10 фактів про Землю, які ви не знали (Увага: не пропустіть 2034 рік)

За всю історію свого існування людство так і не змогло повністю вивчити свою планету. Але ті факти, які раз у раз стають відомі, не перестають нас дивувати і мотивують все більше пізнавати світ, у якому ми живемо. Чи знаєте ви, з якою швидкістю весна крокує по Землі? А в якому стані знаходиться сьогодні озоновий шар? Жителі якого острова можуть не купувати мило в крамниці, а просто накопати його у дворі?

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Тутка підібрав чергову порцію дивовижних речей, які ви, можливо, не знали про нашу планету.

1. Озонова діра зменшується

Дослідження вчених довели, що в порівнянні з 2000 роком у 2015-му озонова діра (тонкий прошарок озонового шару) над Антарктикою зменшилася на 4 млн кв. км і продовжує ущільнюватися. Імовірно, таке «стиснення» стало можливим завдяки прийнятому в 1987 році Монреальському протоколу, який заборонив використання хімічних речовин, що руйнують озон. Вчені й раніше відзначали, що озоновий шар відновлюється, але тепер вони отримали незаперечні докази цього.

2. -89,2 °С – найнижча температура, зареєстрована на Землі

-89,2 °C – саме такою є найнижча температура, яка була зареєстрована на поверхні Землі. Такий холодний «літній день» випав на 21 липня 1983 року в Антарктиді, на станції «Восток».

3. Весна рухається зі швидкістю 50 км/добу

Швидкість, з якою весна крокує по планеті, становить приблизно 50 км/добу. Вчені визначили це, спостерігаючи за суцвіттями окремо взятих рослин і звертаючи увагу на час цвітіння одного виду на різних територіях. Було відзначено, що після закінчення зимового сезону суцвіття одного і того ж виду розпускаються через 24 години на території, яка знаходиться в 50 км від рослини, що вже зацвіла.

4. Північний Тянь-Шань – єдине гірське місце, де людям не загрожує підвищення кров’яного тиску

Підвищення кров’яного тиску – звичайна річ при підйомі високо в гори. Але на Землі є місце в горах, де таке з людьми не трапляється. Це Північний Тянь-Шань – рай для гіпертоніків. У місцевого населення тут тиск в звичайному стані нижчий, ніж у жителів рівнини.

5. Земля на острові Кімолос складається з жирного мила

Гористий грецький острів Кімолос площею лише 37 кв. км має одну цікаву особливість. Коли йде дощ, острів покривається мильною піною. Річ в тому, що шар землі на Кімолосі складається з жирної мильної глини – такого природного мила, яке місцеві жителі використовують за прямим призначенням.

6. Тектоніка плит рятує Землю від перегрівання

Земля – єдина відома на цей момент планета з тектонікою плит. 7 величезних плит земної кори – континенти – рухаються в різних напрямках зі швидкістю до 10 см на рік. Завдяки цій тектонічній системі на земній кулі постійно здійснюється кругообіг вуглецю, що запобігає перегріванню нашої планети. Вуглець – найважливіший компонент, що забезпечує можливість подальшого існування життя на Землі.

7. Амазонка має підземну річку-двійника

Хамза – умовна, поки ще офіційно не визнана річка, яка тече паралельно до річки Амазонки на глибині приблизно 4 000 метрів під землею. Її довжина – до 6 000 км, а ширина – приблизно 400 км. Хамза рухається з дуже малою швидкістю, лише кілька метрів на рік, а це ще повільніше, ніж рух льодовиків. На великій глибині води Хамзи впадають в Атлантичний океан.

8. Суперконтинент Пангея повертається

Приблизно 300 млн років тому практично вся суша Землі була об’єднана в єдиний суперконтинент – Пангею. У юрський період Пангея розкололася на два континенти, кожен з яких також з часом розділився. Так, з північного континенту, Лавразії, утворилися Північна Америка і Євразія, а з південного континенту, Гондвани, утворилися Індія, Австралія, Південна Америка, Африка та Антарктида. На думку вчених, через 250 млн років всі континенти знову об’єднаються в суперконтинент – Нову Пангею.

9. З Антарктиди зникло 3 трлн тонн льоду за останні 25 років

Дослідження останніх 25 років визначили, що в Антарктиді стало на 3 трлн тонн льоду менше. Тільки в 2017 році від льодовикового шельфу Ларсен З відколовся айсберг, один з найбільших в історії, його вага – понад 1 трлн тонн, а площа – половина острова Ямайки.

10. Величезну тінь, що накриває Землю, можна буде знову побачити в 2034 році

Унікальне явище зняв в 2016 році космічний апарат Himawari-8, що належить японському агентству, яке співпрацює з NASA: спочатку на планеті настав день, а потім всю територію Землі по діагоналі зліва направо накрила величезна тінь. Відео було знято 9 березня у час сонячного затемнення на відстані 35 тис. км від Землі. Тепер побачити таке незвичайне явище можна буде тільки навесні 2034 року.

Нас в Тутка дуже втішив факт відновлення озонового шару.

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker