21 споруда архітектора Френка Гері насправді існує – вони такі, мовби зійшли з екрана науково-фантастичного фільму

З початку 1960-х років у архітектурний світ прийшов сильний буревій з Канади та США. Це була потужна культурна сила, яка пройшлася по усталених, традиційних нормах архітектури, мов торнадо, яке не тільки знищило старе і нудне, але й створило і винайшло щось нове. Цим буревієм був Френк Гері. Народився він у 1929 році, і згодом переїхав до США, де розпочав свій бізнес. Дивно, але його першим кроком була лінія меблів. Заробивши достатньо грошей, він почав перетворювати власний будинок, створивши тим самим репутацію своєму імені. Услід за цим чоловік перетворився на живу ікону архітектури, яка переробила багато міських пейзажів і навіть створила економічне диво. Ми зібрали 21 його найвідомішу будівлю, які окреслили собою еру сучасного дизайну.

1. Музей поп-культури, Сіетл, Вашингтон

Ця масивна конструкція ніби тане під палючим сонцем Сіетла, але це далеко не так. Його листова металочерепиця була мовби зігнута рок-музикою та енергією, яку вона втілює. Генрі навіть зауважив, що підготовка має підбірку і шматків гітари для того, щоб створити форму для майбутнього музею поп-культури.

2. Фред і Джинджер або  дім, що танцює, Прага, Чехія

Є хороші танцюристи і є погані танцюристи. Ми не говоримо про людей, а про будівлі. Френ та Джинджер або  дім, що танцює, в столиці Чехії – один з найбільш суперечливих творів Гері. Проте незвичайні форми збагатили старе місто Праги, і тепер будівля стала візитною карткою міста. І назву «Фред і Джинджер» було вибрано на честь танцюристів Фреда Астер і Джинджер Роджерс, які надихнули Френка Гері.

3. Ray and Maria Stata Center, корпус технічного університету, Кембридж, штат Массачусетс

Повна назва цієї будівлі – “Центр Рей та Марії для комп’ютерних, інформаційних та дослідницьких наук”, і він був розроблений саме для Массачусетського технологічного університету. Споруду побудували на місці будинку номер 20, місця, яке було оточене легендами та місцевими фольклором.

4. Центр Лу Руво, Лас-Вегас, Невада

Ця робота не є музеєм, ані концертним залом, адже чимось зовсім протилежним. Це центр здоров’я головного мозку. Лу Руво – бізнесмен з Лас-Вегаса, який втратив батька через ускладнення хвороби Альцгеймера. Тому він ініціював проект, а в 2010 році він став реальністю.

5. Концертний зал Волта Діснея у Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія

Пройшло більше 15 років від початку проекту Концертного залу Walt Disney до його завершення. Коли його закінчили ще в 2003 році, кінцева вартість будівництва оцінювалася в 274 мільйони доларів. Гері є пристрасним моряком, тому будівля виглядає так, ніби вона рухається.

6. Готель Маркес де Ріскаль, Eльсьєго, Іспанія

Невелике іспанське місто у відомому виноробством регіоні ще більш відоме своєю екстравагантною спорудою. Вона водночас і неймовірна робота Гері, і розкішний готель – якби Дон Кіхот побачив його, він би забув про повітряні млини і приготувався до набагато більшої битви.

7. Музей дизайну Вітра, Вайль-на-Рейні, Німеччина

Незважаючи на те, що дизайнер завершив багато сучасних проектів у цілому світі, цей був першим в Європі. Це музей експонує меблі та інтер’єрні рішення, але саме будівля привертає найбільшу увагу.

8. Музей Гуггенгайма в Більбао, Більбао, Іспанія

Музей Гуггенгайма в Більбао – це музей сучасного мистецтва, який сам по собі є твором мистецтва. Названа як одна з найважливіших творів архітектури за останні десятиліття численними експертами, ця будівля має багато причин для своєї унікальності. Вона була настільки успішною і добре відомою, що почала приваблювати туристів до міста Більбао. Багато туристів. Протягом перших 12 місяців з моменту відкриття музею туристи принесли 160 млн. доларів для місцевої економіки. Ця будівля в основному відродила ціле місто. Це економічне чудо навіть отримало назву – ефект Більбао.

9. Будинок Чау Чак Вінга, Сідней, Австралія

У 2015 році вплив Гері досяг сьомого континенту, коли він закінчив свій перший проект в Австралії. Це будівля бізнес-школи Технологічного університету Сіднею, і за оцінками, для того, щоб створити незвичайну цегляну будівлю, подібну до цієї, їм довелося використати близько 320 тисяч цегли на замовлення.

10. Біомузей, Панама-Сіті, Панама

Біомузей, музей екології, був ще одним кроком для Гері, оскільки це був його перший проект в Латинській Америці. Панамські політики розпочали переговори з Гері про реалізацію його робіт у цьому місці, сподіваючись, що це врешті-решт створить ефект «Більбао» і залучить більше туристів та інвестицій. Яскраві кольори, які не є типовою характеристикою робіт Гері, були обрані для представлення багатої природи Панами.

11. Художня галерея Онтаріо, Торонто, Канада

2008 рік був особливим роком для Френка Гері, оскільки, нарешті, у віці 79 років він закінчив свою першу роботу в Канаді, Торонто – місті, де він народився. До того, як Гері було доручено розширити попередню будівлю Художньої галереї Онтаріо, будівля вже пройшла шість розширень, які були впроваджені з 1920 року.

12. Марта Герфорд, Герфорд, Німеччина

Марта Герфорд була текстильною фабрикою, але з дотиком Френка Гері перетворилася на музей сучасного мистецтва. Музей мистецтва, який виглядає так, ніби був побудований з глини. На Марсі. Інопланетянами.

13. Будівля-бінокль, Лос-Анджелес, Каліфорнія

Спочатку відома під назвою Chiat/Day, люди дуже скоро почали називати її як будівлю Бінокля. І не важко зрозуміти, чому. Вся будівля нагадує собою гігантський бінокль, яка, власне, є оригінальним твором Клеза Ольденбурга і служить доповненням до самої будівлі.

14. Риба, Барселона, Іспанія

Отак вона виглядає – величезна абстрактна риба. Ця приваблива скульптура була презентована світові ще в 1992 році під час підготовки до Олімпіади, що відбулася в Барселоні пізніше цього ж року. Вона виготовлена з металевих пластин, тому величезна риба відображає сонячне світло і саме тому змінює свої кольори і виглядає ще більш яскравою у реальному житті.

15. Мистецький музей Вейсмана в Міннеаполісі, штат Міннесота

Абстрактний твір мистецтва. Проте ми не говоримо про полотна Джексона Поллока, а про цілу будівлю. Ця приваблива споруда є частиною університетського містечка Університету Міннесоти, і її значення вимірюється не лише зовнішнім виглядом, але й тим, що вона була побудована до використання комп’ютерів – важливого інструменту у сфері архітектури.

16. Фундація Louis Vuitton, Париж, Франція

Фонд Louis Vuitton – це музей і культурний центр, який знаходиться в Парижі та оточений парком Буа-де-Булон. Для того, щоб сформувати цю структуру, було використано 3600 скляних панелей і 19 000 бетонних. Вона відкрилася в 2014 році і є найвідомішим доповненням до паризького мистецького світу в XXI столітті, де виставляються твори художників, таких як Енді Воргол або Рой Ліхтенштейн.

17. Iac-білдінг, Нью-Йорк

Вона відрізняється від усіх інших. Ніяких блискучих листових металів в полі зору, які автоматично виокремили Iac Building з-поміж інших творінь Френка Гері. Ось чому вважають, що окрім її схожості з вітрилами корабля, вона концептуально ближча до айсберга. І справді вона мовби відпочиває в океані – Нью-Йорка.

18. Будівля Пітера Б. Льюїса, Клівленд, Огайо

Названий на честь відомого філантропа і генерального директора страхової компанії, цей будинок служить приміщенням для учнів школи з менеджменту Weatherhead School. Уявіть собі заняття в будівлі, яка виглядає так, як на картині Пікассо.

19. Резиденція Френка Гері в Санта-Моніці, Каліфорнія

Постмодерний, авангардний, нетрадиційний, яскравий, еклектичний, хаотичний. Ці та багато інших прикметників супроводжували Гері після того, як він зарекомендував себе як архітектор. Але самим початком був його власний будинок, який він змінив, щоб привернути увагу не тільки від перехожих, а й майбутніх клієнтів і критиків.

20. Центр Річарда Фішера, Аннандейл на Гудзоні, Нью-Йорк

З моменту відкриття у 2003 році вона отримала багато позитивних відгуків. «Найкращий маленький концертний зал у Сполучених Штатах» – так його колись описували. Будівля гармонійно поєднується з природою, тому що Гері вибрав природний підхід при проектуванні, спрямований на зниження потреби у додатковому опаленні.

21. Французька сінематека, Париж

Якби фільми, як мистецтво, мали адресу, то вона була б вулиця Берсі, 21 у Парижі. Тут знаходиться одна з найбільших у світі колекцій об’єктів, пов’язаних з кіно. І, звичайно, вона була розроблена Френком Гері.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker