Що таке «рожевий податок» і чому жінкам багато речей обходяться дорожче, ніж чоловікам

Дані досліджень свідчать про те, що бути жінкою приблизно в 6 разів дорожче, ніж чоловіком. Ціни на дитячі речі для дівчаток, жіночий одяг, засоби гігієни, витрати при оформленні іпотеки та купівлі автомобіля вищі, ніж на аналогічні товари і послуги для чоловіків. За що ще жінки платять більше?

Тутка вирішив розібратися, чи правда, що жінкам все обходиться дорожче.

Скільки коштує бути жінкою

«Розпродаж»

Pink tax, або «рожевий податок» – націнка, яку вводять на жіночі товари, аналогічні до чоловічих. Наприклад, однаковий шампунь, оформлений по-різному для жінок і для чоловіків, буде відрізнятися за ціною.

Фахівці департаменту Нью-Йорка у справах споживачів провели дослідження ринку і з’ясували, що розрив в ціні починається з дитячих товарів. Рожевий самокат або шолом для дівчинки може коштувати вдвічі дорожче, ніж такий самий предмет іншого кольору для хлопчика. Також це стосується дитячого одягу, взуття та білизни: ціна футболок, штанців та інших речей для дівчаток буде на 3-13% вищою.

Жінкам обходяться дорожче:

 • Іпотеки. За даними дослідження, жінки платять на 0,4% більше при оформленні іпотеки, ніж чоловіки, і за 20-30 років ця сума виявляється не такою вже маленькою.
 • Кредити. Дослідження 2016 року підтвердило, що банки надають жінкам позики з більшою відсотковою ставкою, хоча вони стають банкрутами рідше, ніж чоловіки.
 • Одяг. Білизна – на 29%, сорочки – на 13-15%, джинси – на 10%, светри – на 6% і навіть шкарпетки – на 3%.

 • Авто. Це стосується не всіх країн, але наприклад, автодилери США роблять чоловікам більш вигідні пропозиції і знижки на придбання авто, ніж жінкам.
 • Хімчистка. Привести в порядок жіночу сорочку коштує майже вдвічі дорожче, ніж чоловічу.
 • Засоби особистої гігієни. Шампуні та кондиціонери – на 48%, дезодорант – на 3%, мило – на 6%, піна для гоління – на 4%.

Звідки цей розрив у ціні:

 • Податок на імпорт. Статистика для різних країн може відрізнятися, але в США податок на імпорт жіночого одягу складає в середньому 15,1%, а чоловічого – 11,9%. Наприклад, компанії США платять близько 23% за ввезення жіночих блейзерів зі штучних тканин, близько 18% – за ввезення пальто і плащів з вовни. Для чоловічих товарів тарифна ставка менша на кілька відсотків, а часом і в декілька разів. Всі ці податки включаються у вартість товару і роблять його дорожчим.
 • Податок на додану вартість. У вартість прокладок і тампонів включено податок, від якого звільнені предмети першої необхідності. Найбільш високий податок на ці засоби гігієни – в Угорщині (27%), Швеції, Данії та Норвегії (по 25%).

Різниця в податках на імпорт жіночих і чоловічих товарів в США

 • Реальні витрати часу і ресурсів. Вартість хімчистки для жіночого одягу зазвичай вища, і це пояснюється складністю покрою і великою кількістю деталей. Жіноча стрижка – це більша витрата продуктів для миття голови, фарбування і укладання, і більше витрат часу майстра.
 • Маркетинг. З точки зору маркетингу важливо знайти або створити властивості товару, за який споживачі погодяться платити більш високу ціну. Товари для жінок – прибутковий сегмент, тому що дівчата готові платити більше за естетичні властивості речей.

 • Бажання жінок бути красивими. Дірк Шульц, директор Інституту гендерних досліджень Кельнського університету, говорить, що чоловіки – новачки в сфері краси, тому бренди намагаються завоювати їх низькими цінами. А ось жінки – представниці прекрасної статі, і це сприяє тому, що вони готові витрачати більше грошей на товари і послуги, пов’язані із зовнішністю. Жінки відчувають себе зобов’язаними виглядати добре, вважає Шульц.
 • Психологія прийняття рішень. Жіночий підхід до прийняття рішень, на думку вчених, відрізняється від чоловічого. У панянок шопінг асоціюється з відпочинком, його наділяють психологічною, емоційною і символічною роллю. Тому типовий покупець – це завжди жінка.

Хто і як бореться з необґрунтованою націнкою

 • США. Тут представили законопроект про скасування «рожевого податку», покликаний заборонити компаніям встановлювати різні ціни на аналогічні товари і послуги для жінок та чоловіків. Забігайлівки, магазини і аптеки в США проводять акції, в ході яких намагаються підвищити обізнаність людей про «рожевий податок». Вони пропонують купити чоловічі товари дорожче, демонструють різницю в ціні на рожеву упаковку.

«Нові правила магазину: всі покупці-жінки звільнені від податку; всі покупці-чоловіки повинні заплатити 7-відсотковий “чоловічий податок”».

Burger King провів акцію, продаючи однакові порції їжі за різною ціною: в рожевій упаковці вдвічі дорожче, ніж у звичайній. Дівчата відмовлялися платити за рожеву коробку, сперечалися і викладали вміст собі на рознос, повертаючи її касиру. Але ніхто не обурюється, коли жіноча бритва коштує дорожче аналогічній чоловічій. На це звернули увагу своїх покупців організатори акції.

 • Малайзія. Скасували ПДВ на прокладки і тампони, який раніше становив 5-10%, тільки в 2018 році.
 • Канада. У 2015 році влада відмовилися від податку на тампони і прокладки, хоча цей захід коштував бюджету близько $ 36 млн.
 • Франція. Після акцій протестів, які пройшли в 2015 році, уряд зменшив податок на засоби жіночої гігієни з 20 до 5,5%. Бюджету це обійшлося в десятки мільйонів євро. Ось одне з фото з заходу в 2015 році.

«Золотий тампон».

Протест викликають не тільки ціни на тампони як предмет першої необхідності. Багато жінок починають запитувати себе, навіщо вони витрачають стільки грошей на косметику.

 • Південна Корея. Обсяг продажу корейського ринку косметики – більше $ 13 млрд на рік, вона входить до десятки найкращих у світі. Але ось в чому запитання: 10-ступеневі системи догляду та поява щороку нового продукту в декоративних лінійках – це необхідність чи спосіб продати кожній жінці всього і якомога більше?

Корейські дівчата запустили флешмоб: вони викидають свою косметику і публікують фото в Інстаґрам під тегом #escapethecorset (#ЗвільнитисявідКорсету).

А ви помічаєте різницю в цінах на товари для жінок і чоловіків?

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker