in , , ,

11 сюрпризів природи, дивлячись на які так і тягне сказати: «Та ви що!» (Чого тільки варті п’яні птахи)

Ви замислювалися над тим, що світ тварин і комах може бути зовсім не таким, яким ми звикли його уявляти? Вони вміють думати, жартувати, плести інтриги, дружити і працювати… Наприклад, щоб наповнити одну маленьку банку меду, повинні докласти зусиль 22,7 тис. бджіл.

Ми в Тутка зібрали веселі факти про живий світ навколо нас. І вони говорять про те, що ми знаємо ще так мало, а природа продовжує підкидати сюрпризи.

1. Павуки навчилися робити маріонеток, схожих на себе, щоб захиститися від ворогів

Павуки типу Cyclosa з родини павуків-кругопрядів (Araneidae) дуже весело живуть в Перу. Адже крім того, що їм потрібно впіймати здобич, важливо самим не потрапити в лапи до більшого хижака. Павуки придумали «техніку маріонеток» і довели її до досконалості в такій мірі, що тепер вчені сперечаються про те, старий це вид павуків так еволюціонував чи це абсолютно новий, більш розумний вид членистоногих.

З листя і сухих комах павук ліпить свою копію і створює ілюзію руху за допомогою павутини, ніби керує маріонеткою. Так він відволікає увагу хижака, а сам вдало ховається.

2. «Розумний» гриб пересувається з місця на місце, вміє планувати і дотримується дієти

Експерименти з видом гриба Physarum polycephalum чітко підтвердили, що він наділений особливим інтелектом і вміє не лише «думати», а й «планувати». Гриб може знаходити найкоротші виходи з лабіринту, якщо у нього є мета (їжа), запам’ятовувати траєкторію руху, реагувати на дії, які повторюються кілька разів.

Пересувається гриб за допомогою протоплазми, яка рухається вперед і назад, і такий цикл займає близько 2 хвилини.

Вчені порівнюють інтелект гриба з «розумними» комахами, наприклад, мурахами. Це тим більш дивно, що у Physarum polycephalum відсутні мозок і нервова система.

З гриба можна брати приклад «сили волі»: він не їсть що завгодно, а підтримує баланс білків і вуглеводів, які потрібні йому для підтримки життя, і не споживає зайвого.

3. Птахи теж можуть п’яніти і виспівувати круті пісеньки

Дослідники з університету Орегону провели дослідження на тигрових амадинах та виявили, що алкоголь впливає на їх можливість співати: з’являються не властиві їм нотки і збивається ритм, птиці просто фальшивлять.

Насправді в природі пернаті нерідко піддаються впливу алкоголю, в основному від бродіння ягід. При цьому птах може з’їсти звичайну ягоду, а вона почне процес бродіння вже всередині: це залежить від будови стравоходу. П’яні птахи можуть втрачати координацію і навіть притулятися до твердої опори. Все як у людей, бачите?

4. Найменша конячка заввишки як невелика собака

Айнштайн, крихітний поні з Англії, визнаний найменшою конячкою в світі. Він народився в 2010 році і на сьогодні добре себе почуває, важить близько 8 кг. Вчені сперечалися, кого визнавати малюком-переможцем, адже в світі є ще кілька крихітних коней.

Айнштайн переміг, тому що не лише важить менше за всіх, але і не має ніяких вад розвитку, пропорційний. Це не карликовий кінь, а просто дуже маленький.

Вага попередньої переможниці – 26 кг.

5. Собаки вміють закохуватися

Вчені довели, що ваш собака любить вас дійсно щирою любов’ю. Ви ж в цьому не сумнівалися, чи не так? Коли пес контактує з людьми або іншими собаками, в його організмі виділяється окситоцин, який викликає почуття, схожі на ті, що відчувають люди при обіймах і поцілунках.

Собаки здатні закохатися не тільки в господаря, але і в особин свого виду, а також, як і люди, можуть тужити і сумувати, коли коханої людини немає поруч.

6. Кішки сприймають людей як великих кішок

Ви вважаєте свого кота членом сім’ї і молодшою дитиною? А як сприймає вас кіт? Англійський біолог Джон Бредшоу, багато років вивчаючи поведінку кішок, прийшов до висновку, що вихованці розглядають людей як величезних і дружніх котів.

Саме тому вони думають, що ви, наприклад, оціните мишу, яку вони впіймали, і вважають, що принесли її в безпечне місце для своєї родини.

7. Міграцію крабів з острова Різдва видно навіть з літака

Неймовірне видовище можна спостерігати в Австралії на острові Різдва в листопаді або грудні. Приблизно 120 млн крабів прямують з тропічних лісів на узбережжя Індійського океану для розмноження. Виглядає це як величезний червоний килим. Краби починають рухатися до мети з приходом перших злив, щоб не загинути в дорозі від зневоднення, і вся барвиста юрба встигає прибути на місце приблизно за 18 днів.

Австралійці щороку намагаються допомогти цій традиції: для крабів перекривають траси і будують мости, щоб якомога більше особин дісталися до води живими. Цей процес залучає фотографів і екологів з усього світу.

8. Корови заводять друзів і виділяють серед них найкращих

Справжня дружба існує і в тваринному світі, та історія корів – тому підтвердження. Британський біолог Кріста Макленнан прийшла до висновку, що корови дуже прив’язуються до товаришів у стаді ще з дитинства і відчувають стрес, коли їх розлучають.

Вчені говорять про те, що відстеження взаємин між тваринами і перебування корів поруч з друзями може допомогти збільшенню обсягів продукування молока і зниження страждань тварин, а це часто трапляється, коли корову переводять в інше, незнайоме стадо.

9. Деякі квіти здатні розтопити сніг, генеруючи тепло, щоб їх запилювали перші весняні комахи

«Бути першим!» – цей девіз працює і в рослинному світі. Принаймні, так вважає скунсова капуста (Symplocarpus foetidus), квітка незвичайної форми. Ця дивовижна рослина може впливати на свою температуру і підтримувати її на рівні 15-35 градусів (таке явище називають термогенезом).

Тому капуста може розтопити сніг, щоб першою серед квітів опинитися над поверхнею землі і бути запиленою першими комахами. Додатково комахи притягуються різким запахом.

10. Вуж свиноносий – найкраща комедійна «актриса» серед змій

Heterodon nasicus або вуж свиноносий – цей неотруйний вид змій водиться в Америці. Одна з цікавих особливостей цих тварин – веселий вираз їх мордочки, який часто нагадує посмішку, коли змія трохи відкриває рот. Це приваблює людей, і Heterodon nasicus нерідко стає домашньою твариною.

У разі небезпеки, тварина перевертається на спину, вивалює язика і навіть починає видавати вкрай різкий неприємний запах (вмикаються спеціальні залози): всі навколо просто мають повірити, що змія мертва. І якщо ви переверне «трупик» на живіт, вона знову перевернеться на спину, всім виглядом показуючи, що вона абсолютно не жива. Сміхота!

11. Равлики відкладають яйця, але вони гермафродити

Більшість різновидів равликів – гермафродити, але щоб народити потомство, їм все одно потрібен другий равлик. Вони запліднюють одне одного, обидва можуть відкласти яйця.

Цікаво, що деякі равлики один сезон можуть існувати і поводитися, як чоловічі особини, а на наступний сезон – як жіночі.

За матеріалами

Сподобалось?

Цей собака породи хаскі був “живим трупом”, його взяли на вулиці. Ось його світлина 10 місяців потому

Сомельє-любитель розповів, як вибирати хороше вино і пити його як аристократ