Чому марно працювати над стосунками

Ми ще не навчилися сидіти і тримати голівку, а від нас вже потрібно віртуозно керувати реактивним винищувачем.

Проблема стосунків між чоловіком і жінкою займає в практичній психології особливе місце: саме вона приносить психологам левову частку клієнтських запитів і відповідно прибутків. В наш час зі стосунками погано практично у всіх, а зовні щаслива і гармонійна пара – така захмарна музейна рідкість, що мимоволі відразу починаєш підозрювати в ній майстерну підробку.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

У той же час в психології немає іншої теми, навколо якої в нашому суспільстві було б накручено стільки помилкових стереотипів. Практично все, що нам з дитинства розповідають про стосунки, з точки зору психології – міфологія, яка не має коренів в реальності. Романи, фільми, серіали, пісні про любов, глянцеві журнали, ток-шоу, тематична література і тренінги – в тиражування забобонів про романтичні стосунки залучена практично вся сучасна поп-культура.

На жаль, все це найбільш руйнівним чином впливає на реальні стосунки між людьми.

Перше і єдине, що потрібно знати про проблему стосунків між чоловіком і жінкою – це те, що такої проблеми не існує. Взагалі. Все, що люди приймають за проблеми в стосунках, не більше ніж прояви їх власного внутрішнього неблагополуччя, що складається з сотень і тисяч невирішених психологічних проблем. У процесі спілкування двох людей в парі їх проблеми починають резонувати одне з одним і в результаті сплітаються у величезний різнобарвний вузол доти, поки його маса не стане критичною для когось з партнерів. Цей гнітючий цикл повторюється багато разів – до подорослішання або старості людини.

Розглянемо цей сценарій трохи докладніше:

КОЛЕСО САНСАРИ

Як правило, все починається з того, що двоє людей втягуються в стосунки практично несвідомо, за принципом «що саме припливло», абсолютно не замислюючись, чого вони від них хочуть і не витративши практично ніяких зусиль на усвідомлений пошук відповідного партнера. Особливим успіхом вважається, якщо стосунки починаються з обопільної інфантильною емоційної залежності, яку іноді помилково приймають за закоханість або навіть любов.

З виходом на більш-менш рутинне спілкування пара непомітно занурюється в гіпнотичний транс, в якому їх тіло начебто складається у стосунках з кимось (а іноді навіть з кимось живе і одружується), а душа все більше уникає справжнього контакту з партнером і живе в ізоляції від нього, його почуттів і потреб. Невротичне напруження в парі підтримується на більш-менш толерантному рівні, вже не дає щиро радіти спілкуванню, але дозволяє вести спільне господарство.

На цьому етапі на арену стосунків поступово виходить ціла армія тарганів: невміння поважати партнера і його потреби, невміння відчувати і виражати свої потреби, низька стійкість до фрустрації, звичка маніпулювати і перекладати відповідальність, пасивна агресія, необґрунтовані очікування і багато інших комах, згубних для стосунків.

Раптово з’ясовується, що побудова здорових і міцних стосунків – складне доросле завдання, до якого ми не підготовлені ні морально, ні технічно. Ми ще не навчилися сидіти і тримати голівку, а від нас вже потрібно віртуозно керувати реактивним винищувачем.

І в цей момент замість того, щоб чесно розбиратися в собі та розвивати відсутні навички, сподіваючись хоча б до четвертого цивільного шлюбу стати для когось хоч трохи прийнятним партнером, ми вибираємо найпростіший і неефективний вихід – починаємо поводитися з партнером так, як колись з нами поводилися батьки: вередувати, закопилювати губки, ображатися, влаштовувати істерики, вимагати, принижувати і пресувати.

Ми починаємо поводитися так, ніби партнер – це наша річ, з якою ми маємо повне право робити все, що завгодно і яка, як маленька дитина, не може розвернутися і піти.

Тільки, як виявляється згодом, в цьому випадку «річ» не просто може піти, а найчастіше саме так і робить, вкотре залишаючи нас в здивованому розчаруванні.

Вмирають стосунки зазвичай поступово. Спочатку з них відходить легкість, новизна і грайливість, поступаючись місцем суперечкам про те, хто має більше рацію і хто є важливішим. Потім зникає секс: займатися коханням зі скривдженою дитиною в тілі дорослої людини неприємно і протиприродно. (Іноді люди помилково приймають охолодження у стосунках за нормальний етап їх розвитку і тоді смерть сексуального потягу може супроводжуватися наївними спробами реанімувати його через нестандартні постільні розваги, – що, втім, лише прискорює процеси розкладання.) Далі якийсь час партнери ще співіснують як сусіди, періодично добиваючи одне одного і несвідомо підштовхуючи до розлуки. Закінчується все тим, що хтось не витримує і набирається духу визнати очевидне: GAME OVER.

ШЛЯХ ПРОБУДЖЕННЯ

І все ж, можливо, ви – виняток з правил і саме у вас є проблема з парними стосунками, що не зводиться до ваших особистих проблем? Припустимо. Якщо ви – людина, що міцно стоїть на ногах, спокійна і врівноважена, не має серйозних дитячих травм (або пройшла тривалу і ефективну психотерапію), успішно реалізує свій творчий і професійний потенціал, займається цікавою справою, фінансово забезпечена, вміє бути хорошим другом і діловим партнером, більшу частину днів проживає в стані тихої радості і точно знає, що їй абсолютно ніхто нічого не винен, тоді так, можливо, у вас і справді є проблема, пов’язана саме зі стосунками. Особисто я з таким жодного разу в житті не стикався: у вищеописаного типу людей зі стосунками, зазвичай, все гаразд. Зате у тих, хто декларує великі проблеми у стосунках, завжди без винятків виявляється ціла купа особистих проблем набагато більше за базовий рівень.

За 10 років в психології я багато разів переконувався в чіткій закономірності: людина не може побудувати з будь-ким стосунки більш здорові, ніж її стосунки з самою собою. Якщо у стосунках виникли проблеми, безглуздо сподіватися, що ви зможете змінити партнера або навчитися ним керувати.

Єдине, на що можна і потрібно сподіватися – це розібратися в собі і вирішити свої власні проблеми, і ось це вже дійсно реальне завдання, яке точно так чи інакше вирішить проблеми в стосунках. Але у такої стратегії є один важливий побічний ефект: вірогідно на якомусь етапі ваші старі стосунки розваляться і прийде щось таке, чого ви не могли собі уявити в найсміливіших мріях.

Фото з відкритих джерел
Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker