Те, що потрібно для успіху вашій дитині. Доведено експериментально!

Найчастіше нас гризе відчуття, що життя могло б скластися успішніше, ніж воно вже склалось. І мимоволі виникає бажання зробити все, щоб у наших дітей було все найкраще. Щоб вчилися вони старанніше , щоб розпочате не закидали, щоб домоглися того, чого не змогли домогтися їх батьки.

Справедливе бажання. Але що для цього потрібно? Згадайте, з чим пов’язані ваші найбільш гіркі жалі. Ви побоялися, не ризикнули, вам не вистачило терпіння довести справу до кінця? Потрібно було дати собі просто стусан, сісти і зробити, а ви замість цього відволікалися на другорядні заняття? Що пішло не так, чого вам не вистачило?

Ви вже відповіли собі самі? Звичайно ж, вам не вистачило сили волі. Але, чому, якщо в якийсь момент цього не вистачило вам, у ваших дітей все має піти інакше? І як зробити так, щоб ваші діти, володіючи силою волі, досягати найвищих результатів? Давайте розбиратися.

Експеримент довжиною в 40 років

Напевно, вам доводилося бачити в американських фільмах, як щасливе сімейство, зібравшись біля каміна, смажить на паличках такі маленькі солодощі, схожі на зефіркі. У американців це національні смаколики. Насправді вони називаються маршмеллоу, але у нас прямих аналогів немає, оскільки рецептура відрізняється. Будемо називати цю річ зефіркою. Саме з цим заморською штукою і пов’язаний кумедний експеримент, який поставили в 60-х вчені Стенфордського університету.

Головним ініціатором виступив Уолтер Мішел. Саме він розробив експеримент довжиною в 40 років. У ньому взяли участь сотні діточок 4-6 років. Суть експерименту дуже проста .

Колись давно, в одному далекому університеті …

Давайте для наочності залишимо на п’ять хвилин сьогоднішній день, повернемося на 50 років назад і заглянемо в невелике приміщення Стенфордського університету. Дитину заводять до кімнати, в якій стоять стіл і стілець. На столі – блюдце з тієї самою зефіркою, улюбленими ласощами родом з дитинства. У дитини тут же починається безконтрольне слиновиділення, зіниці розширюються, рука тягнеться до столу і тут …

– Стривай, – раптом якийсь незрозумілий дядько перегороджує дорогу до дорогоцінної зефірки. – Хочеш другу таку? – Запитує він, киваючи на ласощі.

«Що за питання?!» – Пролітає в голові у дитини. Звичайно, вона хоче!

– Я зараз вийду, мене не буде хвилин 15, а за цей час ти не повинна чіпати зефірку… Тоді отримаєш другу. Але, якщо захочеш, можеш з’їсти відразу цю. Але другу не отримаєш. Розумієш?

«Як це не чіпати, як це, як це? 15 хвилин?! О ні, оооо, горе мені, горе, я не витримаю цих страждань! Аууу …» – щось приблизно таке відчуває дитя, але слухняно киває.

Незважаючи на всі душевні муки, дитина цілком чітко розуміє, що, зазнавши, отримає у винагороду другу зефірку. Вибір вкрай простий і зрозумілий: одна зефірка зараз, або дві, але потім.

Дорослий виходить і залишає дитину наодинці з ласощами. Хто дивився нетлінного Діснеївського «Аладіна» і пам’ятає вираз обличчя мавпочки Абу наодинці з скарбом, до якого не можна торкатися, той приблизно уявить, що відбувається з дитиною наступні 15 хвилин. Дитина вовтузиться на стільці, ходить туди-сюди по кімнаті, роздивляється стелю і взагалі всіляко уникає спокуси зустрітися поглядом з зефіркою. Вона супиться, пихкає, і намагається порахувати, скільки часу залишилося до приходу дядьки, який пообіцяв другу зефірку. Але шкідливий дядько не приходить. Час тягнеться просто нескінченно довго, дитина мучиться нестерпно, сльози навертаються на великі блакитні очі, вона більше не може! Напруга досягає свого апогею… вона, заплющивши очі, бере заповітну зефірку і в мить ока ковтає ласощі. Хто ж думає про те, що порушив правила? Хто тепер згадає про те, що другої зефірки не бачити? У цей момент залишається тільки насолоджуватися чудовим смаком солодощі, і нехай весь світ почекає.)

Що ж, залишимо нашого героя до пори до часу, і повернемося в реальність.

Вибачаюсь за вільний ліричний відступ, люблю дітей.

Але що це дало в результаті?

Але якщо підвести результат експерименту сухою мовою цифр і фактів, то виходить дуже цікаво. Невелика кількість дітей з’їла смаколик негайно, більшість – через кілька хвилин, і лише третина дітей протрималася всі 15 хвилин, отримавши в нагороду другу зефірінку .

Здатність встояти перед спокусою і відстрочити винагороду заради більшого результату – вміння критично важливе і вирішальне для подальших досягнень.

На цьому дослідження, звичайно, не закінчилося. За діточками продовжували спостерігати всі наступні роки їхнього життя. І ось що вийшло. Діти, які протрималися до кінця експерименту і отримали другий зефір:

  • отримували більш високі бали в школі і в університеті;
  • у них набагато краще розвинені соціальні навички;
  • серед них набагато нижчий відсоток вживає наркотики;
  • краще реагували на стрес;
  • взагалі набагато успішніше справлялися з труднощами на їх шляху.

Тобто, експеримент довів, що здатність встояти перед спокусою і відтермінувати винагороду заради більшого результату – вміння критично важливе і вирішальне для подальших досягнень.

Але як визначити, про що саме думала дитина, що приймала те чи інше рішення? Адже не можуть бути одні безнадійно ледачими, а інші – нескінченно вольовими? Силу волі можна «прокачувати», але як це зробити?

Насправді, зрозуміти, чим керувалася дитина, яка не взяла зефірку, практично неможливо. Ну, як визначити, це вона вдумалась в реальну вигоду і перетерпіла (звучить просто, а спробуйте самі) чи просто злякалася і слухняно виконала вказівки дорослого? І якщо справедливо друге, то що ж це, в житті перемагають біороботи, які тупо виконують те, що їм було сказано? Щось тут не так.

Так що ж впливає на наш вибір?

Експеримент вирішили вивчити більш детально. Тобто зрозуміти, що саме впливає на остаточне рішення дитини. І з’ясувалася кумедна річ.

Учасників цього експерименту розділили вже на дві групи. З першою групою провели так звані «ненадійні досліди». З другою – «надійні». У чому полягало розходження? Першій групі давали, наприклад, один олівець і обіцяли дати пізніше цілу пачку олівців, але не давали. Або обіцяли замість одного маркера декілька, але знову обманювали.

Група, з якою проводили «надійні досліди», завжди отримувала обіцяне. Їм обіцяли найкращі крейди, і діти їх отримували. Запевняли, що принесуть набір стікерів – і тримали слово.

Як це допомогло «зефірному» експерименту?

Коли з двома групами цих дітей провели «зефірний» експеримент, вийшло наступне:

Діти з «ненадійної» групи без коливань знищували зефірінку, так як досліднику заздалегідь не вірили.

Ну а діти з другої, «надійної» групи, проходили експеримент набагато успішніше. Після першого експерименту у них залишився позитивний досвід, який навчив їх розуміти користь відстроченої винагороди.

У підсумку, діти з другої групи чекали зефірку в 4 рази довше, ніж діти з першої групи.

Зефірки навколо нас

Телевізор, інтернет, солодощі і всі інші види спокус – вони випробовують нас на міцність кожен день. Як же нам ліньки після робочого дня покачати прес! Набагато більш приваблива перспектива – закутатися в теплу ковдру, взяти улюблену книжечку і доповнити затишний вечір шоколадкою. Але що піде за низкою таких ось затишних вечорів? Швидше за все, значне черевце і неприємне відчуття власного безвілля. =(А якщо пересилимо себе і підемо тренуватися? Від відсутності шоколадки організм особливо не постраждає, а ми отримаємо гарний, підтягнутий животик. Дрібниця, а приємно.

Кожен день перед нами стоїть вибір. Повчитися або подивитися телевізор, приготувати вечерю самостійно або замовити який-небудь фастфуд, зробити зарядку або з’їсти що-небудь смачне.

Ми всі – маленькі діти в кімнаті з одною зефіркою. І кожен день ми вирішуємо, що вибрати: одну зефірку зараз, чи дві, але потім.

Навчіть свою дитину робити вибір

Які корисні висновки можна витягти з цих експериментів?

Ваші діти повинні на власному досвіді зрозуміти, що незручності варті того, щоб їх перетерпіти. Перетерпіти заради великого результату. Винагороджуйте їх, заохочуйте їх старання і успіхи, і дуже скоро вони самі зрозуміють, що праця – це не просто нескінченна низка мук. Вони зрозуміють, що тільки наполеглива робота і самодисципліна призводять до справжнього успіху. І тоді ви все менше і менше будете примушувати дитину до роботи над собою – вона сам захоче робити зусилля, тому що знає, що за свою старанність буде винагороджена сторицею.

Для вас, до речі, це хороший привід задуматися про себе самого. Погодьтеся – адже здорово подавати своєму чаду гідний приклад для наслідування.

Так що, одна зефірка зараз, чи дві, але потім?.

За матеріалами