Жорстка дисципліна робить дітей ще більш неконтрольованими

© fermer02.ru

У травні 2016 року в лісі на острові Хоккайдо (Японія) загубився 7-річний хлопчик. Місцева влада прочесали весь ліс (де, до речі, водяться ведмеді) і знайшли дитину тільки через тиждень. Що він взагалі робив там один? За словами його батьків, маленький Ямато Танука був залишений ними в лісі в якості «покарання» за те, що він кидав камінням у проїжджаючі машини. Можна допустити, що у них були добрі наміри. Вони намагалися прищепити дисципліну і показати можливі наслідки недобрих дій. Але у їх дисциплінарної тактики виявилися ще гірші наслідки.

● Як батьківська дисципліна може послужити погану службу

Батьки встановлюють правила і межі своїх дітей для забезпечення їх безпеки, а також безпеки інших. Ефективні дисциплінарні заходи будуть уберігати їх від неприємностей. Якщо діти знають, що за їх діями настануть певні наслідки, вони з меншою ймовірністю порушать правила. Але вони, безсумнівно, будуть перевіряти межі. Причому чим старші діти, тим більше вони винахідливі у цих спробах, особливо в підлітковому віці. На цьому етапі вони зазвичай розробляють власне відчуття правильності і неправильності і починають «скасовувати» правила, які їм здаються несправедливими або непотрібними. Виростаючи діти починають бунтувати, а батьки тиснути і підкреслювати своє «панування», щоб відновити контроль. Але все це викликає тільки розкол.

● Наслідки занадто суворого виховання

У ранньому дитинстві діти занадто малі, щоб розрізняти «добре» і «погано», тому їм потрібна дисципліна для захисту. Наприклад, ви можете насварити дитину за спробу включити плиту. Ви не прагнете бути жорстким і навіть жорстоким, ви просто не хочете, щоб вона обпеклася. Хоча дитина росте і змінюється, батьки залишають свою дисциплінарну тактику без змін. Одні діти стануть протестувати, тому що вже прагнуть мислити самостійно. Інші діти залишаться покірними, тому що бояться бути покараними.

— «Хороші» діти стають «поганими»

Ті діти, які відмовляються піддаватися тиранічному тиску батьків, зазвичай вибирають один з двох шляхів. Одні стануть більш брехливими, щоб уникнути конфлікту зі своїми батьками, але як і раніше будуть слідувати своїм власним правилам. Ці діти можуть вирости дуже маніпулятивними і нечесними. Інші стануть бунтівниками, що відмовляються підкорятися дисципліні. А це ризик асоціальної поведінки та проблем із законом. Чим більше дитина бунтує, тим суворішими стають батьки, щоб відновити контроль. Цей токсичний замкнуте коло тільки погіршує ситуацію.

— Дисципліновані діти виростають посередніми

Навіть покірні і слухняні діти – це згубно. Їх постійна готовність догодити може бути вкрай шкідливою для їх росту і розвитку. Люди, які бездумно дотримуються правил і інструкцій, не мають навичок критичного мислення і намагаються робити те, що було б краще для них. Ці діти не можуть діяти без зовнішнього керівництва. У певному сенсі батьки, які практикують суворі дисциплінарні заходи, ненавмисно прирікають своїх дітей на невдачі і провали в майбутньому.

● Як змінити ситуацію

Якщо батьки відчувають, що втрачають контроль, як би вони не намагалися, можливо, прийшов час трохи відступити. Їм варто зрозуміти, що їх колись маленький і беззахисний малюк стає мислячим дорослим, і це треба приймати як факт. Батьки повинні чітко пояснювати причини встановлених ними правил. «Тому що я так сказав» не спрацює. Говоріть з дітьми як з рівними. Це не тільки зміцнить зв’язок між вами, але й навчить дітей поваги.

Правила і покарання не допомагають встановити хороший взаємозв’язок

Діти (як і всі люди) все одно будуть робити свої помилки. Пояснюйте дитині причини покарання або якихось обмежень. Говоріть з нею спокійно. Не можна вимагати й діяти лише на підставі неконструктивних емоцій, оскільки в кінцевому підсумку ви втратите її повагу. Дайте дітям можливість зробити вибір і робити помилки. У них більше шансів піти по правильному шляху просто тому, що їм дана свобода вибору.

● Жорстка дисципліна – це крайня міра

Не покладайтеся виключно на покарання, щоб виростити всебічно розвинену дитину. У нього є голос, тому давайте йому висловлюватися й уважно його слухайте. Поясніть і мотивуйте свої причини і дозвольте дитині пояснити її причини. Коли ви досягнете консенсусу, це тільки послужить ще кращому взаєморозумінню.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close