Порушення ієрархії в сімейній системі: чого не можна робити батькам!

© flickr.com

Ієрархія – один з параметрів сімейної системи, покликаний встановлювати порядок, визначати приналежність, авторитет, владу в сім’ї і ступінь впливу одного члена сім’ї на інших.

Одне з положень ієрархії полягає в тому, що в сім’ї батьки несуть відповідальність за дітей і мають всю владу в нуклеарній сім’ї.

У своїй статті я хочу розглянути деякі варіанти відхилень від цієї норми та їх наслідки.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Тріангуляція

Тріангуляція – емоційний процес між двома людьми, який має тенденцію залучати до стосунків третього. У порушеній сім’ї, де внутрішні кордони розмиті, батьки можуть іноді робити дітей своїми емоційними партнерами. Це перевернута ієрархія, при якій статус дитини в сім’ї дорівнює батьківському.

Приклад: «Дочка-подружка». Мама спілкується з дочкою на рівних, як партнери, як подруги, що призводить до психологічного дискомфорту в дитини, до змішання ролей, до ослаблення сили дитини.

У нормі сила дитини має спрямовуватися в соціум, використовуватися для спілкування з однолітками, друзями і сиблінгами (братами, сестрами).

У разі, коли мама починає ділитися з донькою тим, які у неї погані стосунки з татом, як вони конфліктують, ділиться своїми підозрами щодо зрад батька, в душі в дитини починає відбуватися сум’яття.

Коли мама стає подругою дочки, в очах дочки це знижує її авторитет і, як наслідок, дочка мимоволі емоційно приєднується до батька. Дитина не хоче чути подібних речей, їй важко слухати негативні речі про одного з батьків. В результаті дочка намагається дистанціюватися від матері.

Те ж відбувається і в разі надмірно довірливих, товариських стосунків одного з батьків з сином.

Чого не повинні знати про вас діти

Порушуючи тему надлишкової відвертості в спілкуванні з дітьми, необхідно відразу позначити, чого в нормі не повинні знати діти. Діти не повинні знати про особисті інтимні подробиці і таємниці батьків. В першу чергу це стосується сексуальних стосунків. Метафорично це звучить так: «Двері подружньої спальні для дітей повинні бути щільно замкнені».

Також діти не повинні знати про дошлюбні романи, стосунки, закоханості батьків. Розповідаючи про свої дошлюбні стосунки дітям, мати забирає силу батька і налаштовує дітей проти себе.

Те ж стосується батька, діти не повинні знати про його дошлюбні стосунки. Якщо мав місце шлюб і діти запитали про це, має сенс повідомити тільки факт шлюбу і це не повинно глибоко фіксуватися, щоб не викликати тривогу у дітей і їх сумніви в стійкості союзу батьків.

Тепер повернемося до порушень ієрархії в сімейній системі.

Парентифікація

Термін парентифікація походить від англійського слова «parents» – батьки. У буквальному сенсі це означає, що діти функціонально стають батьками власних батьків. Це варіант перевернутої ієрархії часто виникає в разі алкоголізму, або наркоманії одного або обох батьків.

Приклад: якщо батько хімічно залежний і в родині є син, то він часто заміщає співзалежній матері батька. Батько і мати в такій сім’ї часто, інфантильні, тому дитина змушена стати єдиним дорослим і нести відповідальність за сім’ю, її існування і гомеостаз. Вона приймає рішення, вона відповідає за кордони сім’ї, роблячи їх жорсткими. Жорсткі кордони в цьому випадку виглядають приблизно так: ніхто не повинен дізнатися, що батько залежний, тому нікого не можна кликати до хати, ні з ким не можна ділитися тим, що відбувається в родині. У такої дитини, як правило, немає друзів, вона веде замкнуте «доросле» життя. Це перевернута ієрархія, при якій статус дитини в сім’ї вище батьківського.

Інший приклад парентифікаціі: в разі ранньої смерті матері, дочка функціонально замінює її і, як наслідок, перестає бути дочкою. Вона виконує багато домашніх жіночих справ з раннього віку, доглядаючи за батьком і підтримуючи його. Так і не познайомившись повноцінно з роллю дочки, виростаючи, вона найчастіше стає функціональною мамою своєму чоловікові.

Порушення ієрархії в сиблінговій підсистемі

Відбувається як наслідок парентифікації, коли старша дитина бере на себе відповідальність за батьківську підсистему, вона також бере відповідальність і за дитячу підсистему (молодших дітей).

Або інший варіант: коли тільки в дитячій підсистемі немає ієрархії, немає ведучого і веденого, старші і молодші діти на рівних. Відбувається це, коли один з батьків жорстко, авторитарно впливає на дітей, об’єднуючись в коаліцію з дитячою підсистемою і послаблюючи тим самим іншого з батьків.

Приклад: тато, який проводить багато часу зі своїми синами різного віку (спорт, шахи, риболовля), не диференціюючи їх на старший-молодший, а мама при цьому знаходиться поза ними. В такому випадку мама, відчуваючи себе ослабленою, відчуває роздратування на коаліцію батько-сини і шукає з ким створити свою коаліцію, наприклад зі своїми батьками або психотерапевтом. Варто відзначити, що поряд з дисфункціональними коаліціями, що об’єднують батька і дитину, є і здорові варіанти – це коаліції «по горизонталі», до них відносяться сімейні коаліції між подружжям і між сиблінгами.

Дорогі батьки! Коли ви «дружите» зі своїми дітьми, коли ви скаржитеся їм на своє доросле життя, коли демонструєте свою неспроможність впоратися зі своїми втратами і поразками; Коли латаєте дитячою душею проломи своєї самотності, коли змушуєте дитину покривати ваші хворобливі пристрасті; Ви позбавляєте дитину її Життя, тому що поки дитина обслуговує ваші дорослі потреби, вона не проживає своє дитяче (або вже доросле) життя. Знайте про це.

Фото заголовку
Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Close