ЗНО без стресу: поради психолога для батьків випускників

ЗНО наближається і напруга росте не тільки у майбутніх випускників, а й у батьків. Головне, дотримуватися спокою.

А так хочеться допомогти, переконати, як це важливо, якщо можна було б, здати за дитину! Адже від результатів ЗНО залежить вступ і майбутнє! Але потрібно зробити вдих, видих, і дати дитині спокій, заохочення і підтримку, радить психолог.

Юрій Дерновий, практикуючий психолог, психотерапевт. Спеціаліст в області сімейного консультування і особистісного зростання. Автор групових тренінгів та навчальних програм. Анімалотерапевт.

Не секрет, що для багатьох батьків процес складання іспитів – це дуже важлива і стресова подія. Часом навіть виражена інтенсивніше, ніж у самої дитини. Мені б хотілося дати деякі рекомендації батькам, як поводитися під час цього періоду в житті. Почнемо з того, що потрібно починати робити в першу чергу.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Дорослим самим необхідно навчитися справлятися зі своєю тривогою і перестати транслювати її у сімейне поле.

Мотивація і активний відпочинок

  • Спробувати мотивувати дитину яким-небудь заохоченням за успішну здачу. Це може бути і новий гаджет, поїздка в аквапарк або подорож. Тут дуже важливо зрозуміти про те, що яким би не було заохочення – воно повинно бути бажанням самої дитини. Ні в якому разі не нав’язане батьками.
  • У таких випадках на консультаціях я раджу батькам активно цікавитися захопленнями дитини. Наприклад, якщо син цікавиться футболом – самим вивчити історію команди, читати спортивні новини. Надалі це допоможе зближенню і буде легше зрозуміти, що важливо і цінно дитині.
  • Під час підготовки до іспитів дуже корисний активний відпочинок. Спробуйте організувати своїй дитині похід у квест-кімнату або на природу. Він може покликати з собою друзів, весело провести час, знизити рівень тривожності і відновити сили.
  • Якщо ваша дитина вже уявляє собі, ким хоче стати в майбутньому, спробуйте організувати їй «день відкритих дверей». Наприклад, якщо дитина хоче в майбутньому працювати програмістом – відвідайте разом IT-компанію. Поспілкуйтеся із людьми, успішними в цій професії. Усе це буде сприяти формуванню додаткової мотивації до підготовки до тестування.

Дружити і не повчати

  • Обов’язково хваліть свою дитину і доводьте до її розуміння, що навіть у разі поганого балу або провалу — любити менше ви її від цього не станете.
  • У жодному разі не варто намагатися навчити свою дитину того, що з висоти ваших прожитих років видається правильним і непорушним. Усі ці «треба добре вчитися», «старайся більше», «думай про майбутнє». Підлітковий вік характерний високим рівнем протиріч, бажанням усе зробити наперекір дорослим. Що більше ви будете проявляти напору і тиску — то вищий ризик протидії. Звісно, це не означає, що батькам треба взагалі мовчати і зайняти позицію спостерігача. Тут, скоріше, важлива сама модель подачі інформації. Спробуйте сказати дитині про те, що хвилюєтеся за неї, що також непокоїтеся, що для вас це важливо.
  • Використовуйте для цього спосіб «Я‑висловлювання». Звучить це приблизно так: «Коли ти не готуєшся до тестування, я хвилююся, тому що ти для мене важливий». У першій частині послання ви просто констатуєте факт поведінки дитини, не даючи їй позитивного або негативного забарвлення. У другій – повідомляєте про свої почуття у зв’язку з цим. Підводячи підсумок: батькам у такій ситуації слід займати певну середню позицію. З одного боку, не тиснути на дитину, а з іншого — бути готовими прийти на допомогу, якщо виникнуть труднощі.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Close