Що потрібно і не можна робити при обмороженні

Під час тривалих зимових прогулянок ми ризикуємо не просто замерзнути, але і завдати значної шкоди нашій шкірі, отримавши обмороження.

Тутка пропонує своїм читачам ознайомитися з правилами, які підкажуть, як впоратися з цією проблемою або зовсім уникнути її. Бережіть себе!

Визначення ступені важкості обмороження

Поверхневе обмороження

В цьому випадку замерзає тільки шкіра і при цьому відбувається спазм кровоносних судин, через що уражена ділянка шкіри стає блідою або, навпаки, червоніє. Це може супроводжуватися легким відчуттям оніміння, болю, поколювання або пощипування на ураженій ділянці. Структура шкіри при цьому не змінюється і зберігається чутливість при натисканні. Після того, як ви відігрієте ушкоджену ділянку шкіри, всі перелічені вище симптоми зникнуть.

  • У дітей поверхневе обмороження наступає швидше, ніж у дорослих.
  • Найчастіше вражаються відкриті частини тіла: вуха, ніс, щоки, пальці рук і ніг.

Легке обмороження

Незважаючи на те, що відчуття при цьому пошкодженні далеко не приємні, лякатися не варто: воно легко піддається лікуванню. При цьому стані шкіра втрачає чутливість, стає білого або сіро-жовтого кольору з червоними плямами, твердне або набрякає, болить або пульсує. Іноді при цьому ступені обмороженні протягом доби можуть утворюватися пухирі, наповнені прозорою рідиною, але до загибелі тканин організму це не призводить.

Важке обмороження

Нескладно здогадатися, що це найнебезпечніший ступінь обмороження. Шкіра блідне, твердне і навіть починає чимось нагадувати віск. При цьому людина може відчувати втрату чутливості або оніміння враженої ділянки. Іноді при важкому ступені обмороження на шкірі утворюються пухирі, наповнені кров’яною рідиною або на шкірі з’являються омертвілі ділянки сіро-чорного кольору.

  • При найважчому обмороженні уражаються м’язи і кістки, відбувається омертвіння шкіри і тканин. В цьому випадку висока імовірність загибелі тканин.

Лікування обмороження

1. Не розтирайте обморожені ділянки

Помітивши обмороження, відразу ж йдіть у тепле приміщення і постарайтеся зігріти уражені ділянки тіла: сховайте обморожені руки в області пахв або прикрийте обличчя сухими рукавичками. Після цього у жодному випадку не допускайте повторного контакту обмороженої поверхні з низькими температурами тіла і не розтирайте її — це може спричинити за собою ще більш серйозні пошкодження.

2. Прийміть знеболювальне

Якщо у вас важке обмороження, то процес відігрівання пошкодженої ділянки може викликати больові відчуття. Щоб зменшити біль, прийміть НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби), наприклад ібупрофен. Фахівці не рекомендують приймати аспірин, оскільки він може перешкоджати відновленню пошкоджених тканин і ні в якому разі не можна перевищувати дозування ліків, передбачених інструкцією.

3. Обережно відігрівайте обморожені ділянки в теплій воді

Оптимальна температура води при цьому повинна бути не вище 40-42 °C. За відчуттями вода повинна бути дуже теплою, але терпимою і негарячою — це допоможе уникнути опіків. По можливості додайте у воду антибактеріальне мило — це допоможе уникнути небезпечних інфекцій. Опустіть пошкоджену ділянку тіла у воду на 15 — 30 хвилин (при важкому ступені обмороження цей час може збільшитися до 1 години). Не рекомендується грітися біля багаття або з допомогою спеціальних приладів із-за неможливості належним чином контролювати процес зігрівання уражених ділянок.

4. Не вживайте алкоголь

Спиртні напої значно знижують відчуття холоду і не дадуть вам вчасно відчути, наскільки ви замерзли. До того ж це може перешкодити контролю над процесом загоєння: у міру зігрівання повинно з’явитися відчуття поколювання і печіння. Шкіра на обморожених ділянках спочатку повинна стати рожевою або червоною, можливо, з плямами. Поступово повинні повертатися звичні відчуття і нормальна текстура шкіри.

5. При необхідності зверніться до лікаря

Якщо пошкоджені ділянки тіла не приходять в норму протягом доби, терміново зверніться за кваліфікованою медичною допомогою.

Загальні рекомендації

1. Одягайте багатошаровий одяг

Від обмороження вас гарантовано захистять подвійні рукавиці, пара светрів і шкарпеток. Дуже добре користуватися одягом, виготовленим з водонепроникних і теплоізоляційних матеріалів. Не забувайте належним чином утеплити голову і шию, де розташовані судини, що несуть кров до голови.

2. Перед виходом на вулицю добре поїжте

Перед виходом на вулицю у холодну пору року, тим більше на тривалий час, необхідно добре поїсти. Недостатнє харчування і втома можуть стати причиною обмороження і послабити захисні механізми організму.

3. Не паліть на морозі

При палінні відбувається звуження кровоносних судин і знижується кровопостачання кінцівок. З цієї причини саме курці складають певну групу ризику при обмороженнях.

4. Не використовуйте вологомістимі креми та косметику

Як відомо, мороз сушить шкіру, тому перед виходом на вулицю не можна користуватися лікувальними засобами на воді  й відповідною косметикою. Зволожувальний крем краще всього замінити живильним, але і його потрібно наносити не пізніше, ніж за годину до виходу на вулицю. Надійно захистити обличчя від морозів найкраще допоможуть спеціальні косметичні засоби.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close