in , ,

10 непорушних правил, які має поважати кожна дівчина в циганській громаді

Більшість наших уявлень про циганську культуру – правда. Вони дійсно люблять яскраві прикраси і ошатність, а ще не скупляться на емоції: якщо весілля, так щоб весь світ дізнався, якщо сварка, так щоб ще кілька майбутніх поколінь одне з одним не розмовляли.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Сучасні громади, скажімо, американських циган є дещо іншими, ніж ми могли б собі уявити: жінки зовсім не обов’язково одягнені в довгі кольорові спідниці і хустки. Однак є те, чого неухильно дотримуються всі члени громади.

Наприклад, отримати освіту для циганки велика рідкість. Нас в Тутка сильно таке здивувало і ми вирішили дізнатися і про інші правила поведінки, яких повинні дотримуватися циганські дівчата.

Традиції заміжжя

Цигани свято шанують свою культуру і чужинця, який претендує на руку циганки, називають Gorger – тобто той, хто не належить до їх громади і не є циганом. Дівчата в основному знаходять свою любов серед громади, за рідкісним винятком. Бажання зберегти власну культуру настільки велике, що шлюби між двоюрідними братами і сестрами тут не рідкість.

Заміж дівчина повинна вийти незайманою. Що трапиться з циганкою, що не зберегла свою невинність до весілля? Вона вважається брудною і такою, що осквернила громаду. Вчинивши так, вона ризикує залишитися на самому дні: жоден чоловік-циган не піде проти правил спільноти, одружившись з нею після того, як вона віддалася іншому.

До речі, середній вік заміжжя – 16-17 років у дівчат і 18-19 років у хлопців, і цей шлюб, згідно з традиціями, повинен зберегтися на все життя. Циганка, що вийшла заміж, може навіть не думати про розлучення. У циганській культурі повторні шлюби не практикуються і щоб не «осквернити» громаду, жінка може вступити тільки в один шлюб на все життя.

Вкрай рідко жінки все ж розлучаються з чоловіками. І зазвичай вони вже не починають нових стосунків. В очах громади це кидає тінь не тільки на неї, але і на її дочок.

Підпорядкування батькам

Дівчинка, яка росте в циганській спільноті з раннього віку оточена правилами, які диктують батьки. Звичайно, така система є і в більшості інших культур, але в циганській культурі батьки (і особливо батько) мають величезний авторитет і дочка зобов’язана робити те, що їй скажуть. Коли вона дорослішає, їй дозволяється виходити з дому тільки у супроводі членів сім’ї (і це не обов’язково батьки – супроводжувати циганку можуть сестри, брати, тітки і дядьки).

З цієї ж причини батьки часто вибирають чоловіка для своєї дочки, не покладаючись на її думку. Шлюби за домовленістю серед циган не рідкість. А після того, як батьки видадуть циганку заміж, вона буде зобов’язана шанувати і слухатися чоловіка так само, як і батьків.

У хлопчиків в цьому плані свободи набагато більше – вони можуть виходити з дому поодинці, самостійно вибирати наречену і т. д.

Не можна дзвонити в поліцію

Як правило, цигани з’ясовують свої справи голосно і шумно, часто кидаючись в бійку з представниками ворожої родини. І це теж частина їх традицій. Однак всі проблеми вирішуються всередині сімей, без залучення закону. Подати в суд або викликати службу поліції не в їхніх правилах: цигани швидше прийдуть натовпом в будинок суперників або з’ясують стосунки на весіллі. У гіршому випадку сім’я відречеться від того, хто викличе поліцію для вирішення конфлікту. Будь-яка людина в циганської громаді зобов’язана знати, що чинити так – проти правил. Чоловіки це приймають, але деякі дівчата все ще намагаються закликати галасливу рідню до порядку за допомогою закону.

Доведеться змиритися з насиллям

Статистика домашнього насилля в циганських громадах неймовірно висока. Дослідження в Англії показало, що 61% заміжніх циганок в Англії піддаються насильству з боку чоловіка. Жінки змушені з цим миритися. Учасниця шоу Gypsy Sisters Меллі розповідає, що одного разу колишній чоловік замкнув її в трейлері, а коли вона зуміла вибратися, кілька разів ударив її. Сім’я дівчини переконала її прийняти чоловіка назад. Дівчина пояснює, чому так: «Це циганська традиція і її потрібно шанувати».

Підтримувати чистоту в будинку

Якщо в більшості країн жінка може дозволити собі не бути домогосподаркою й іноді лінуватися займатись прибиранням, то для циганки таке неприйнятно. Гігієна в культурі циган займає важливе місце і за підтримання чистоти в будинку відповідає саме жінка. Вона повинна дотримуватися кількох правил, зокрема ні з ким не ділитися своїм посудом або столовими приборами, в тому числі і з чоловіком. Всі предмети посуду промиваються кілька разів: під проточною водою, в окремій чаші з окропом і знову під проточною водою.

Прати чоловічий та жіночий одяг варто окремо. Верхня частина тіла вважається чистою, в той час як нижня – брудною, так що одяг «до пояса» і «нижче поясу» переться окремо один від одного. Ну і само собою, нижня білизна теж підлягає особистому пранню.

Вагітність – особливий період

Вагітна жінка не повинна мати фізичних контактів з будь-якою людиною. В цей час вона навіть не спить в одному ліжку з чоловіком. Приймати водні процедури необхідно тільки в освяченій воді. Крім того, циганська жінка, що носить дитину, звільняється від виконання домашніх обов’язків: в цей період готує їжу й утримує будинок в чистоті її чоловік.

Американські цигани, втім, інколи нехтують цим правилом – їх жінки більш незалежні.

Носити яскравий і провокаційний одяг

Незважаючи на те що поведінка циганки має бути цнотливою, її вбрання повинне просто волати про зворотне. Таким чином, вона може привернути увагу майбутнього чоловіка, не докладаючи до цього жодних зусиль (бо знайомитися з хлопцями першою циганська дівчина не може). Найбільш яскравий приклад такої поведінки – це американські цигани, які кожен день вбираються, як на свято. А вже якщо намічається весілля або день народження, в хід йдуть найефектніші прикраси і найбільш розкішні сукні.

Не можна підніматися на 2-й поверх

Фотограф Євген Доманський сфотографував, як чоловіча і жіноча частини табору циган-котлярів заходять до автобуса через різні двері, щоб не доторкатися одне до одного.

У циганській культурі досі широко поширене поняття «скверни», з якою безпосередньо пов’язано те, що нижня частина тіла вважається брудною. Це не відноситься до дівчаток і незайманих дівчат, а ось статевозріла заміжня жінка вважається «нечистою» нижче поясу і доторкнутися до її спідниці або взуття означає «стати нечистим». Через це, якщо сім’я живе в 2-поверховому будинку, жінці заборонялося підніматися на 2-й поверх – туди допускалися тільки діти і юні дівчата. Але в деяких будинках циган на 1-му поверсі є гараж, тому жінка автоматично опинялася на 2-му. Про людей, що живуть в таких будинках, інші цигани говорять, що вони «опоганені». З цієї ж причини, через «скверну», під час застілля жінки сидять окремо від чоловіків.

Гості до чоловіків і жінок теж приходять окремо. Наприклад, у котлярів (або келдерарів – етнічної групи циган, які входять до складу великої групи ромів) гість-чоловік може підійти тільки до чоловіка, а гостя – до жінки. У іншому випадку це вважається непристойним.

Сережки – лише жіночий атрибут

Циганські жінки люблять прикраси і чим вони масивніші та яскравіші, тим краще. А як щодо чоловіків? Багато з нас уявляють собі цигана з сережкою у вусі, але дослідник циган Кирило Кожанов стверджує, що в їх культурі сережки – частина тільки жіночого образу і чоловікові таке носити просто непристойно.

Після заміжжя – тільки спідниця

На світлині видно, що маленька дівчинка одягнена в штани, а дорослі жінки-котлярки – лише в сукні.
У циганів-котлярів прийнято, що заміжня жінка може носити тільки спідницю. Незаміжні дівчата-котлярки часто носять джинси, а після шлюбу можуть одягнути спідницю прямо поверх них.

Безумовно, деякі особливості циганського життя застаріли. Мало того, вони ще й досить жорстокі щодо відношення до дівчини.

Переклад Тутка за матеріалами

Сподобалось?

20 рідкісних світлин знаменитостей, яких ми ще не бачили

12 райських місцин, в яких можна почати нове життя всього за € 500 в кишені