Оригінальні версії наших улюблених казок, від яких мурашки пробігають по шкірі

Не всі знають, що найвідоміші казки – це інтерпретації більш ранніх історій. Наприклад, при словах «Спляча красуня» нам пригадується мультфільм Діснея, знятий за казкою Шарля Перро. Останній насправді переробив версію італійського поета XVII століття Джамбаттісти Базіле, який, в свою чергу запозичив сюжет з фольклору.

Тутка пригадав, якими є перші версії культових казок. При прочитанні пам’ятайте, що в ранні століття було інше розуміння моралі та виховання. Жорстокість творів дає дітям досить конкретне повідомлення: так робити не можна, бо твоєму життю кінець.

«Спляча красуня», Джамбаттіста Базіле. В оригіналі називається «Сонце, Місяць і Талія»

Через прокляття чаклунки й проколення пальця веретеном красуня на ім’я Талія засинає. Її відносять до занедбаної хатини в лісі. Якось під час полювання хижу знаходить місцевий король і закохується в неї. Через деякий час ще спляча дівчина народжує двійню – близнюків Сонце і Місяць. Вони лежать у неї на грудях.

Одного разу хлопчик не втримав в ротику материнські груди й бере до рота її палець – той самий, в якому була скалка від отруєного веретена. Він висмоктує скалку, і Талія прокидається.

В цей час до неї знову навідується король – бачить живу красуню та її дітей, розуміє, що хоче бути з ними. Але король одружений. Дружина здогадується, що у чоловіка є коханка, і наказує зварити малюків і спалити принцесу. Близнюків рятує кухар, а красуню – король. Замість Талії до вогню потрапляє сама королева. Згодом король одружується на Талії.

«Хлопчик-Мізинчик», Шарль Перро

Злидні, голод. Лісорубові з дружиною немає чим прогодувати своїх сімох синів. Вони вирішують залишити дітей в лісі. Один з дітей, якого за його малий зріст прозвали Хлопчиком-Мізинчиком, підслуховує плани батьків і вишукує собі білі камінчики. Батьки відводять дітей в чагарі. По дорозі Хлопчик-Мізинчик кидає камінці, за якими на наступний день брати знаходять дорогу додому. Батьки радіють, що діти вижили, тому що за випадковим збігом в цей день їм повертають борги і вони купують їжу. Але щастя триває не довго…

Знову настає голод, і батьки знову вдаються до лісового плану, на цей раз замкнувши Хлопчика-Мізинчика, щоб той не зміг набрати каменів. Загублені діти блукають по лісі й надибують на хатину людожера та його сім’ї. Зі страху перед вовками вони зупиняються в цій оселі. Хлопчик-Мізинчик здогадується, що людожер з’їсть їх вночі, тому заздалегідь змінює головні убори братів на віночки семи дочок людожера.

Так, людожер помилково вбиває своїх дітей. Малюки тікають, але оскаженіле чудовисько летить в погоню у чоботях-скороходах. Під час перепочинку людожер їх знімає і засинає. Хлопчик-мізинчик краде чоботи, братів відправляє додому, а сам мчить до дружини людожера і просить у неї викупу для чоловіка, якого нібито взяли в полон. Дружина віддає Хлопчику всі гроші, він мчить з багатством додому. Батьки знову радіють, що так все добре склалося.

«Троє поросят» – це англійський фольклор. Літературна версія належить Джеймсу Галлівеллу-Філіпсу

Троє поросят підростають і вирішують вирушити в самостійне плавання. На прощання мати дає настанови: «Що би ви не робили, робіть все якнайкраще. Тільки так можна прожити в цьому світі».

Далі все відбувається як в діснеївському мультфільмі, тільки вовк, який здув солом’яний будиночок і будиночок з гілочок старшого і середнього брата, з’їдає обох поросят. До третього він намагається пробратися через димохід, але падає в казан з окропом.

Після цього працьовитий братик приходить до мами, розповідає про те, що сталося, і вона знову повторює: «Що би ти не робив, роби все якнайкраще. Тільки так можна прожити в цьому світі».

«Попелюшка», Джамбаттіста Базіле. В оригіналі називається «Зезолла»

Зезолла не може витримувати жорстоких принижень мачухи і разом зі своєю нянею переламує їй шию кришкою скрині. Нянька, яка давно симпатизувала батькові Зезолли, швидко стає її новою мачухою. У нової матері є 6 дочок, які не дають Зезоллі спокійно жити.

Одного разу красиву дівчину бачить король і закохується. Вся подальша історія розгортається, як в мультфільмі Діснея, щоправда, замість кришталевої туфельки в сюжеті фігурує просте селянське взуття.

«Русалочка», Фрідріх де ла Мотт Фуке. Оригінальна назва – «Ундіна»

Русалка Ундіна закохується в лицаря, отримує людську душу і виходить заміж за свого коханого. Але її родичі проти такого союзу. Вони всіляко шкодять молодій сім’ї. У цей час дуже недоречно в замку поселяється юна красуня Бертіда. Лицар закохується в неї.

Про це дізнається дядько Ундіни – Водяний. Щоб врятувати життя свого коханого, Ундіна кидається в річку. Лицар одружується з Бертідою. Привид русалки повертається і вбиває невірного чоловіка.

На могилі лицаря з’являється струмочок – символ того, що їх любов сильніша за смерть.

«Пригоди Піноккіо», Карло Коллоді. Кінець змінили на щасливий через 2 тижні після публікації

Коли Піноккіо вперше втікає з дому, його ловить поліцейський. Вислухавши хлопчика, він заарештовує столяра, вирішивши, що Джеппетто ображає сина. Після повернення додому Піноккіо змушений слухати лекції про непослух від Цвіркуна, який вже багато років живе з Джеппетто. Хлопчик втомлюється від моралей і вбиває Цвіркуна молотком. Далі все йде за знайомим сюжетом, але вкінці Лис-пройдисвіт і його товариш Кіт переодягаються грабіжниками й вішають Піноккіо на гілці дерева.

«Білосніжка», Джамбаттіста Базіле

Білосніжка вмирає в 7 років. Її тіло кладуть до 7 скляних трун. Ключ від труни зберігається у дядька небіжчиці, а мати дівчинки помирає від горя. Дівчинка продовжує рости уві сні й одного чудового дня стає справжньою красунею.

Нова дружина дядька знаходить скляний гріб, відкриває його, виймає отруєний гребінь з волосся, і красуня оживає. Думаючи, що Білосніжка – таємна коханка її чоловіка, жінка постійно її принижує, б’є, а потім і перетворює на безвольну рабиню. Дівчина вирішує накласти на себе руки, але перед цим виливає своїй ляльці все, що у неї назбиралося на душі. Дядько підслуховує цей монолог, виганяє дружину, лікує скалічену Білосніжку і видає її заміж за гарну людину.

Як ви думаєте, як зміняться ці сюжети ще через декілька століть? Чи будуть вони демонстративно толерантними, наповняться технологіями чи залишаться незмінними?

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker