Давайте раз і назавжди визначимося з цими 12 міфами про зір

Існують незмінні традиції, які свято шануються усіма батьками світу і дбайливо передаються з покоління в покоління. Наприклад, такі вічні хіти, як «не дивись на зварювання — осліпнеш», «не одягай чужі окуляри — осліпнеш», «не сиди довго біля телевізора — осліпнеш».

Ми в Тутка вирішили перевірити найчастіші побоювання батьків щодо сліпоти. А чи так уже це все і вірно?

Давайте розглянемо 4 варіанти:

  • У ванній краще не захоплюватися пірнанням. Хлор, з чиєю допомогою знезаражується водопровідна вода, і зношені труби (якщо будинок старий), з-за яких у воді можуть міститися шкідливі мікроорганізми, що можуть викликати роздратування або призвести до реактивної кон’юнктивіту.
  • У басейні варто пірнати у масці. Все тому, що хлору у воді громадських басейнів ще більше, ніж у воді з-під крана.
  • C прісноводними водоймами ситуація двояка: у чистих водоймах природних зон відкривати очі можна абсолютно спокійно, а ось в річках і озерах у межах міста краще не варто. Вода в таких місцях зазвичай містить підвищену концентрацію хвороботворних бактерій, які можуть «подарувати» вам небажане інфекційне захворювання.
  • У морській воді відкривати очі можна, правда, комфорт цього процесу залежить від рівня концентрації солі в окремих морях. Наприклад, в Балтійському і Чорному морі відкрити очі набагато легше, а от в Середземному і Червоному буде некомфортно, відкривати треба поступово (ось так).

Це один з найпоширеніших міфів дитинства. Насправді від зварювання осліпнути не вийде. А ось отримати опік очей — будь ласка. Недарма зварювальники закривають обличчя — це не тільки захист від іскор, але і від сильного ультрафіолетового випромінювання.

Ви коли-небудь спостерігали за геймерами? Вони моргають приблизно раз в 2 хвилини, тоді як норма — раз на 15-20 секунд. При сидінні перед екраном ми грішимо тим же самим, навіть не помічаючи цього. Через рідкісне моргання слізна плівка оновлюється рідше, рогівка ока постійно підсихає, і ми скаржимося на втому, напругу очей, головний біль, нечіткість зору. І це поки єдина виявлена шкода для очей, витікаюча від сучасних екранів.

Якщо вас турбує така проблема, просто користуйтеся зволожуючими краплями, робіть гімнастику для очей; правильно розташовуйте і налаштовуйте монітори пристроїв і, звичайно ж, періодично робіть перерви.

Помилкою є також те, що поганий зір передається у спадок. Схильність до захворювань передаватися може, але це зовсім не означає, що вона реалізується в житті. Це вже залежить від вашого способу життя, професії, шкідливих звичок і зорових навантажень. А взагалі, якщо у ваших батьків є проблеми із зором і ви боїтеся їх розвитку у вас — зверніться до офтальмолога, щоб припинити таку можливість.

Багато хто вважає, що окуляри — це знак того, що ти програв битву поганому зору і змирився зі своєю долею. Насправді оптика лише допомагає налаштувати очам потрібну чіткість. Тобто окуляри — це не тренажер, не ліки, а просто інструмент, щоб бачити з тим дефектом зору, що у вас є зараз. Люди звикають до чіткого зображення в окулярах і відвикають від мутного світу без них, чомусь вважають, що окуляри лише погіршують ситуацію, що на ділі зовсім не так.

Багато хто вважає, що якщо постійно закидатися чорницею і морквою, то зір буде ідеальним. Це правда, якщо з’їдати близько 6 кг моркви і кілька відер чорниці в день. Тому краще віддати перевагу вітамінам, які виготовляються з концентратів цих продуктів.

«Якщо зведеш очі до носа, і в цей момент тебе налякають, ти назавжди залишишся таким» — знайомо з дитинства? Так от, це неправда. Звівши таким чином очі (до речі, у цього навіть є наукова назва — конвергенція), ви викличете лише неприємні відчуття, які зазвичай списують на втому очей. Можливо, ви цього не помічаєте, але, коли ви розглядаєте що на близькій відстані, ваші очі завжди трохи з’їжджаються до носа. І лякай вас чи не лякай — вони такими не залишаться.

Зовсім недавно в одному медичному журналі був описаний цікавий випадок: 2 дівчини скаржилися на тимчасове погіршення зору одного ока. Виявилося, що перед сном вони обидві лежать в темряві зі своїми гаджетами таким чином, що одне з їх очей вже «потопало» у подушці, а друге дивилося на екран. Тому одне око був більш адаптоване до світла, а іншому потрібно було завжди звикати до зміни освітлення. Але на здоров’я очей така звичка в цілому не позначилася.

Можна зробити висновок, що в цілому це не шкідлива звичка, але щоб уникнути зайвої напруги очей на телевізори, комп’ютери і інші гаджети краще дивитися хоча б з мінімальним освітленням.

Можна. У недавньому дослідженні навіть було доведено, що у людей зі схильністю до короткозорості захворювання прогресує повільніше, якщо читати лежачи на спині.

Від простої примірки, звичайно ж, зір різко не погіршиться. Але якщо ви будете ходити в чужих окулярах тривалий час, це може призвести до різних порушень, починаючи від втоми і закінчуючи короткозорістю або амбліопією.

У вас навряд чи вийде осліпнути, а ось отримати опік рогівки ока — дуже навіть (це називається фотокератит). Для цього навіть не обов’язково дивитися прямо на сонце, достатньо милуватися відбиваючими поверхнями, такими як сніг, пісок чи вода — так людина отримує додатковий вплив ультрафіолетового випромінювання і ризикує нашкодити очам.

Як було сказано в попередньому пункті, сніг завдяки своєму світловідбиваючій властивості є досить небезпечним для очей (наприклад, може розвинутися катаракта або дегенерація жовтої плями, що в старості призведе до втрати зору). Він може відбивати до 80 % ультрафіолетового випромінювання. Так що як би ми не сміялися над «модниками», які в сонячну зиму носять сонцезахисні окуляри, вони скоріше праві. Можливо, сонцезахисні окуляри навіть більш актуальні саме взимку, так як уникнути поглядів на сніг ви не зможете.

І наостанок: якщо вас турбує хоч найменше нездужання, пов’язане з очима, краще бути панікером і звернутися до лікаря. Підозрілі стани організму чи захворювання на кшталт цукрового діабету або пухлин головного мозку часто першими виявляють саме офтальмологи.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close