Передчасне захоплення: цікавий психологічний закон, який працює!

Життя не знає, що ви тільки граєте. Наслідки можуть бути дійсно справжніми!

Психологічний закон: антиципація.

Від одного розлученого молодика я почув чудові слова, глибокі та життєві: «Якщо хочеш дізнатися, як тобі буде житися з жінкою, уяви, як ти будеш з нею розлучатися. І якщо, і тоді тобі буде поруч з нею добре – одружуйся».

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

По суті, це варіація за темою: «Що би сталося, якщо»: ми заздалегідь уявляємо найбільш напружену з можливих сімейних криз, де інтереси максимально зіткнулися і намагаємося вгадати, як ми будемо відноситись одне до одного. І якщо така взаємна поведінка нам сподобається, отже, і в інших, менш гострих ситуаціях, наші стосунки будуть як мінімум прийнятними.

А якщо те, що ми уявили, нам не сподобається? Тоді, напевно, заходи зі створення сім’ї потрібно все-таки призупинити доти, поки ми (або наші обранці) за природним життєвим плином не підійдемо до моменту, коли ситуація зміниться.

Однак, потрібно мати на увазі один цікавий психологічний закон: передбачення або передчасне захоплення.

Науковий термін – антиципація.

У чому його суть: більшу частину інформації про те, які ми (в якому настрої, до чого схильні) в теперішній момент, як ми ставимося до навколишнього світу ми отримуємо від цього ж таки навколишнього світу.

Ось приходите ви в незнайому компанію, від якої і самі ще не знаєте, чого очікувати, в якій люди незрозуміло чого чекають від вас. Тоді при такій загальній відсутності інформації для початку стосунків перші частки секунди між вами не буде стосунків – жодних. Табула раса. Нуль.

У звичайних ситуаціях чиста випадковість визначає подальші дії: ви зробили невизначену гримасу, її абсолютно довільно і зовсім несвідомо витлумачили і ви сподобалися або не сподобалися, як виявляється, без належних на те причин.

Набагато легше, якщо вас в компанії вже хтось знав і думка про вас заздалегідь сформована. Тоді, з’явившись вперше, ви за долю секунди зрозумієте, чого від вас тут очікують і реагувати будете відповідно: насторожено, якщо вас недолюблюють або життєрадісно, якщо вам радіють. До речі,у вас так само працюють і певні заздалегідь сформовані очікування щодо нової компанії, нових людей, нових колег.

Річ в тому, що цю закономірність можна і використовувати.

Ось інші люди разом з вами потрапляють в ситуації, де незрозуміло як треба реагувати. Ви одразу без причини створюєте так званий переконливий «стереотип» такого реагування. Тоді високі шанси, що саме ваш стереотип буде сприйнятий, як природний і само собою зрозумілий.

Якщо в перші секунди в новій компанії ви дуже швидко зрозумієте у відповідь на щиру посмішку: «Дякую вам за те, що я вам так сподобався і ви мені раді», то раді вам справді будуть. З дуже високим ступенем ймовірності.

Ця закономірність діє практично у всіх ситуаціях, учасники яких не знають, чого очікувати і як оцінити ситуацію. У тому числі і тоді, коли люди ці вже давно і добре знайомі.

Ситуації бувають різні.

Ось прийшов молодий чоловік додому, а дружина приготувала щось новеньке. І не знає, чи сподобається чоловікові. Гірше – дуже боїться, що не сподобається. Чоловік, для якого смак новий і незвичний, інформацію про свою реакцію знайде, правильно – на обличчі дружини. І, мабуть, залишиться незадоволений.

Хоч може ввічливо цього не показати.

І навпаки, якщо чоловікові передасться щира і глибока переконаність дружини, що це – кулінарний шедевр, то і сприйняття спочатку незрозумілого смаку піде вже в цьому, шедевральному контексті.

До речі, так само сприймається часто і перший сексуальний контакт.

Зазирайте наперед!

Отакі-от справи, але важливо пам’ятати основне обмеження: передбачення діє легко і позитивно в ситуаціях, коли інформації очевидно не досить.

Якщо ж у інших людей очікування вже сформовані на основі їх власних знань про ситуацію і про себе, то передбачення, що протирічать одне одному, можуть зіткнутися. І станеться конфлікт. Або як мінімум нерозуміння.

У цьому випадку прийняття позиції лише однієї зі сторін буде вже просто фальшивим, нещирим.

І якщо мова йде не про бізнес, а про сім’ю і особисті стосунки, ми цього хочемо?

Тобто, ми отримуємо неконфліктну посмішку на обличчі та внутрішню незгоду. Як ви думаєте, у що це переросте?

І де тут межа між мудрою неконфліктністю і руйнівним лицемірством?

Антиципація, як гра з життям із заздалегідь відомим результатом корисна, коли все відбувається дійсно ніби «на порожньому місці», з чистого аркуша. І тут потрібно пам’ятати, що життя не знає, що ви лише граєте. Зазвичай, переграти назад вже не вдасться, доведеться жити далі з тим результатом, який є.

Життю можна підказати результат, якщо воно його не знає.

Але обдурити – виходить значно рідше.

Життя не знає, що ви тільки граєте. Наслідки можуть бути повністю реальними.

Гра цілком може стати реальністю, якщо реальні її наслідки. У тому числі і не ті, на які ми розраховували.

Вступаючи в гру, тобто «вдаючи», давайте пам’ятати: так, таким чином можна керувати ситуацією і життям, але так само можна і попастися, якщо буде виявлене щось вже дуже непередбачуване, якщо «зроблений вигляд» зовсім не співвідноситься з дійсністю. Фрідріх II радив відкушувати лише стільки, скільки можна проковтнути.

Фото з відкритих джерел
Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Close