10 маловідомих психологічних фільмів, які перевернуть весь ваш світогляд

Бувають такі фільми, перегляд яких може змінити погляди, думки або навіть світогляд. Вони не можуть змінити людину, але можуть стати мовби спалахом, який розкриє очі на те, що відбувається або якимось стусаном, що спонукає до дії.

Тутка зібрав 10 саме таких фільмів, які, на жаль, загубилися серед високобюджетних і розрекламованих картин.

Експеримент

Das Experiment

«Експеримент» – це сильний і жорсткий психологічний трилер, який піднімає серйозні морально-етичні проблеми. Шокує він ще і тим, що все показане на екрані – чистісінька правда. Фільм заснований на Стенфордському тюремному експерименті, в ході якого 20 звичайних людей добровільно стали на два тижні ув’язненими і наглядачами в’язниці. Як ви думаєте, що станеться з випадковою людиною, якщо дати їй безмежну владу?

Клопітливий чоловік

Den brysomme mannen

Головний герой цього незвичайного фільму потрапляє в місто, де панує абсолютна ідилія: чисті вулиці, благополучні жителі, всі щасливі. Сам він також отримує хорошу роботу, вдало одружується і може дозволити собі буквально все. Але він нещасливий. Нещасливий від того, що цієї утопії, цим пластмасово-щасливим жителям не вистачає чогось дуже важливого. Цей фільм залишає дивний післясмак і бажання подумати: а чи щасливі ви в своєму світі?

Голоси

The Voices

Це історія про інстинкти людини, про проблему вибору і про моральні рамки сучасного суспільства. Нудно звучить, правда? А якщо описати по-іншому: це історія про красеня, який зійшов з розуму, став маніяком й обговорював це зі своїм котом, який матюкався і псом-моралістом – як вам? «Голоси» – це розгул фарсу, божевілля і абсурду. А добре приготований абсурд не потребує будь-яких приправ. Це смачно. Це дивно. Це як шоколад з ковбасою.

Я, Ерл і та, що помирає

Me and Earl and the Dying Girl

Хоч розповідь дійсно ведеться про вмираючу дівчинку, це абсолютно світле, зворушливе і зовсім не сумне кіно. У цьому фільмі про школярів ви не побачите обридлих атрибутів американських підліткових комедій – можливо, тому він і провалився в «рідному» прокаті. Ця історія змушує замислитися про смерть і життя, що сповнене сенсу. До того ж фільм підштовхує пройтися по списку класичних фільмів завдяки своїм алюзіям на шедеври світового кіно.

Голуб сидів на гілці, розмірковуючи про буття

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron

Це досить специфічний фільм про людство в широкому сенсі цього слова. Картина складається з безлічі сцен, де зображено і рутину звичайних днів, і події світового масштабу, і страждання, і розчарування, і щастя. Центральне в кожній сцені – це сувора абсурдна насмішка над людською буденністю, сірістю і приземленістю. Можливо, цей фільм зняв би Кафка, якби жив у наш час.

Як впізнати своїх святих

A Guide to Recognizing Your Saints

Як взагалі дізнатися, як складеться ваше життя? Особливо, яким буде ваше майбутнє, якщо ваше справжнє – кошмарний сон… Якщо вам здається, що все навколо не так, що ви не в своїй тарілці, що пора вирватися з цього кола – подивіться «Як впізнати своїх святих». Щоб зрозуміти, як цього робити не потрібно.

Вхід в порожнечу

Enter the Void

По суті, «Вхід у порожнечу» – це екранізація Тибетської книги мертвих, яку створив режисер Гаспар Ное. Сучасний західний погляд зробив свою справу – вийшов медитативний молодіжний арт-хаус, що посилається на буддистську філософію в атмосфері неонового Токіо і нескінченного тріпу, який, однак, може припасти до смаку далеко не всім.

Кімната

Room

Цей фільм здавався цікавим ще на стадії задумки: дівчину викрадає божевільний і замикає в маленькій кімнаті на багато років, де вона народжує сина і виховує його, стверджуючи, що кімната – це і є весь світ, за межами якого нічого немає. А потім вони втікають… Ця глибока психологічна і філософська драма наводить на роздуми про що: про ув’язнення, про навколишній світ, про вміння адаптуватися в житті та про самотність.

Пікнік у Висячої скелі

Picnic at Hanging Rock

Фільм заснований на реальних подіях 14 лютого 1900 року. 3 дівчини з вчителькою, зібравшись на пікнік з нагоди Дня всіх закоханих, таємничим чином зникли на Висячій скелі в Австралії. Історія вийшла схожою на незрозумілу загибель альпіністів на перевалі Дятлова. Уявіть, живе людина, живе і в один день просто зникає. Що могло статися? І що після неї залишилося?

Ларс і справжня дівчина

Lars and the Real Girl

Головний герой Ларс веде настільки замкнуте і самотнє життя, що його підсвідомість знаходить оригінальний вихід із ситуації: в його житті з’являється дівчина на ім’я Б‘янка, і вона… лялька. І виглядає це зовсім не весело, щойно ти починаєш розуміти всю глибину проблеми героя. Всі ми насправді божевільні. Кожен, по суті, має своїх тарганів в голові, які періодично турбують його.

За матеріалами