in , ,

25 висловлювань, що глибоко зворушують, Віктора Франкла – психолога, котрий пережив концтабір

1941 рік. Нацисти вже почали полювати на євреїв і відсилати їх до концентраційних таборів. Як би ви вчинили, маючи на руках свіжу американську візу, яка дарує можливість виїхати і опинитися в безпеці, при цьому розуміючи, що ваші батьки залишаться і в найближчому часі до них додому завітають фашисти? Австрійський психіатр, психолог і невролог єврейського походження Віктор Франкл, незважаючи на реальну можливість втекти, вибрав залишитися з родиною. Він вчинив так тому, що на той момент він вже знав дещо важливе про сенс людського існування.

Вчений з міжнародним ім’ям усвідомлено дозволив схопити себе і вирушив до нацистського табору разом з рідними, тому що буквально напередодні війни практично завершив розробку своєї теорії про сенс життя як головної рушійної сили розвитку особистості.

«У людини можна відібрати все, окрім одного: останньої волі людини – вибирати своє ставлення до будь-яких обставин, вибирати власний шлях», – писав Франкл в одній зі своїх праць. І він вибрав свій шлях, розгледівши сенс в тому, щоб допомагати родині та іншим в’язням таборів. Згодом, завдяки цьому досвіду, його теорія пройшла жорстку перевірку на міцність. Дійсно, найбільші шанси вижити, за спостереженнями лікаря, виявлялися у людей з міцним духом, в той час як міцне здоров’я мало другорядне значення.

Нам в Тутка здається, що саме ця передісторія пояснює, чому теорії Франкла стали надбанням світової громадськості, а наукові праці, особливо всесвітньо відома монографія «Сказати життю “Так!”», – розлітаються на цитати. З  фразами, що найбільше хвилюють і висновками відважного психолога про щастя, любов і пошук сенсу життя ви можете ознайомитися нижче.

Про щастя і любов

 • Щастя схоже до метелика. Чим більше хочеш його спіймати, тим більше воно вислизає з рук. Але якщо ви перенесете свою увагу на інші речі, воно прийде і тихенько сяде вам на плече.
 • Людина, яка усвідомила свою відповідальність перед іншою людською істотою, яка пристрасно її чекає, або перед незакінченою роботою, вже не зможе розкидатися своїм життям. Вона знає, «навіщо» їй жити, і буде здатна витримати майже будь-яке «як».
 • Щастя – коли обминуло найгірше.
 • Якби всі люди були ідеальні, то кожну людину завжди можна було б замінити будь-якою іншою.
 • Нам знову і знову наказують та прописують бути щасливими. Але щастя не може бути об’єктом погоні, прагнення; воно має бути результатом чогось іншого. Треба мати причину бути щасливим.
 • Тільки любов – це те кінцеве і вище почуття, яке виправдовує наше нинішнє існування, може нас піднімати і зміцнювати!

Про успіх і самореалізацію

 • Людина чимось схожа на літак. Літак може їздити і по землі, але щоб довести, що він літак, він повинен піднятися в повітря. Так само і ми: якщо не піднімемося над собою, ніхто й не здогадається, що ми зможемо полетіти.
 • Не визначайте собі за мету успіх: чим більше ви будете прагнути до нього, зробивши його своєю метою, тим вірогідніше ви його пропустите. Успіху, як і щастя, не можна добиватися. Він приходить пізніше лиш як незапланований результат відданості справі, більш значній, ніж ти сам.

Про психіатрію та неврози

 • У кожного періоду – свої неврози, і кожному періоду потрібна своя психотерапія.
 • Якщо страх перетворює лякливі думки на реальність, то занадто сильне бажання заважає одержати бажане.
 • Велике значення мають не наші страхи і не наша тривожність, а те, як ми до них ставимося.
 • Нормальна особистість задовольняється світом з частковою безпекою, тоді як невротик шукає абсолютної безпеки.
 • Якщо людина хоче прийти до самої себе, її шлях пролягає через світ.
 • Ніхто не має чинити беззаконня, навіть той, хто від беззаконня постраждав, і постраждав дуже жорстоко.
 • Спадковість – це тільки матеріал, з якого людина будує саму себе. Вона – це лиш камені, які будівельники можуть використати, а можуть і відкинути. Але сам будівельник – не з каменів.

Про внутрішню свободу

 • Живи так, ніби живеш вже вдруге і при першій спробі зіпсував все, що лиш можна зіпсувати.
 • Нехай на деякий час, нехай в певних особливих ситуаціях, але гумор – це теж зброя душі в боротьбі за самозбереження. Адже відомо, що гумор, як ніщо інше здатен створити для людини якусь дистанцію між нею самою та її ситуацією, поставити її над ситуацією, нехай, як уже згадувалося, і ненадовго.
 • Кожній тварині дано зброю для самозахисту: комусь роги, комусь копита, жало або отрута. У мене – дар красномовства. Поки мені не закриють рота, зі мною краще не зв’язуватися.
 • У людини можна відібрати все, окрім одного: останньої волі людини – вибирати своє ставлення до будь-яких обставин, вибирати свій шлях.
 • Між стимулом і нашою реакцією на нього завжди є час. За цей час ми вибираємо, як реагувати. І саме тут криється наша свобода.

Про сенс життя і його пошуки

 • Втрата сенсу життя – основна проблема сучасного суспільства, всі інші проблеми випливають з неї.
 • У кожного є своє особливе покликання. Кожна людина незамінна, а життя її – неповторне. І тому завдання кожної людини настільки ж унікальне, наскільки унікальна її можливість виконати це завдання.
 • Людина не має запитувати, в чому сенс її життя, але швидше повинна усвідомити, що відповідь має дати саме вона.
 • Прагнення знайти сенс життя є головною мотивувальною силою в людині… Я не побоюся сказати, що в світі немає більш дієвої допомоги для виживання навіть в найжахливіших умовах, ніж усвідомлення, що твоє життя має сенс.

Віктор Франкл був звільнений американськими військами 27 квітня 1945 року. Під час виживання він, на жаль, не зміг врятувати від загибелі своїх рідних, але врятував тисячі інших життів, переходячи з табору в табір. Пізніше, коли весь гніт війни залишився позаду, він осмислив свій жорстокий досвід і винайшов логотерапію – власну методику в клінічній психології, згідно з якою ефективне подолання депресії полягає в пошуку і реалізації особистого сенсу життя. На думку психіатра, люди, схильні до суїциду, а також ті, які страждають від різних залежностей, в першу чергу позбавлені мети, заради якої варто було б жити. І щоб врятувати їх від трагічних наслідків – треба допомогти знайти цю мету.

Чи згідні ви з тезами та висновками, про які він заявив? І чи знали ви, що популярна фраза про щастя-метелик належить саме йому?

Сподобалось?

10 варіантів відповісти на «холодний дзвінок» так, щоб вам більше не телефонували

8 вагомих причин відмовитися від частого прибирання (в тому числі порохотягом)