П’ять уроків життя від Маленького Принца

В чому секрет любові мільйонів читачів до «Маленького принца»? Можливо, в тому, що його герой володіє чимось таким, чого багатьом з нас так гостро не вистачає? Мудрі думки Маленького Принца і його творця, Антуана де Сент-Екзюпері, розійшлися на цитати і часто допомагають нам. Ми вибрали п’ять уроків життя, користь від яких тепер доведена психологічною наукою.

1. Ключ до творчості – в дитячій безпосередності

Одного разу ще дитиною, оповідач з книги Сент-Екзюпері намалював удава, що проковтнув слона. Проте всі дорослі, як один, бачили на цьому малюнку звичайний капелюх. Зрештою оповідач закидає своє захоплення малюванням – до зустрічі з Маленьким Принцом. Той відразу розуміє, що на малюнку зображено не що інше, як слон всередині удава.

У Маленького Принца набагато більше уяви. Він просить оповідача намалювати йому баранчика, але відкидає один за одним кілька варіантів. Зате намальований оповідачем ящик призводить Принца в захоплення. Адже, так він сам може уявити баранчика, який всередині.

Життєвий урок: Дорослі втрачають жилку нерозсудливості, яка спонукала їх уявляти і творити, коли вони були ще дітьми. «Дорослі дуже люблять цифри. (…) Коли говориш дорослим: «Я бачив гарний дім з рожевої цегли, у  його вікнах герань, а на даху голуби», вони ніяк не можуть уявити собі цей будинок. Їм треба сказати: «Я бачив будинок на сто тисяч франків», – і тоді вони вигукують: «Яка краса!» – пояснює Маленький Принц.

Дорослі дійсно надають перевагу цифрам і матеріальним поняттям і часто навіть не намагаються проникнути в суть речей, бояться спустити все на самоплив, відмовляються придумувати щось нове, стають менш винахідливими і більш пасивними.

Наукове обґрунтування: Розвиток уяви і творчість корисні для здоров’я! Наприклад, дослідження музиколога Роберта Аллена показало, що студенти-піаністи відчувають менше стресу, коли імпровізують на сцені.

2. Ключ до щастя – не ставитися до життя надто серйозно

Під час своєї подорожі різними планетами Маленький Принц зустрічає Ділка. Його головна (і єдина) риса характеру – він дуже серйозний. Він постійно рахує всі зірки в галактиці. І йому це подобається. Адже він думає, що володіє всіма переліченими їм зірками. Однак, його життя – суцільна самотність і рутина так, як нічим іншим, крім рахунку, він не зайнятий. Він не здатний навіть оцінити красу зірок.

Я розпоряджаюся ними. Лічу їх і перелічую. Це дуже важко. Але я людина серйозна

Життєвий урок: До життя не варто ставитися надто серйозно, щоб цінувати справжню суть речей.

Наукове обґрунтування: Багато досліджень підтверджують: сміх від душі – найкращий засіб для зміцнення душевного здоров’я. У 2014 році дослідники каліфорнійського університету Лома-Лінда (США) встановили, що люди, які сміються частіше інших, володіють кращою пам’яттю і відчувають менше стресу.

3. Ключ до здоров’я – не забувайте залишати час на себе

Це досить кумедний персонаж, якого Маленький Принц зустрічає на п’ятій відвідуваній ним планеті. Кожну хвилину Ліхтарник повинен запалювати, а потім відразу ж гасити ліхтар. Кожна хвилина для нього – як цілий день. У нього немає часу ні відпочити, ні навіть поспати.

Життєвий урок: Треба цінувати кожну секунду, користуватися максимально часом, відведеного нам.

Наукове обґрунтування: Лікарі не втомлюються повторювати: недолік сну дійсно має катастрофічні наслідки для здоров’я. Жити в такому ж ритмі, як Ліхтарник, – особливо, небезпечно. Зростає ризик діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, раку, ймовірні проблеми з пам’яттю, збільшується апетит, стає важче тримати емоції під контролем…

Важливий не тільки сон. Необхідно виділяти час на себе. Це повинні бути години, повністю вільні від роботи. Без сумніву, в наш час Ліхтарника чекало б емоційне вигорання. Дослідження, які говорять про шкоду трудоголізму, також дуже численні. Засиджуючись за роботою, ви ризикуєте впасти в депресію і заробити інсульт.

4. Ключ до розвитку – знайти в собі сміливість відправитися назустріч новому

На шостій планеті Маленький Принц зустрічає старого, який пише товстелезні книги». Спочатку Принц думає, що зустрів дослідника, проте потім виявляється, що єдиний мешканець цієї планети – Географ, який жодного разу не виходив за межі свого робочого кабінету.

Географ — дуже важлива особа, йому ніколи розгулювати. Він не виходить зі свого кабінету

Життєвий урок: Майже всі ми маємо схильність не виходити з зони комфорту. Адже це легше, ніж йти на ризик. Однак, потрібно користуватися часом, який у нас є, і намагатися спробувати зробити якомога більше різних речей, познайомитися з найбільшою кількістю людей, побувати в найбільшій кількості місць.

Наукове обґрунтування: Причин виходити з зони комфорту дуже багато, і науковці прагнуть їх продемонструвати. Коли ми відчуваємо невеликий стрес, коли перед нами стоїть складне завдання, ми працюємо більш ефективно, вважають психологи з Університету Штату Мічиган (США).

5. Ключ до задоволеності – вибирати треба серцем

Маленький Принц любить троянду зі своєї планети. На перший погляд, вона схожа на всі троянди на Землі. Однак, його троянда – унікальна, тому що він її вибрав. Вона – єдина в світі, говорить йому Лис, оскільки він витратив на неї час, оскільки вирішив, що вона єдина.

Ось мій секрет, він дуже простий: лише серце добре бачить. Найголовнішого не побачиш очима.

Життєвий урок: Маленький Принц уособлює спонтанність почуттів. На відміну від людей з планети Земля, які мислять раціонально і бачать в його улюбленій троянді звичайну квітку, Маленький Принц мислить інстинктивно, як підказує йому серце. Але Лис певен: тільки так і можна побачити найголовніше.

Наукове обґрунтування: Гарна новина для тих, у кого розвинена інтуїція. Згідно з дослідженням Бостонського коледжу (США), інтуїція також важлива для прийняття рішень, як і аналіз. У деяких випадках вона навіть більш ефективна. Співробітник компанії, який добре знає свою справу, прийме точно правильне рішення, якщо буде спиратися на те, що підказує йому чуття.