in , , ,

Як виховати емоційного інваліда

ozakone.com

Психолог Марша Лінехан описала так звану «емоційну інвалідизацію». Це стиль виховання, який різними способами спотворює значення емоцій дитини. Це призводить до того, що в результаті людина виростає і не знає, як себе виражати і чи є вираз своїх емоцій доречним. А також, що означають емоції, які виражаються іншими і чи можна вірити висловлюваним емоціям.

1. «Ти не повинен так себе почувати»

Насправді, як не дивно, досить часто батьки або прямо або побічно не схвалюють негативні почуття дитини в цілому. Ти не маєш права відчувати себе нещасним, тому, що я все для тебе роблю \ ти мужик \ ти особистість \ ти дочка прекрасних батьків і т.п. Не важливо, чим дитина засмучена. Є маса подій в житті, які дійсно турбують. Наприклад, ви 3 місяці збирали пазл на 5000 шматочків, а мама мила підлогу і … в загальному так вийшло. Ну, погодьтеся, що прикро, навіть, якщо мама не спеціально. В принципі цілком можливо визнати, що людина має право відчувати себе погано і сумувати, головне, що можна вирішити цю проблему. Мама може, наприклад. допомогти зібрати пазл назад. Але часто в таких випадках дитині кажуть «як ти смієш засмучуватися через зруйнований пазл, коли я все життя на тебе витратила». Насправді, це спосіб матері впоратися зі своєю фрустрацією з приводу своєї ніяковості і підняти свою самооцінку, взявши більший масштаб. Це в цілому правильна тактика. Ніхто не скаже, що мама погана тому, що зруйновала пазл і потрібно розуміти, що насправді батьківство набагато більше, ніж збереження пазлів в цілості. Але все-таки, дитина має право бути засмученою через те, що її робота була зруйнована. Заборона на емоції, може дуже негативно вплинути на розвиток дитини. Те ж саме може бути і у відношенні друзів, вчителів, сусідів і т.п., на яких не можна ображатися

2. «Чому ти розплакався?»

Діти плачуть і це не секрет. Ще не сформовані механізми, які можуть фільтрувати і переоцінювати потоки невдоволення і фрустрації. Іноді дитині просто треба трішки поплакати, щоб заспокоїтися. Але батьки часто сприймають плач, як виклик своїй здатності в створенні щасливого дитинства або ж взагалі ознаки, що малюк виросте «шмаркатим пацифістом». Це досить неприємно розглядати заплакане чадо саме під цим кутом. Тому звучить: «Негайно витри соплі і візьми себе в руки». Прояв крайніх почуттів – неприйнятно. Звичайно, чудово думати про це, як про допомогу дитині, щоб справитися з власним потоком негативних емоцій .. Але просте придушення таких почуттів не є вдалим досвідом. Врівноважена людина, це не та, яка вміло може придушити негативні емоції, а яка може правильно управляти і переглядати неприємні події у своєму житті. Тоді ці події просто не викликають у неї тих самих «крайніх емоцій».

stihi.ru

3. «Ти перебільшуєш»

Діти перебільшують. Але не тому, що лише хочуть привернути увагу. Через свої дитячі особливості сприйняття і розуміння часу і подій, багато подій їм видаються більш персональними, ніж є насправді. Вони більше прив’язані до улюблених іграшок, стільчиків, чашок, книжок, друзів, хом’яків і кошенят. Багато подій, які абсолютно буденні для дорослих для дітей мають величезне значення і пофарбовані в досить сильні емоції. Мама не купила морозиво, саме тоді, коли був дуже «морозивний настрій». Це не просто, «а мені так хотілося», це трагедія поточного моменту, яка може залишитися в пам’яті на багато років. Але, батьки можуть просто не визнавати за дитиною права оцінювати події за власною міркою. Тобі не може бути сумно тому, що мені не сумно. Ти не можеш плакати над мультфільмом тому, що я ж не плачу, зауважує батько. В результаті у дитини може розвинутися усвідомлення власного інструменту оцінки почуттів. Мені сумно? А мені сумно через це чи я перебільшую? Я радий? А моя радість адекватна, може я не так повинен радіти?

4. «Ти просто брешеш!»

Різні події можуть розглядатися по різному дитиною і дорослим. Це знову ж таки в силу особливостей сприйняття. Сумна людина може здаватися злою, собака болонка здаватися величезним псом (в стані страху діти можуть оцінювати загрозливі об’єкти в перебільшеному вигляді), відстань додому величезною, час проведений з другом коротким … та й взагалі дитина, яка загралася, може справді не бачити, що відбувається навколо . Навіть звичайне спілкування може для дитини мати зовсім інший сенс. Якщо батьки не хочуть визнавати якихось моментів або ж не хочуть просто, щоб дитина піднімала ті чи інші теми, то вони можуть звинуватити дитину у брехні. Далі у дитини формується невпевненість в оцінці реальності і власній думці з приводу цього. Це правда чи я знову хочу збрехати людям?

5. «Ти такий як твій (вставити ім’я родича, який в цьому контексті оцінюється негативно)»

Взагалі, такі порівняння можуть зіграти з дитиною досить злий жарт. Що значить не бути як батько, для хлопчика і не бути як мати для дівчинки? Більш того, таке порівняння часто використовується батьками для того, щоб скинути неприємні емоції і почуття відсутності контролю над ситуацією. «Ти такий як твій» знімає відповідальність за поведінку дитини, дозволяє не приймати якихось непопулярних заходів. Буває, що вже доросла людина, якусь частину своєї особистості усвідомлює як «це мама \ тато в мені говорить».

6. «Тобі вже пора бути, як твоя сестра \ брат \ я в твоєму віці вже …»

Фактично, це послання про те, що дитина для батьків недостатньо хороша і повинна над собою працювати. Вона бентежить батьків якимись своїми діями, вони не хочуть займатися його проблемами або вже хочуть, щоб дитина вирішувала їхні проблеми. Стати як хтось інший досить складно. Для цього треба досить серйозно переробити себе і ввести в себе якості, які можуть бути абсолютно чужі. Часто така політика призводить до того, що дитина визнає, що її особистість і її потреби нікого не цікавлять і до ознак інфантилізму і дефектів. Треба бути іншим і тільки тоді тебе будуть любити.

tvoymalysh.com.ua

7. «Поводься вже як дорослий»

Діти поводяться як діти. Вони шумлять, верещать, розкидають іграшки, вірять у фей і монстрів, вважають що соснова палиця нічим не гірша за шпагу Джека Горобця. Батькам нудно, батьки хочуть займатися своїм і щоб їм не заважали. Батьки часто хочуть, щоб про них думали краще, ніж вони є насправді, щоб їх не засуджувала біля під’їзду соціальна мережа бабок?

8. «Скажи мені що-небудь добре і не засмучуй»

Іноді батьки уникають відчуття своєї неспроможності навіть в малому. Тому зовсім не хочуть чути про те, що у дитини проблеми. Вони хочуть тільки чути про добрі результати і досягнення. В результаті дитина формує думку, що її проблеми нікому не цікаві і тільки засмучують. А тому, все потрібно тримати при собі, інакше тебе любити не будуть. Більш того, якщо у людини трапляються чорні смуги, то це оцінюється як повне неприйняття суспільством. Якщо ти маєш проблеми і тобі за останні 3 дні нічим порадувати маму, то ти не маєш права на любов.

9. “Ти егоїст!”

Знаєте, діти егоїсти. Знову ж особливість розвитку. Якщо з 1 до 3-х років дитина все сильніше починає усвідомлювати себе як особистість, окрему від інших і що вона сама для себе може щось робити, а інші люди можуть робити для неї, досить складно пояснити їй принципи альтруїзму. Людина повинна думати про себе. Якщо ще «егоїст» використовується для маніпуляцій, коли від дитини хочуть отримати бажану поведінку, то досить легко сформувати уявлення, що діяти в своїх інтересах це просто брудно і негідно. А також люди, які так чинять і не діють в твоїх інтересах – такі ж брудні тварини-егоїсти. Ти чогось хочеш? Не смій навіть про це думати! Хотіти – це егоїзм. Треба робити те, що хочуть інші. Тільки тоді тебе будуть любити.

10. «Ти занадто малий \ дурний \ слабкий \ наївний, щоб робити це»

Так, діти такі. Але часто в подібному зверненні звучить потреба контролювати життя дитини. Далеко не все, від чого дитина відгороджується батьками, дійсно їй не під силу. «Навіть не думай, що станеш художником \ письменником, у тебе немає таланту і уяви», «Навіть не думай про програмування, у тебе занадто слабка математика, вибери собі щось простіше».

Емоційна інвалідизація досить сильно деформує поняття дитини про те, що таке нормальні емоції і що таке нормальний спосіб їхньої прояви. Навіть, якщо вона надалі цілком успішно функціонує в суспільстві, то у неї часто виникають сумніви і тривога з приводу того, чи адекватна вона тих чи інших ситуаціях, чи не викличе вона негативну реакцію навколшніх. якщо проявить свої емоції або висловить свою думку або бажання.

Фото заголовку
За матеріалами

Сподобалось?

10 сухофруктів замість ліків

11 речей, які однозначно відрізняють чоловіків і жінок