in , ,

9 особливостей людей, які з великою ймовірністю проживуть більше 100 років

Довгожителями заведено називати людей, які здолали 100-річний рубіж. Хоча для деяких і це не межа. Генетики пильно вивчають такі випадки, щоб зрозуміти, що ж відрізняє довгожителів від звичайних людей. І деякі загальні риси вони дійсно знайшли.

Ми в Тутка цікавимося свіжими медичними теоріями. Особливо якщо вони здатні допомогти продовжити життя. Цього разу ми склали для вас список характеристик, загальних для більшості довгожителів. Деякі з них природжені, але частину цілком може перейняти кожен із нас.

1. Генетична схильність

“Моїй бабусі 92 роки. Вона подарувала мені картину, де намальована я з улюбленим котом”.

Гени – перше, чим цікавляться вчені, коли йдеться про довгожителів. І, хоча ніяких особливих “генів довголіття” не знайдено, деяка схожість у таких людей є. У більшості тих, що здолали столітній рубіж близькі родичі також прожили довге життя. Наприклад, в сім’ї Жанни Кальман такі люди зустрічалися в 5 поколіннях.

Крім того, вчені виявили ряд схожих генетичних мутацій, які зустрічаються у тих, що прожили 100 і більше років. Можливо, завдяки їм біологічний вік цих людей на 10-30 років менший за хронологічний.

2. Помірне харчування

Нормальна вага і скромне харчування – те, що відрізняє всіх довгожителів. У японців, серед яких найбільше столітніх людей, популярною є думка, що насичуватися треба на 80 %, тобто вставати з-за столу трохи голодним. Відомі довгожителі з інших країн підтверджують цю теорію: не всі вони харчувалися ідеально правильно, але у кожного індекс маси тіла був навіть трохи нижчий від норми.

3. Середземноморська і японська дієти

Найдовший термін життя – у жителів Японії, а найстаріша жінка у світі жила на півдні Франції. Дієтологи визнали ці місця планети найбільш благополучними з точки зору дієти. Японці споживають багато риби і морепродуктів, французи – оливкова олія, багато овочів і фруктів. Все це набагато корисніше, ніж обсмажене червоне м’ясо, жирні соуси та інші страви, популярні в багатьох країнах.

4. Соціальна активність

Довгожителів відрізняє відсутність психічних змін, властивих людям їх віку. Вони не страждають від хвороби Альцгеймера й інших уражень мозку. Багато вчених вважають, що, разом з генетикою, збереження мозку забезпечує їх активність в суспільстві. Наприклад, американка Гертруда Вівер відвідувала заняття для пенсіонерів навіть після свого 115-ліття. Більшість довгожителів продовжують працювати і займатися громадською діяльністю до глибокої старості.

5. Регулярне фізичне навантаження

Постійне фізичні заняття дійсно допомагають помітно продовжити життя, і ті, хто переступив столітній рубіж, тому підтвердження. Більшість з них із юності займалися спортом і зберегли цю звичку до глибокої старості: так, наприклад, Жанна Кальман каталася на велосипеді і займалася фехтуванням до 100 років.

6. Інтелектуальна активність

З віком займатися інтелектуальною працею стає складніше, проте ті, хто живуть довго і залишаються при повному розумі, продовжують робити це до глибокої старості. Майже усі довгожителі зберігали ясну свідомість аж до смерті: дослідники зафіксували, що і в 115 років багато хто з них був здатний вирішувати математичні завдання і читати досить складні книги. Відсутність же інтелектуальної діяльності прискорює старіння мозку і сприяє розвитку проблем в його роботі.

7. Спілкування з молодшими людьми

Вчені з’ясували, що у зрілому віці спілкування з юними людьми сприятливо впливає на психологічний стан і дозволяє почувати себе молодшим. Люди, які багато працюють або спілкуються з тими, хто молодший за них, часто почувають себе краще, ніж їх ровесники.

Крім того, спілкування з юним поколінням дозволяє відчути себе більш потрібним і значимим. Якщо говорити про довгожителів, то Марі-Сімон Капоні, що прожила 113 років, ніколи не мала дітей, але виховувала своїх племінників і племінниць, а також до глибокої старості працювала бібліотекарем і дуже любила спілкуватися з людьми.

8. Насичене духовне життя

Практично усі довгожителі вірили в бога і були прибічниками якоїсь релігії. Вчені підтверджують: розвиток духовності дійсно може продовжити життя. При цьому абсолютно неважливо, чи є людина католиком чи буддистом, – допомагає не сама релігія, а в першу чергу соціальна спільність, яку відчувають віруючі люди. У тих, хто активно бере участь в житті своєї релігійної общини або організації, як правило, досить велике коло спілкування. А люди, навколо яких багато однодумців, почувають себе щасливіше, відчувають менше стресу і рідше страждають серцево-судинними захворюваннями.

9. Робота на свіжому повітрі

Багато хто з тих, хто прожив 100 років і більше, займався фізичною працею і багато часу проводив на природі. Вчені виявили, що в одному з регіонів Греції, де переважаючими видами діяльності були землеробство і випас овець, довгожителів було значно більше, ніж в інших частинах країни. Та ж ситуація характерна і для інших країн, наприклад Італії.

Швидше за все, регулярні фізичні навантаження, хороша екологія і помірне харчування допомогли цим людям залишатися у формі й прожити довше за своїх ровесників. Крім того, робота на землі знижує рівень стресу, покращує самопочуття і піднімає самооцінку. І щоб добитися цього, не треба радикально змінювати сферу діяльності – досить садівництва як хобі.

Бонус: після 80 років ризик розвитку раку і хвороб серця знижується

Вивчаючи довгожителів, вчені прийшли до незвичайного відкриття: можливо, з якогось моменту жити довше їм допомагає сам вік. Довгожителі помирають не від раку або інфаркту, а від природних причин. У тих, хто переступив 80-річний рубіж, набагато рідше розвиваються злоякісні пухлини або хвороби серцево-судинної системи. Адже саме вони являються самими поширеними причинами смерті людей у всьому світі.

Жити довго – мрія багатьох. Але, судячи з досвіду тих, кому 100 років і більше, на 50 % її здійснення залежить від нас. А у вас є знайомі або родичі, які прожили дуже довге життя?

Сподобалось?

У травні та червні збираємо листки волоського горіха і зміцнюємо ними здоров’я!

30 неймовірних знимків від фіналістів конкурсу подорожей National Geographic