in , ,

9 прикладів того, як людина бачить світ при різних відхиленнях

Ми звикли думати, що усі навкруги майже однаково відчувають реальність. Проте це далеко не так. По-перше, мозок людини здатний сам створювати ілюзії – наприклад, “ефект дежавю”. По-друге, до порушень сприйняття навколишнього світу і себе – агнозіям – можуть приводити черепномозкові травми, струс мозку, інсульт, а також психічні розлади. Звучить страшно, але давайте спробуємо трохи розібратися в тому, як людина із спотвореним відчуттям дійсності бачить все навкруги.

Ми в Тутка вникнули в суть перцепції та уявили наслідки її деформації.

Інсульт

Це зображення змодельоване так, щоб дати нам зразкове уявлення про те, як людина після інсульту може бачити навколишній світ. Все виглядає нав’язливо знайомим, але ви просто не можете нічого розпізнати.

Інсульт – порушення кровопостачання головного мозку, яке проявляється такими симптомами, як сплутаність свідомості, сонливість, оглушеність, головний біль, блювота, втрата свідомості, запаморочення та ін. До інсультів відносять інфаркт мозку, крововилив у мозок і субарахноїдальний крововилив.

Прозопагнозія

Це зображення може злякати, але приблизно так виглядають спогади про інших людей й іноді собі самому у людей, що страждають прозопагнозією. Це розлад сприйняття обличчя, при якому здатність впізнавати обличчя втрачена, виникає через травми правої нижньо-потиличної області мозку.

Астигматизм

На зображенні ліворуч показано, як бачать люди з астигматизмом, справа – люди з нормальним зором. Буває, що люди навіть не підозрюють про існування різниці: у багатьох є природжений астигматизм – дефект зору, викликаний порушенням форми кришталика, рогівки або ока, внаслідок чого втрачається здатність до чіткого зору.

Акінетопсія

Акінетопсія – нейропсихологічне порушення, яке проявляється в нездатності сприймати рух. Об’єкти, що рухаються, людина сприймає як чергу кадрів, наступних один за іншим і залишаючи після себе розмитий слід. Занадто швидкі рухи взагалі не помічаються. Акінетопсія виникає при механічних ушкодженнях мозку, порушеннях мозкового кровообігу або після операцій на мозку.

Синдром Аліси в Країні чудес

При цьому синдромі спотворюється сприйняття навколишніх предметів, їх форми і розміру, простору, частин власного тіла. Найчастіше метаморфопсія зустрічається при шизофренії, органічних ушкодженнях головного мозку, під час нападів епілепсії.

Синдром Капгра

При цьому синдромі людина вважає, що когось з його близьких або його самого замінив двійник. Він може стверджувати, що погані вчинки вчинив не він, а його двійник, який в точності схожий на нього. Спочатку зорова інформація спрямовується у веретеноподібну звивину, де відбувається розпізнавання об’єктів, включаючи й обличчя. А мигдалеподібне тіло відповідає за емоційну реакцію на побачене. При ушкодженні волокна, яке сполучає ці дві ділянки мозку, і відбувається виникнення синдрому.

Синестезія

Синестезія – нейрологічний феномен, при якому різні сенсорні системи (припустимо зорова і смакова) “пов’язані” і при подразненні однієї з них реагують обидві. Наприклад, людина бачить фіолетову сімку і при цьому відчуває смак персика.

Феномен поки-що до кінця не вивчений, але є декілька теорій про причини його виникнення:

  • Через збільшення нейронних зв’язків між областями мозку, що відповідають за різні сенсорні системи.
  • За певних умов: скроневій епілепсії, черепномозкових травмах, інсультах і пухлинах головного мозку.
  • А також синестезія може проявитися під час медитації, глибокої концентрації, сенсорної депривації.

Парейдолія

Якщо ви бачите на фото зверху не церкву, а пташку – то у вас парейдолія. Смутний і незрозумілий зоровий образ сприймається як щось виразне і визначене – фігури людей і тварин у хмарах або на зоряному небі або де-небудь іще. Мозок, помічаючи в предметі знайомі риси, тут же інтерпретує образ в щось конкретніше – наприклад, обличчя.

Це пояснюється тим, що за багато років еволюції таким чином мозок вчився сприймати емоції і наміри (за мімікою) інших людей і тварин та обробляти їх ще до усвідомлення цього людиною. Припустимо, “побачивши” нахмурені брови співрозмовника, навіть якщо ви не помітили цього, мозок може інтерпретувати це як сигнал до того, що краще з ним поки-що не спілкуватися, оскільки він злий або не в настрої.

Дислексія

Приблизно так бачить текст людина з цим відхиленням. Дислексія – порушення здатності вчитися читати і писати. Людям з таким розладом складно сполучати склади, букви можуть сприйматися ними в неправильному порядку, також їм може бути складно писати – не виходить правильно сполучати потрібні букви в слова.

Причинами розладу може бути спадковість або нерівномірний розподіл нейронних зв’язків між півкулями мозку. Певні зони мозку у таких людей функціонально менш активні, ніж в нормі.

За матеріалами

Сподобалось?

10 простих правил для чудового вигляду без макіяжу

27 фото про те, наскільки незвичайним може бути наш з вами світ