазначили, що квіти чи подарунки це невід’ємний атрибут свята 8 березня. 19% обмежуються вітаннями, а ще 7% вказали, що це не той день коли варто витрачатися.

На запитання “Чи потрібно святкувати 8 березня на державному рівні та лишити вихідним?” 49% читачів “УП.Життя” відповіли ствердно, 42% ж виступили проти таких святкувань.

Ми не намагатимемося робити висновки із цих відповідей, але попросили художницю Женю Олійник спробувати проілюструвати головні кліше, які “прикипіли” до дати 8 березня.

8 БЕРЕЗНЯ – “СОВКОВЕ” СВЯТО

Насправді найперше святкування Жіночого дня відбулося в Америці в 1909-му. В серпні наступного року на зустрічі Соціалістичного Інтернаціоналу в Копенгагені Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня, присвяченого солідарності жінок у боротьбі за політичні, економічні та соціальні права.

8 березня цей день почали відзначати вже після протестів британських суфражисток у 1914 році. І хоч у Радянському Союзі з 1921 року цей день був державним святом, його сенс почав змінюватися дуже скоро. Спочатку зник акцент на гендерній рівності, а після війни 8 березня остаточно перетворилося на “свято жіночності”.

8 БЕРЕЗНЯ – ЦЕ СВЯТО ВЕСНИ, КРАСИ ТА НІЖНОСТІ

Звісно, можна святкувати будь-що в цей день – наприклад, річницю дебюту гурту The Beatles на ВВС. Проте у західному світі 8 березня відзначають як день жіночих прав та намагаються привернути увагу до нерівної оплати праці, низької доступності освіти для дівчат у деяких країнах, видимості жінок у медіа тощо.

ЧОЛОВІКИ МУСЯТЬ БРАТИ НА СЕБЕ ЖІНОЧІ ОБОВ’ЯЗКИ У ЦЕЙ ДЕНЬ

В ідеальному світі не існує “жіночих обов’язків”, а подружжя чи пара домовляється про те, хто й скільки готуватиме та прибиратиме. Тому, якщо ви чоловік і відчайдушно не любите куховарити, не мучте себе та близьких. Але й подбайте про те, щоб решта побутової роботи була розподілена справедливо.

КРАЩЕ БУЛО Б СВЯТКУВАТИ ДЕНЬ МАТЕРІ

День Матері – це чудово, але не всі жінки є матерями або хочуть чи можуть ними бути. 8 березня має ширший сенс, тому обидва свята мають право на існування. Як і День Батька, до речі.

НЕ ВІТАТИ ЖІНОК У ЦЕЙ ДЕНЬ – НЕВВІЧЛИВО

Не всі жінки хочуть чути, що їх люблять і поважають здебільшого за лагідність і тендітність, і що їхня місія – берегти домашнє вогнище.

Так само традиція завалювати жінок квітами та цукерками не всім видається доречною.

Подумайте, як саме ви збираєтесь вітати знайомих жінок, і чи хотіли би почути власні привітання на їхньому місці.

ВІТАТИ ЖІНОК У ЦЕЙ ДЕНЬ – НЕВВІЧЛИВО

Разом із тим, багато жінок радіють тюльпанам і шоколаду, й у цьому немає нічого поганого. Цілком логічно було б уточнити у самої жінки, як вона ставиться до 8 березня, перш ніж діяти.

Це так само ввічливо, як запитати людину про її конфесію, перш ніж вітати її, скажімо, з Різдвом

За матеріалами: pravda.com.ua

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close