12 хитрощів для тих, хто проводить за екраном більше 5 годин на день

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 1,3 млрд людей у світі спостерігаються порушення зору. Офтальмологи називають короткозорість хворобою XXI століття і пов’язують її з гаджетами. Весь день у нас перед очима екрани: монітор комп’ютера на роботі, смартфон або планшет в дорозі, чергах і перервах, а вдома нас чекає телевізор.

Ми в Тутка не з чуток знаємо, як втомлюються очі від екранів гаджетів, тому ми продовжуємо рубрику “врятуй свій зір” і підготували нову порцію порад на цю тему. Ми не закликаємо вас повністю відмовитися від електронних пристроїв, але розповімо, як користуватися ними з розумом.

1. Запам’ятайте правило 30-60-300

Універсальне правило, що підказує безпечну відстань до пристрою, при якому ви не будете перенапружувати очі:

  • смартфон повинен знаходитися на  відстані 30 см від обличчя;
  • монітор комп’ютера – на відстані 60 см;
  • телевізор – на відстані 300 см.

2. Використовуйте функцію автояскравості

Яскравість екрана – чинник, який займає одну з позицій, що лідирують, щодо впливу на ваш зір. Ви можете настроювати цей параметр самостійно, але це треба робити кілька разів на день, та й забути про таку дрібницю нескладно. Тому вмикайте функцію автояскравості: вона є на усіх мобільних пристроях і у більшості ноутбуків (адаптивна яскравість, зазвичай в розділі налаштувань “Живлення” – “Екран”).

Коли мова заходить про монітор комп’ютера, у вас є 2 варіанти:

  • Настроїти середню яскравість для денного часу і використати функцію “Нічний колір” (“Налаштування” – “Дисплей”) увечері.
  • Викачати додаток типу f.lux, яке автоматично настроюватиме яскравість екрана, орієнтуючись на час доби у вашому часовому поясі.

3. Збільшіть колірну теплоту і спробуйте використати режим читання

Попри те, що дослідження про вплив синього світла на очі досі вважаються спірними, більшість офтальмологів сходяться на думці, що підвищення колірної теплоти екранів знижує навантаження на очі.

На моніторі цей параметр можна налаштувати самостійно, а в мобільних пристроях вам допоможе стандартна функція “режим читання”. Спочатку вона може виглядати незвично, але це чудовий засіб, коли вам треба прочитати великий об’єм інформації з телефона або планшета.

4. Замініть в налаштуваннях білий фон на сірий

Чим менше контрастності між кольором фону і текстом, тим легше ваші очі переносять навантаження. Хороше рішення – замінити білий фон вікон на сірий. Це можна зробити в налаштуваннях (якщо у вас Windows 10, то врахуйте, що цей параметр тепер розташовується не найбільш логічним чином: в налаштуваннях в розділі “Кольори” є пункт “Параметри високої контрастності”).

Або можна поставити сторонню утиліту, наприклад, Classic Color Panel: у неї ширші можливості тонкого налаштування.

5. У вечірні та нічні години читайте з темного екрана з контрастним шрифтом

Якщо ви любите читати електронні книги, а відповідним пристроєм з електронним чорнилом e-ink не обзавелися, то ввечері та вночі використовуйте більш бережливий режим для ваших очей. У будь-яких “читалок” є нічний режим або можливість його створити за допомогою налаштувань. Спробуйте різні варіанти і визначте, з яким вам комфортніше. Найпоширеніші з них: сірий текст на чорному фоні, білий, – на бордовому і зелений – на чорному.

6. Завжди стежте, щоб на екрані не було відбитків пальців

Захоплюючись тим, що ми бачимо на екрані, зазвичай ми не помічаємо на ньому відбитків пальців. Але ваші очі так легко не обдуриш: вони постійно змінюватимуть фокус з того, на що ви дивитеся, на відбитки на склі.

Тому заведіть собі корисну звичку постійно протирати всі екрани, за якими ви проводите час.

7. Купіть матові плівки для ваших пристроїв

Відблиски – головний ворог вашого зору, який за ступенем дії може порівнятися з мерехтінням картинки. Краще вибирати пристрої з матовими екранами: це можна зробити для монітора комп’ютера і ноутбука, а ось смартфонів таких дуже мало.

Вирішити проблему можна використанням якісної матової плівки, яка помітно знизить кількість відблисків і водночас захистить екран. Додатковий плюс – на такій плівці залишається значно менше відбитків.

8. Віддавайте перевагу великим екранам

Якщо у вас є вибір між смартфоном і планшетом, беріть в руки другий. І при купівлі нових пристроїв теж зупиняйтеся на моделях з великим екраном. Так, вони не такі компактні, та зате більш безпечні для очей.

9. Не перемикайтеся для відпочинку з комп’ютера на мобільні пристрої

Одна з головних помилок сучасної людини – відірватися від роботи за комп’ютером і перепочити, перемкнувшись на соціальні мережі або гру на телефоні. І доки ви відпочиваєте таким чином, ваші очі продовжують перенавантажуватися. Ми не будемо вас переконувати замість цього робити зарядку або медитувати, але дайте очам відпочити: ввімкніть аудіокнигу, послухайте музику або цікавий подкаст. Якщо ви можете змусити працювати ваші вуха замість очей – зробіть це.

10. Стежте за повітрям у приміщенні

Коли ми говоримо про захист зору, то найчастіше концентруємося на джерелі проблеми – в нашому випадку на гаджетах – і забуваємо про другорядні чинники, які теж впливають на стан очей.

Якщо на роботі вам доводиться весь день проводити за монітором комп’ютера, ви ніяк не зможете вплинути на цей чинник. Зате можете полегшити свою ситуацію і створити в приміщенні комфортні умови. Ви вбережете очі від сухості, якщо підтримуватимете температуру в районі 21-22 °C і вологість повітря на рівні 40-60 %.

11. Правильно тримаєте мобільні пристрої

Озирніться в транспорті по сторонах, і ви побачите безліч “креветок”, які тримають телефони на колінах, сутуляться і схиляють шию, порушуючи здоровий кровотік в судинах очей. Адже зовсім нескладно підняти телефон вище, спираючись ліктем на коліно.

Правильне положення мобільного пристрою – 30-40 см від обличчя, трохи нижче рівня очей.

12. Використайте додатки для захисту очей

Звучить дивно, але гаджети можуть навіть допомогти зберегти зір. Ось декілька додатків, які потурбуються про ваші очі:

  • eyeCare – розширення для Google Chrome, яке нагадуватиме вам, що кожні 20 хвилин необхідно відривати очі від екрана і дивитися на віддалені об’єкти, щоб зняти напругу з очей.
  • Twilight: Blue light filter – додаток для тонкого налаштування колірності екрана мобільного пристрою, який ще й підлаштовується під час доби.
  • Перевірка Зору – детальні тести, які виявляють основні проблеми із зором. Не замінять візиту до офтальмолога, але встановити додаток точно простіше, ніж змусити себе записатися до лікаря.
  • Гімнастика для очей – Зір + – чудові безкоштовні вправи для очей.

А скільки часу на день ви проводите за екранами і як захищаєте очі від навантаження?

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker