in

9 випадковостей, які змінили хід історії

Так чи інакше все в світі побудовано на випадковостях. Напевно кожен з нас може знайти підтвердження цієї думки і у власному житті.

ТУТКА ТАМКА зробив підбірку про те, що у світовій історії випадковості, і помилки не раз грали вирішальну і навіть фатальну роль.

Труднощі перекладу і атомна бомба

© Edmonston Studio – The Library of Congress   © 歴代首相等写真   © Federal government of the United States

У 1945 року США зажадали від Японії капітуляції. У своїй відповіді японський прем’єр Судзукі використовував слово mokusatsu, яке можна перевести як «без коментарів», «залишаємося в нейтральному мовчанні» або «ми подумаємо».

При перекладі це слово перетворилося на «ми ігноруємо», а потім за принципом зіпсутого телефону «ми відкидаємо» і «ми розглядаємо ваш питання з презирством».

Така відповідь образила президента США Трумена, що підштовхнуло його скинути на Японію пару атомних бомб.

За матеріалами: wikipedia, thisjapaneselife, pangeanic

«Титанік» і помічник капітана

© AFP/EAST NEWS   © NOAA/IFE/URI

Ключі від шафи, де зберігалися біноклі команди «Титаніка», могли б врятувати життя всіх, хто загинув у катастрофі лайнера. Якби не Девід Блер, який отримав посаду другого офіцера на «Титаніку» і усунений в останній момент перед фатальним плаванням.

Йдучи з пароплава, Блер забув викласти з кишені ключі від шафки з біноклями. Тому частина екіпажу була позбавлена можливості побачити той самий айсберг до того, як сталося непоправне.

За матеріалами: telegraph, wikipedia

Недбалість і пеніцилін

© Calibuon   © wikimedia

Вчений Олександр Флемінг не дуже слідкував за порядком. Він забув прибратися в своїй лабораторії, залишив стафілококи в чашці Петрі і пішов у відпустку на 2 тижні.

Весь цей час в лабораторію ніхто не входив, і коли Флемінг повернувся, перед ним постала дивовижна картина. Чашки були заповнені цвіллю, а стафілококи померли.

Так був відкритий антибіотик пеніцилін і люди перестали гинути від цілого ряду бактеріальних інфекцій.

 За матеріалами: pbs, books.google

Падіння Берлінської стіни і неуважність політика

У 1989 році східнонімецький політик Гюнтер Шабовські скликав прес-конференцію, щоб пояснити незначні зміни в законі про перетин Берлінської стіни. В його промові прослизнув натяк на те, що які-небудь обмеження по виїздам будуть взагалі зняті. Журналіст, почувши саме такий підтекст, запитав, коли ж зміни вступлять в силу.

На це Шабовські сказав: «Негайно». Преса моментально надрукувала про те, що заборон більше немає. Це, в свою чергу, спричинило до стовпотворіння людей біля стіни, які вимагали дозволу пройти. Влада, щоб уникнути бунту, дозволила стіні впасти.

Чому Шабовські відповів саме так? Ймовірно, він просто все переплутав. Але він став людиною, яка фактично зруйнувала Берлінську стіну.

За матеріалами: independent, nytimes

Незграбність вченого і небитке скло

© Keith   © wikipedia

Бенедиктус зробив «бутерброд» з двох шматків скла, склеєних шаром нітрату целюлози. Таке скло можна було бити молотком — воно тріскалося, але не розпадалося на осколки.

Так з’явилося скло «тріплекс», яке використовується донині. Завдяки йому під час аварії водій і пасажири точно не загинуть від поранень осколками.

За матеріалами: wikipedia, ideafinder, todayifoundout

Наполеон і Франція

© wikipedia   © San Jose

Особистість і характер Наполеона багато в чому визначили долю Франції. Цього могло б не статися, якби не одна подія. Острів Корсика, де народився Наполеон, був переданий Франції за борги по Компьєнскому трактату всього за рік до його народження.

Саме це зробило його французом по народженню і дало можливість стати тим, ким він став. Якби острів залишився під владою генуезців, швидше за все, Наполеон залишився б безвісним, хоча, як всі ми знаємо, історія не терпить умовностей.

За матеріалами: quora, alternativehistorychristos

 Рентгенівські промені

© LIFE Photo Archive   © Wilhelm Röntgen

У 1895 році німецький фізик Вільгельм Рентген відкрив нове випромінювання. Щоб протестувати його властивості, він ставив на шляху променів різноманітні предмети. Зовсім випадково його рука потрапила в зону дії проміння. Те, що вчений побачив, шокувало його: він бачив свою руку наскрізь, а непрозорими залишилися тільки кістки.

Спостережливість Рентгена повністю перевернула медицину, а Х-промені були названі рентгенівськими в честь їх першовідкривача.

За матеріалами: howstuffworks, history

Константинополь і незачинені ворота

© Jean Joseph Benjamin Constant   © Josep Renalias

Константинополь витримував безліч облог протягом тисячі років, але поліг у битві з турками в 1453 році. Фатальну роль при цьому зіграла незапертая хвіртка Керкопорта.

У всій системі укріплень Константинополя було кілька потаємних воріт і хвірток, які могли бути використані для розвідувальних вилазок. Одна з них, за недогляд (а може бути, навмисне?) була залишена відкритою після однієї з таких вилазок. Через цей потаємний вхід армія турків спокійно увійшла і захопила місто.

За матеріалами: latimes, wikipedia

Метеорит і християнство

© wikipedia   © wikipedia

Події, які описуються як «шлях в Дамаск», зіграли величезну роль в становленні християнства. І швидше за все, вони пов’язані з падінням метеорита.

Апостол Павло прямував до Дамаску на піймання місцевих християн. По дорозі він побачив на небі найяскравіший світло, був збитий з ніг ударною хвилею і почув оглушливий гуркіт. Він осліп на 3 дні і прозрів лише в Дамаску, після зустрічі з християнином Ананією.

Подію Павло розтлумачив як Боже знамення і став активно проповідувати християнство.

За матеріалами: newscientist, ancient-origins

Фото заголовку litvinovs.net

Сподобалось?

7 туристичних місць в Україні, які розквітають весною

11 порад для тих, хто хоче зробити дійсно крутий кадр