Михайло Лабковський: про вчителів, школу і екзамени

У мене недавно була лекція, і я запитав у присутніх: «Фашисти є в залі? Хто дітей з одного року віддав в ясла?». І людей 20 підняли руки…

Є діти, які ніяк не можуть ходити в дитячий сад – не треба намагатися з цим щось зробити. Дітей таких не багато, але вони є. Ви цих дітей можете, звичайно, змусити туди ходити, але для них це буде психотравма. Тобто, вони будуть ходити стільки років, скільки ви їх змусите, і потім стануть дуже жорсткими невротиками, якщо не гірше. Якщо у вас така дитина, вам це треба зрозуміти і придумати що-небудь: піти з роботи або найняти няню, але змушувати її ходити не треба.

Це, до речі, видно досить швидко: якщо вона кожен раз, коли ви її ведете, плаче і впирається, а в дитячому садку теж весь час сидить і плаче, то це не тому, що вона ще не адаптувалася, а тому, що це все не для неї. Таких дітей всього 2-3%, але вони існують. Якщо це сталося у вашій родині, то вам не треба ходити до психологів і питати: «Як все-таки віддати її в дитячий садок?». Правильна відповідь – ніяк.

Навіть якщо ви не знаєте, є у вас проблеми чи ні, але не хочете ризикувати, треба взяти відпустку на тиждень, а то і днів на 10. За домовленістю з адміністрацією треба прийти разом з дитиною в дитячий садок і перебувати біля дитини – годину, дві … Дитина побігає, пограє з ким-небудь, побачить, що мама поруч – їй буде спокійно.

Забирайте її раніше, ніж їй там набридне. У другий день чиніть так само, і на третій день залишаєте її до обіду. Якщо пощастить, після обіду вона піде спати, якщо не пощастить – заберете її. Якщо все добре, то наступного дня ви проведете за парканом дитячого садка, але далеко не йдіть. Сенс в тому, щоб дитина вас бачила.

Ну і все, десь до кінця тижня можете йти у своїх справах – далі дитина буде нормально ходити в дитячий садок.

Який садок вибрати? Ну, напевно, приватні садки – краще, ніж державні, але це як пощастить: з садком, вихователями, нянями і т. д. І будьте готові до того, що дитина може хворіти, носити воші й лаятися матом. Десь їй треба починати – зазвичай, це буває в дитячому садку.

Про адекватних вчителів і початкову школу

Що вам треба знати про початкову школу? Перше – вона повинна бути поруч з будинком, щоб дитина не витрачала час на поїздки в автобусі або навіть в машині з водієм чи батьками. Також для дітей, які відвідують школу в своєму районі, простіше спілкуватися з однокласниками поза школою і підтримувати стосунки в колективі.

Друге – мабуть, найважливіше – щоб вчителька початкових класів, якій ви віддаєте дитину, була психічно врівноважена, не істерична і взагалі поводилася адекватно. На найближчі три-чотири роки – це все, що від неї вимагається. Вашій дитині потрібно, щоб її любили і добре до неї ставилися, щоб не репетували і лінійками по спині, пальцях та голові не били. Щоб малюк не чув фраз: «Я таких дебілів ще не бачила, а я вже 40 років працюю в школі». І тому подібне. Словом, вчителька повинна вам подобатися.

Як це зробити? Це нескладно: вам треба заздалегідь підійти до тієї школи, яка знаходиться біля вашого будинку, і з’ясувати, хто з вчителів випускає четвертий клас і, відповідно, набирає перший. Запитайте думку батьків, що вони про цього вчителя думають – от і все.

Про прищі і про ЗНО

Вік дитини від 3 до 13 років благополучний період життя – і вашого, і дитини. Років в 13 починається статеве дозрівання, і криза в цьому віці вважається найважчою за все людське життя. Але саме в цей момент батькам здається, що найбільша в житті проблема – це два види іспитів.

Я тільки назву одну вивчив – ЗНО, а про попередній навіть запам’ятати не можу (мається на увазі державна підсумкова атестація – ДПА – прим. Ред.). Але ви знаєте, про що я – яку після дев’ятого класу здають. Тобто у одних груди не виросли, у інших – пеніс, а вам здається, що найголовніше – екзамен складати нормально? У когось прищі по всьому обличчю і з ним ніхто не гуляє, а ви вважаєте, що треба в цей час готуватися і репетиторів наймати?

Ви можете зіпсувати стосунки на все життя. Насправді, ніхто з дорослих про екзамени в школі не згадує, і ніякого значення в житті це не зіграло …

Є такий відомий анекдот про те, як один чоловік прийшов влаштовуватися двірником в Майкрософт. Він пройшов співбесіду, і йому кажуть в кінці: «Ви можете залишити адресу своєї електронної пошти?». Він відповідає: «А у мене немає електронної пошти». «Ну, раз немає – до побачення!», – кажуть йому.

У чоловіка залишалося 10 доларів, він купив помідори, потім продав їх. Ще купив – ще продав, потім став купувати будинки і перепродувати їх. Так він став мільйонером. Прийшов до нього охочий на роботу влаштовуватися і після співбесіди запитує: «Ви мені електронною поштою потім скажете відповідь?» Він і каже: «У мене її немає». «А уявляєте, якщо б у вас була електронна пошта, скільки б ви ще заробили», – дивується майбутній працівник. «Уявляю. Я б двірником працював », – відповідає мільйонер.

Про кращі школи і пофігізм

Розумію, що це непедагогічно, але я закликаю до того, щоб ви так сильно не побивалися з приводу кращих шкіл країни. Не все так просто, як здається. Дитині все-таки має бути комфортно.

Коли починається історія з пубертатом, це хронологічно збігається з іспитами в школі. Дитині погано і самотньо, у неї криза перехідного віку… Їй потрібно, щоб її в цей час любили і підтримували, а тема уроків не звучала ні за яких обставин.

Взагалі я – за такий жорсткий підхід, коли дитині в першому класі батьки кажуть: «Дивись, школа не чіпає нас, а ми не чіпаємо тебе. Нас не викликають, і нам взагалі все одно, зробила ти уроки чи ні. Але якщо це не так, то у тебе теж починаються проблеми». Зазвичай, з нормальними дітьми це працює. Ви, звичайно, можете дитині допомогти, якщо вона просить, але замість неї робити нічого не треба. Я виходжу з того, що, якщо дитину прийняли в школу – її визнали психічно здоровою, хто навчається, у нього немає ніякого відставання в розвитку, і всі претензії – до школи.

Коли в школі кажуть: «У нас така складна програма. Якщо ви будете займатися, то зможете у нас вчитися». Як бути, я вам скажу. Відповідайте: «Так, звичайно, я прямо зараз звільняюся з роботи», – а самі йдіть повз і нічого не робіть. Тому що це реально не ваша проблема, а проблема школи.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close