20 дивацтв древніх єгиптян, які збентежать навіть тих, хто знає історію (Наприклад, у чоловіків бували «ці» дні)

Всі ми зі шкільної парти знаємо, що Стародавній Єгипет – країна пірамід. Кожен напевно переглядав кіно про мумії і гробниці фараонів, а також пам’ятає, що єгиптяни винайшли папір. Але є в історії Стародавнього Єгипту дещо, про що не пишуть у шкільних підручниках. Наприклад, фараони не мали нічого спільного з тими стрункими молодими людьми, чиї профілі ми розглядали на картинках.

Ми в Тутка любимо історію і добре вчилися в школі, але багато фактів стали для нас відкриттям.

Цікаве
Loading...

Помаду виготовляли з товчених комах

Червоний барвник кармін, який отримують із червеців – комах ряду рівнокрилих, застосовується у виробництві косметики до нашого часу. Однак процес отримання карміну вже не входить у повсякденні турботи модниць: щоб скористатися помадою, сучасній жінці не потрібно виварювати і товкти в ступці комах, як робила Клеопатра.

Пиво складало основу раціону стародавніх єгиптян від малого до великого. Його вживали всі верстви населення: від фараона до будівничого пірамід. Але ця субстанція мала мало спільного з тим, що прийнято називати пивом в наш час. Єгипетське пиво «кехмет» готувалося шляхом бродіння зерна, хліба і фінікового соку у величезних глиняних глечиках і мало консистенцію кашки – його швидше їли, ніж пили. Додайте сюди відсутність холодильників. А тепер дайте відповідь на запитання: чи хотіли б таке спробувати?

Спеціальні раби відволікали мух від фараона

Мухи допікали стародавнім єгиптянам ще більше, ніж сучасному людству. Ми використовуємо для боротьби з комахами фумігатори і клейкі стрічки, а єгипетський фараон Пепі II, що правив країною, за різними оцінками від 64 до 94 років, для цих цілей тримав рабів і рабинь, які обмазувалися медом та повинні були відволікати мух на себе. Такій роботі не позаздриш!

Могилу облаштовували як будинок покійного і носили туди їжу

Єгиптяни надавали великого значення загробному життю. Вважалося, що після смерті покійний продовжує жити в іншому світі й має потребу у всіх тих предметах, які оточували його, поки він не став мумією, таких як: посуд, косметика, прикраси, туалет. Крім того, в могилу клали їжу і випивку, а іноді улюблених тварин і навіть рабів.

Фараони страждали ожирінням

На зразках давньоєгипетського мистецтва, які дійшли до нас, ми бачимо профілі дуже струнких, підтягнутих людей. Вчені, провівши рентгенологічний аналіз мумій, дійшли висновку, що нічого спільного з реальністю ці картинки не мають: багаті єгиптяни і, особливо, фараони були товстими, хворими людьми. Ожирінню сприяла неправильна дієта, багата вуглеводами, насичена жирами і алкоголем.

Проктологи користувалися великим попитом

Як відомо, у єгиптян була передова для того часу медицина. Єгипетські лікарі навіть мали спеціалізації. Були, наприклад, стоматологи, офтальмологи, хірурги. Але особливою популярністю користувалися проктологи. І це не дивно, з огляду на те, що фараони і аристократія проводили час в бенкетах й інших надмірностях. Регулярні клізми, які, до речі, в Єгипті й були винайдені, і промивання кишківника були життєво необхідні єгипетським фараонам. Деякі придворні медики, крім проктології займалися ще й стоматологією – щоб підтримувати лад на обох кінцях травного тракту повелителя.

Чоловіки фарбувалися нарівні з жінками

Косметикою в Стародавньому Єгипті користувалися як жінки, так і чоловіки. На те були три причини. По-перше, макіяж захищав шкіру від палючого сонця. По-друге, єгиптяни вірили, що до тих, хто користується косметикою, прихильні боги Ра і Гор. По-третє, макіяж мав цілющі властивості. Частково це правда. Підводка навколо очей на основі свинцю допомагала боротися з кон’юнктивітом. Але все ж свинцевий сурик і кіновар (сульфід ртуті) приносили більше шкоди, ніж користі.

Діти не носили одяг до підліткового віку

Аж до початку статевого дозрівання давньоєгипетські діти не носили одягу і взуття. Також для профілактики педикульозу їх голили налисо, залишаючи лише маленьку косичку. Лисі та голі, хлопчики і дівчатка могли прикрашати себе лише намистом і пов’язками.

У єгиптян існувала демоверсія шлюбу

У Стародавньому Єгипті не було церемонії укладення шлюбу, просто один із членів подружжя переїжджав до іншого, частіше дружина в будинок чоловіка. При цьому більш заможні єгиптяни укладали шлюбний договір. У ньому іноді прописували термін дії шлюбу – в тому випадку, якщо подружжя не зійдуться характерами або виявляться безплідними, можна було розбігтися без зайвих формальностей.

У більшості чоловіків відбувалися критичні дні

Єгиптяни вважали, що у чоловіків теж буває менструація. Це було так поширено, що чоловіки, у яких не було крові в сечі, вважалися швидше неповноцінними. Річ в тому, що більшість єгиптян страждали шистосомозом – паразитним захворюванням, яке передавалося через заражену воду. Хронічний шистосомоз може призвести до анемії, безпліддя, а іноді й до летального результату.

При муміфікації мозок діставали через ніздрі

Муміфікація з точки зору сучасної людини – абсолютно дикий процес. Досить було б лише згадати, що мозок з тіла покійного діставався через ніздрі за допомогою спеціальних інструментів з гачком. Решта органів найчастіше вилучали і поміщали в окремі банки-канопи. Замість очниць іноді вставляли цибулини.

У суді діяла презумпція провини

Незважаючи на розвинену правову систему, в Єгипті діяло правило, за яким обвинувачений спочатку був винен, поки не доведе протилежного. Визнання нерідко одержували тортурами і «вибивали», причому не тільки з підсудного, а й зі свідків. До речі, адвокатів у підсудних не було.

Стратити чи помилувати – вирішувала статуя

В епоху Нового Царства (1550-1069 рік до н. е.) жерці почали активно втручатися в судові процеси, і в ситуаціях, коли судді вагалися із винесенням вироку, на допомогу приходили статуї богів. На двох папірусах записувалися протилежні рішення, і статуя повинна була повернутися в бік одного з них, вирішуючи долю підсудного. Насправді рухами статуї маніпулювали жерці, які таким чином нерідко вимагали помсти за життя обвинуваченого.

Від комах практично не було порятунку

Різні комахи дошкуляли єгиптянам сильніше, ніж дикі звірі. Мухи, воші, блохи, клопи, комарі і, що найгірше, сарана. З комахами намагалися боротися за допомогою різних олій, трав, порошків. Щоб не було вошей, голилися налисо. А ось від сарани спасіння не було. Величезний рій міг знищити весь урожай і залишити тисячі людей голодними.

За зраду могли ампутувати ніс

Подружні зради в Стародавньому Єгипті були не часті, хоча і засуджувалися суспільством. Подружжя могли розібратися з проблемою самі або звернутися до суду. В такому випадку чоловікові загрожувало лише 1 000 ударів палицею, а жінка могла зіткнутися з більш серйозними наслідками: ампутацією носа і навіть смертною карою.

Оберігалися за допомогою меду і ослячого молока

З якоїсь причини древні єгиптяни вирішили, що паста з меду, фініків, ослячого молока і різних пахучих рослин – чудесний сперміцид. Достеменно невідомо, наскільки добре ця клейка суміш захищала древніх єгиптянок від небажаної вагітності, але з’єднувала закоханих вона, мабуть, надовго.

Карлики користувалися привілеями

У Стародавньому Єгипті вважалося, що маленький зріст – дар богів, тому карлики і ліліпути користувалися там повагою. Вони могли займати керівні посади, бути особистими помічниками, зберігачами коштовностей, а за часів I династії працювали лише на королівську сім’ю.

Дезодорантом користувалися на немитому тілі

Спекотний клімат, відсутність можливості щодня митися, важка фізична праця – все це призводило до того, що тіло робочого-єгиптянина виділяло сморід. Боролися з цим двома оригінальними способами: по-перше, регулярно голили волосся (вважалося, що воно джерело неприємного запаху), а по-друге, користувалися дезодорантом. Інгредієнти в нього входили найрізноманітніші: хвоя, кориця, цитрусові, квіти і навіть страусині яйця. З усього цього формували кульки, які тримали під пахвами. Компоненти з сильним запахом якийсь час могли приховувати запах поту.

До жінок відкрито залицялися на вулицях

За свідченням Геродота, в Древньому Єгипті чоловіки привертали увагу жінок свистом. Він описував, як чоловіки, які пливли на човні на священну церемонію в храм, задирали свій одяг, свистіли і вигукували жінкам на березі. І ніяких покарань за таке поводження…

У подружжя не було можливості усамітнитися

Бідніші єгиптяни жили великими сім’ями. Під одним дахом невеликого будиночка могли перебувати літні батьки, їх одружені або самотні діти, онуки та інші родичі. Чоловік і жінка практично ніколи не залишалися наодинці, тому їх інтимні стосунки не були такими вже інтимними. На полотнах, що дійшли до нас, поряд з подружжям, що лежать в ліжку, зображували дітей, різних родичів і навіть слуг.

Що в цій добірці здивувало вас найбільше?

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close