Фахівці розповіли, в якому випадку пліснява може бути корисною, а в якому – смертельно небезпечною

Час від часу пліснява може з’являтися у будь-якому будинку. І якщо до її появи на стіні ми віднесемося серйозно, то за наявності плісняви на продуктах можемо просто відрізати зіпсовану частину і решту з’їсти. Учені говорять, що у ряді випадків так робити небезпечно: багато видів плісняви виділяють мікотоксини, які викликають важкі стани і можуть провокувати хвороби.

Ми детально опишемо різницю між так званою благородною пліснявою на продуктах і небезпечними грибками, від яких треба негайно позбавлятися.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Корисна і шкідлива пліснява – в чому відмінність?

Як говорять фахівці, різниця між благородною і небезпечною пліснявою на продуктах приблизно така ж, як між білим грибом і поганкою. Так чим же вони все-таки відрізняються?

Благородна пліснява:

 • різновиди корисних грибкових культур Penicillium, Botrytis cinerea, які надають смаку сирам, салямі, вину та іншим продуктам;
 • зростання плісняви контролюється спеціально заданими параметрами;
 • відпрацьована технологія виробництва;
 • користь для здоров’я: ці види плісняви нормалізують роботу кишківника і знижують ризик розвитку серцево-судинних патологій, є природними консервантами для продуктів.

Небезпечна пліснява:

 • різновиди плісневих грибків, які мають різну міру дії на організм, – від алергічних реакцій до небезпечних отруєнь;
 • неможливо візуально оцінити міру небезпеки;
 • практично уся пліснява, яка з’явилася на продуктах поза умовами спеціального виробництва, тобто в побутових умовах.

Благородна пліснява: 5 відомих продуктів

Деякі продукти завдяки плісняві стають тільки кращі. Плісневі грибки допомагають їм дозріти, розкривають їх смак і додають родзинку.

Сири з пліснявою

Для таких сирів характерні три види плісняви – блакитна, біла і червона. Блакитну плісняву транспортують всередину сиру для дозрівання, а біла і червона за певних умов повинні вирости на поверхні продукту.

Слід враховувати, що пліснява, яка спонтанно з’явилася на сирах твердих сортів, може бути небезпечною. До того ж, при неправильному зберіганні навіть спочатку на запліснявілому продукті може вирости стороння небезпечна пліснява.

Користь: такі сири багаті на протеїни, фосфор, амінокислоти, а кальцій, що міститься в сирі, краще засвоюється завдяки плісняві.

З обережністю потрібно вживати сир з пліснявою дітям, вагітним жінкам (він може викликати алергію і негативно впливати на плід) і людям, що мають проблеми з ШКТ.

Соєвий соус

Бродіння соєвих бобів при виготовленні соусу відбувається під впливом грибків роду Aspergillus fumigatus. В давнину у європейців, які хотіли приготувати такий соус, нічого не виходило саме через нерозуміння ролі цього грибка в азіатській рецептурі.

Користь: багатий амінокислотами, мінералами.

Дітям до 5 років і вагітним жінкам необхідно вживати цей соус з обережністю: він може викликати алергію і негативно впливати на плід.

Салямі

Пліснява, яка покриває салямі, виконує відразу декілька функцій: надає ковбасі своєрідного смаку, допомагає зберегти вагу продукту (м’ясо висушується не так швидко), виступає природним консервантом і свідчить про те, що ковбаса успішно пройшла увесь процес дозрівання.

Користь: натуральні складові.

Вино

Токайські вина і деякі дорогі сорти французьких вин роблять з винограду з сірою пліснявою. Як говорять винороби, “благородна гнилизна надає вину благородства”. Пліснява допомагає винограду позбавитися від зайвої вологи і підвищити концентрацію цукру і кислоти. Ця обов’язкова умова для виробництва благородних солодких вин.

Лимонна кислота

Лимонна кислота, яку ми купуємо в супермаркетах, не має ніякого відношення до лимонів. Її виготовляють за допомогою чорної плісняви (Aspergillus niger). Плісняву “годують” глюкозою і сахарозою, і вона робить кислоту.

Продукти з пліснявою: врятувати чи викинути?

Не варто перевіряти на собі міру токсичності плісняви, яку ви виявили на продуктах: є ризик отримати алергічну реакцію або серйозно отруїтися.

Але все-таки, які продукти з пліснявою ще можна врятувати, а які слід якомога швидше утилізувати?

Потрібно викинути:

Обов’язково треба викидати продукти з відносно м’якою, вологою консистенцією, в якій пліснява почуває себе добре і розвивається швидко. Якщо ви виявили невелику чисту ділянку на покритому цвіллю продукті, швидше за все, ще доки непомітний оку міцелій вже вразив його повністю.

Сюди віднесемо:

 • м’ясні продукти (ковбаса, сосиски, бекон, шинка, будь-яке приготоване м’ясо);
 • молочні продукти (йогурт, сир, сметана, сирні нарізки і тертий сир);
 • м’які сири з пліснявою. Зазвичай, стороння пліснява зовні відрізняється від “рідної”. Якщо ви помітили таке сусідство, знайте – воно небезпечне;
 • приготовлені страви (запіканки, салати, макарони);
 • м’які фрукти, овочі, ягоди;
 • варення;
 • хліб

Можна врятувати:

По твердих поверхнях пліснява поширюється не так швидко і заражену частину продукту можна відрізати.

Сюди віднесемо:

 • тверді сири: з пармезану або чеддера краще прибрати плісняву разом з сантиметровим шаром сиру, потім треба ретельно вимити ніж, щоб не занести міцелій в частину продукту, що залишилася, і загорнути сир в нову плівку або папір;
 • тверді овочі і фрукти: плісняві важко впоратися з морквою або капустою, тому зрізавши верхній шар, можна використати ці овочі.

Обережно, може бути отруйне!

Існують продукти, в яких з більшою вірогідністю, ніж в інших, можуть розвиватися найотруйніші види плісняви.

Тому з великою обережністю треба відноситися до зіпсованих яблук (особливо до яблучного соку) і горіхів (особливо до арахісу).

Пліснява може ховатися навіть в здорових на вигляд горіхах, тому що консистенція арахісу насправді не така вже і тверда за рахунок вмісту рослинних жирів.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close