Кліщі, гадюки й тарантули: яка небезпека чекає українців на природі

Весна – час для активного сімейного відпочинку. Українці, за нашими спостереженнями, віддають перевагу релаксу поза містом, де нас, до речі, може підстерігати небезпека. Навесні прокидається не тільки трава і дерева – у лісах активізувалися плазуни, кліщі та павуки.

Із настанням тепла прокидаються “маленькі кровопивці”. Кліщі – тварини хоча й невеликі, але применшувати їх загрозу не варто. Під час укусу існує небезпека заразитися енцефалітом або хворобою Лайма. Перший може призвести до паралічу, другий загрожує важкими розладами опорно-рухового апарату та сердечно-судинної системи.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Аби вберегти себе від кліща, треба дотримуватися декількох правил – носити високе взуття, заправляти штани до шкарпеток, прикривати шию та зап’ястя, узагалі намагатися мінімізувати відкриті ділянки тіла. Після прогулянки в лісі не зайвим буде витрусити одяг та оглянути себе. Якщо у вашу шкіру впився кліщ, обов’язково зверніться до лікаря. Різноманітні народні методи на кшталт залиття кліща олією лише нашкодять.

Укусив кліщ – терміново зверніться до лікаря. Фото з відкритих джерел

Оси, бджоли, шершні, джмелі – усі вони під час укусу впорскують у жертву отруту. І, якщо один-два жала зазвичай небезпеки не несуть (окрім випадків алергії), то декілька комах запросто можуть убити дорослу людину.

Місце укусу лікарі рекомендують протерти слабким розчином нашатирного спирту, оцту, соком петрушки або подорожника. Якщо постраждалий почуває себе погано, задихається, або ж його вкусили у горло чи ротову порожнину – якомога швидше доправляйте до медзакладу.

Місце укусу оси можна обробити слабким розчином оцту. Фото з відкритих джерел

Плазуни. В Україні серед них найбільш небезпечними є гадюки. Особливо навесні, у період розмноження. Проте не варто так уже жахатися зустрічі з ними – окрім того, що гадюки досить рідкісні тварини, вони ще й самі намагаються не стикатися з людиною. Водночас, не треба “заганяти” плазуна у “глухий кут” або несподівано тривожити – гадюка зреагує інстинктивно.

Якщо вам все-таки не вдалося уникнути укусу, не панікуйте й, знову ж, не вдавайтеся до народних методів. Немає змоги одразу дістатися до лікарні – покладіть постраждалого на бік. Змусьте пити багато рідини, але ні в якому разі не давайте спиртного. Рану варто промити перекисом водню (знову ж – не спиртом!). Накладати джгут також не варто – це лише призведе до застою крові у тканинах та омертвіння.

Узагалі, як кажуть лікарі, панікувати не варто – випадки смерті від укусів гадюк в Україні досить рідкісні. Звичайно, приємного в тому мало, але, якщо організм здоровий, і медична допомога надана вчасно, то через кільканадцять годин ви й не згадаєте про неприємну зустріч.

Водночас, не варто плутати отруйну гадюку з цілком безпечним лісовим вужем, котрий, попри свою приналежність до сімейства плазунів, майже нічим вам не загрожує.

Гадюка степова. Фото з відкритих джерел
Вуж лісовий. Фото з відкритих джерел

Також небезпечними є й отруйні павуки, котрі мешкають на півдні України. До них належать каракурти й тарантули.

Каракурт має отруту, котра в декілька раз перевищує за своєю силою отруту гримучої змії. Найбільшу небезпеку павук становить улітку, зустріч із ним о цій порі може стати фатальною – можливий набряк легенів та зупинка серця. За статистикою, гинуть до шести відсотків укушених. Лікарі часто неправильно визначають діагноз – сам момент укусу зазвичай проходить непомітно, місце встановити важко, а симптоми схожі з інфарктом чи запаленням апендициту.

Якщо ж вам не вдалось уникнути зустрічі з каракуртом і ви точно бачите місце укусу, можна спробувати знешкодити дію отрути термічним способом. Річ у тім, що перші кілька хвилин отрута знаходиться у шкірі на глибині до міліметра. Отже, якщо прикласти до ранки голівки двох-трьох сірників і запалити їх, отрута розкладеться під дією тепла. (До речі, під час укусу змій цей метод не діє – зуби плазунів проникають набагато глибше). Однак, першочергово зверніться до лікарні.

Каракурт. Фото з відкритих джерел.

Тарантул теж небезпечний, але шкоди завдає менше. Укус супроводжується сильними локальним болем і почервонінням. Його отруту також можна зруйнувати з допомогою термічного опіку, але все одно – не буде зайвим звернутися до лікарні.

Тарантул. Фото з відкритих джерел

Завершує наш перелік небезпечних тварин сколопендра. Ареал її поширення – уся територія України. Сколопендра вражає людину отруйними залозами, котрі розміщені на її лапках. У результаті – шкіра отримує дуже болючий хімічний опік, через кілька годин місце опіку розпухає, температура підвищується до 39 градусів. Здоровому організму така зустріч коштуватиме кількох днів лихоманки, а от діти можуть її не пережити. Тому звернутися до лікаря обов’язково.

Сколопендра. Фото з відкритих джерел

Під час відпочинку чи роботи в лісі, на луках чи полях пам’ятайте прості правила безпеки і поважайте все живе, яким би страшним чи відразливим воно вам не здавалося. Адже все на Землі створене з якось метою. І не нам визначати, варте воно життя чи ні. Живіть у гармонії з навколишнім світом і він вам відповість тією ж гармонією.

За матеріалами uain.press

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Close