7 систем прибирання, які рятують нашу психіку і час

«Ледаче» прибирання, «метод пожежі», принцип «знищення доказів» – чого лиш не вигадали, щоб полегшити нам не дуже приємний процес прибирання, від якого нікуди не сховатися. Але головне, що ці методи дійсно працюють, а їх автори розклали нам все по поличках у всіх сенсах.

Ми в Тутка розповімо про дієві методики прибирання та його найцікавіші принципи. Одні з них спрямовані на глобальне розвантаження будинку, а інші допомагають вирішити щоденні невеликі завдання. А можливо, на їх базі вам вдасться створити свою власну комфортну систему?

1. Японський метод: «На всяк випадок – фраза, яка не працює»

В основі методики Марі Кондо закладена ваша особиста картинка ідеального будинку. Нехай навіть це орендована квартира або житло, яке з якихось причин вас не влаштовує – можна зробити його максимально комфортним.

 • Не починайте прибирати, поки не викинете зайве, а ритуал розвантаження корисно проводити раз на 1,5-2 місяці.
 • Оцініть кожну річ з точки зору комфорту, який вона створює. Вам точно не стане в нагоді те, що довго лежить в далеких кутах шафи або навіює неприємні спогади. «Всяк випадок» не настане, тому приймайте рішення швидко, не чіпляйтеся за речі.
 • Не оцінюйте свої спогади речами, адже вони не зникнуть, якщо ви викинете стару тарілку, сукню, яку носили багато років тому, квитки на концерт улюбленого виконавця або зламану дідову рамку.
 • Речі варто розподіляти не по кімнатах, а за категоріями, і тримати їх потрібно разом.
 • Не забивайте шухляди і шафи: речі, приховані від очей, ніколи не використовуються, дайте їм простір.
 • Складайте речі так, щоб їх відразу було видно. Наприклад, якщо мова йде про комод, краще складати речі не горизонтально, а вертикально.
 • Створіть собі «місце сили» – куточок, в якому можна комфортно усамітнитися в оточенні найулюбленіших речей.

2. Принцип обіймів

Лео Бабаута, творець блогу про мінімалізм, пропонує замислитися, навіщо ми купуємо речі. Наприклад, заради того, щоб створити відчуття безпеки, заради схвалення інших або комфорту. Він радить зрозуміти, яка річ вам дійсно потрібна, а яку ви наділили силою, їй невластивою, і тепер чіпляєтеся за неї.

Що ж стосується самого процесу прибирання, то Лео прихильник теорії «непомітних маленьких справ» замість однієї великої. Наприклад, краще відразу прибрати бруд, щойно ви його помітили, ніж рознести його по будинку і робити генеральне прибирання в суботу.

 • Ще один свій принцип він назвав «методом обіймів»: за 1 раз прибирайте ту зону, яку можете обхопити руками, без непотрібних переміщень в кімнаті. Просуваючись від зони до зони, можна закінчити прибирання вдвічі швидше, ніж зазвичай.
 • При сортуванні речей варто взяти 3 коробки: «Залишити», «Може стати в нагоді», «Викинути». Коробка №2 має право на піврічне життя на антресолях, а потім, як правило, теж викидається. Перевіримо?

3. Анонімні ледащо

Цю систему придумала в 1982 році Сандра Фелтон – американка, яка у власному будинку загубила свою дисертацію. Це стало останньою краплею: Сандра втомилася від відчуття, що неправильно робить домашні справи, тому почала вивчати запитання і вивела свої власні правила.

Вона вважає, що чистота легше підтримується там, де є постійний порядок, а його легше контролювати, якщо кожна річ має своє місце. Привчайте себе класти речі на їх місця. Ця звичка, як і будь-яка інша, прищеплюється за 21 день.

Із правил Сандри:

 • Просити про допомогу. Просіть близьких допомогти вам в тому, що не викликає у них негативних емоцій, а дітям можна запропонувати прибирання як гру з міні-призами.
 • Використовувати магію 3 коробок: «Викинути», «Продати або віддати», «Сховати і зберігати». Стежте, щоб остання коробка не була об’ємною: там повинні бути лише найбільш необхідні речі.
 • Якщо справа займає менше 30 секунд (наприклад, миття однієї тарілки), зробіть це негайно і забудьте про неї.
 • Час від часу дивіться на свій будинок мовби збоку, щоб вирішити, що можна покращити.

4. Метод  будинку, що палає

Мінімалістичний підхід до організації простору автор статей про розслаблення свідомості Елісон Ходжсон відкрила для себе після пожежі, в якій згорів її будинок. Сім’я встигла врятувати тільки техніку, а одяг, іграшки та інші речі були знищені у вогні. За словами Елісон, вони так і не змогли пригадати, що ж зберігалося в далеких шафах, але ж ці речі колись було шкода викинути.

Її головна рекомендація трохи утопічна, але все ж дає розуміння про істинну цінність тих чи інших речей для вас: запитайте себе, що ви в першу чергу хапаєте у вогні, і залишайте тільки ті речі, які вам дійсно приносять радість.

5. Задоволення від прибирання з «Флайледі»

«Флайледі» – мабуть, найвідоміша система прибирання в тому числі й тому, що її засновники вважають: від процесу потрібно отримувати задоволення. Головний принцип – постаратися усунути з життя такий стрес, як генеральні багатогодинні прибирання на вихідних. Вони забирають час у сім’ї і знищують мотивацію робити свій дім красивим.

Автор Марла Сіллі радить присвячувати прибиранню 15 хвилин на день і буквально наводити таймер.

 • Протягом тижня кожен день присвячуйте одній зоні. Наприклад, понеділок – передпокій, вівторок – ванна, і так далі.
 • Раз на тиждень робіть прибирання, щоб витерти пилюку і помити підлогу, але цей процес не повинен тривати більше 1 години.
 • Гасіть «гарячі точки» – це місця, де постійно збираються речі: кухонний стіл, журнальні столики, робоче місце. Прибирання в таких точках вимагатиме не більше 5 хвилин.

6. Розвантаження по-американськи

Розвантаження – хобі американських домогосподарок. Це допомагає більш якісно проводити прибирання і не накопичувати зайвого. А ось позбавляється від мотлоху кожна на свій лад.

 • «Метод спеціальної коробки»: складаємо сюди предмети, якими не користуємося, наповнюємо коробку протягом місяця. Раз на місяць роздаємо, продаємо або викидаємо ці речі.
 • «Метод 1/10»: кожні 10 днів позбуваємося від 1 речі.
 • «Метод ракети»: кожен день присвячуємо 10 хвилин тому, щоб пробігтися в квартирі та зібрати сміття в коробку або пакет.

7. «Дім, який сяє», або «овечки і черв’ячки»

Трохи німецької педантичності? В системі «Дім, який сяє» головне – не сприймати прибирання як щось глобальне і неприємне. Творці перетворили її на систему маленьких щоденних ритуалів.

 • «Знищення доказів» – прибираємо за собою відразу, це головний принцип системи.
 • «Міні-рутина» – ранкове прибирання, яке починається з провітрювання кімнати, застеляння ліжка, розкладання по місцях речей і поливання кімнатних рослин.
 • «Кімната дня» – в обраній кімнаті ми робимо більше, ніж в інших, приділяючи їй увагу протягом 15-30 хвилин.
 • «Овечки» – завдання для «кімнати дня». «Овечок» потрібно «вбивати» по одній, щоб до кінця тижня не набралося величезне «стадо».
 • «Качечки» – це завдання з розвантаження квартири, з ними можна справлятися по одному або викидаючи цілі коробки «качечок».
 • «Черв’ячки» – щоденні маленькі завдання для дітей, які їм буде весело виконувати, але при цьому вони повинні звикнути потроху працювати кожен день. Розсадити ляльок, зібрати іграшки, скласти свій одяг після прання – «черв’ячки» стають більшими залежно від віку дитини.

Яка система сподобалася вам найбільше? Ми, мабуть, запровадимо в себе «овечок і черв’ячків», будемо користуватися правилом 30 секунд і не забудемо про «магічні» коробки.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker