20 сюрреалістичних фільмів-антиутопій, з якими можна поміркувати про майбутнє

Якщо утопія – ідеальне суспільство, то антиутопія – його протилежність. Найчастіше її розглядають як версію майбутнього світу, в якому щось пішло не так: населення понесло величезні втрати або світ перенаселений, люди страждають від дефіциту продовольства та екологічних катастроф, падає рівень народжуваності та/чи поширюються великі генетичні мутації. У більшості антиутопій настає панування тоталітарного режиму, коли основна маса населення пригнічена привілейованим правлячим класом. 

Зараз фільмиантиутопії в числі найпопулярніших жанрів кіно. Приміром, «Голодні ігри», «Дивергент», «Той що біжить у лабіринті»… касовий успіх цих проектів колосальний. Ми не включили в цей список, але в ньому ви знайдете 20 інших найбільших антиутопічних фільмів, які варто подивитися.

1. 1984 / Nineteen Eighty-Four (1984, Майкл Редфорд)

© cameralabs.org

Всі знайомі з класичним твором Джорджа Оруелла «1984». Це, мабуть, найвідоміший і самий похмурий роман-антиутопія. Широко поширилися перевернуті принципи з книги: «Війна – це мир, свобода – це рабство, незнання – сила».

У центрі сюжету «1984» історія чоловіка Вінстона Сміта, що живе в тоталітарному режимі, де найважчим вважається злочин думки. Він зав’язує незаконний роман з молодою жінкою Джулією. Фільм і, звичайно ж, книга, що викликає гнітюче почуття не тільки з-за показаного соціуму, але через лякаючі паралелей між вигаданим і нашим власним товариством.

2. Зелений сойлент / Soylent Green (1973, Річард Флейшер)

© cameralabs.org

Фільм знятий по роману Гаррі Гаррісона «Посуньтеся! Посуньтеся!». Дія розгортається в 2022 році. Світ потерпає від перенаселення і екологічних катастроф. На тлі гострого дефіциту продовольства корпорація «Сойлент» представляє нове джерело їжі: «зелений сойлент». Одного з процвітаючих власників корпорації вбивають, а розслідування доручають детективу Торну. Слідчий, розкручуючи клубок таємниць, дізнається шокуючу таємницю про те, як видобувають «зелений сойлент».

Фільм знятий в 1973 році, але він як і раніше служить яскравим прикладом науково-фантастичного кіно. Особливо рекомендований до перегляду шанувальникам фантастики, пронизаної потужними соціальними темами.

3. Особлива думка / Minority Report (2002, Стівен Спілберг)

© cameralabs.org

У цьому фантастичному трилері, знятому за мотивами однойменної повісті Філіпа Кіндреда Діка, піднімається така важлива тема, як «зростаюча розмитість між реальним і віртуальним».

Дія відбувається в 2054 році. Система правосуддя діє на базі відділу, який запобігає злочинам до їх вчинення. В рамках експериментальної програми злочинний відділ дізнається про майбутній злочин через бачення трьох провидців. Але в одного з них існує «особлива думка», яка відрізняється від інших.

4. Королівська битва / Battle Royale (2000, Кіндзі Фукасаку)

© cameralabs.org

Це один із сучасних японських фільмів, про яких чув кожен, і, швидше за все, бачив. «Королівська битва» – оригінальний і вагомий твір у кінематографі. Він з головою занурює глядача в апокаліптичне майбутнє, де клас школярів примусово відправляють на безлюдний острів і пояснюють правила «гри»: три дні вони повинні вбивати один одного поки в живих не залишиться тільки один. Яскрава і агресивна психологічна антиутопія Кіндзі Фукасаку, знята за однойменним романом Косюна Такамі.

5. Місто загублених дітей / La cité des enfants perdus (1995, Жан-П’єр Жене і Марк Каро)

© cameralabs.org

Це друга спільна робота французьких кінорежисерів, знята після «Делікатесів». «Місто загублених дітей» – похмурий науково-фантастичний фільм про божевільного вченого Кренке, що живе на океанської буровій установці. Він не може бачити сни, тому викрадає дітей з довколишнього портового міста і краде їх сновидіння. Одного разу до нього в руки потрапляє маленький хлопчик по імені Денрі. Вчений не очікував, що у того є старший брат – силач Уан, який відправиться на пошуки бранця.

Фільм майже відразу отримав культовий статус, який з часом лише зміцнився завдяки його воістину унікального візуального ряду.

6. Процес / The Trial (1962, Орсон Уеллс)

© cameralabs.org

Фільм знятий за мотивами однойменного роману Франца Кафки. Сам режисер сказав: «Процес» – найкращий фільм, який я коли-небудь робив».

Головний герой Йозеф К. прокидається одного ранку від візиту невідомих чоловіків, які оголошують, що він заарештований, але не пояснюють, з якої причини. Йозефа не забирають під варту, але тепер він змушений ходити по судах, шукати причину свого арешту і справедливості в нескінченних бюрократичних лабіринтах. У цьому божевільному світі його, нарешті, засуджують до смерті, не пояснюючи причини.

7. 12 мавп / 12 Monkeys (1995, Террі Гілліам)

© cameralabs.org

Фантастичний фільм Гілліама, знятий за мотивами французького короткометражного фільму «Злітна смуга», набув статусу культового кіно. Роль головного персонажа виконав Брюс Вілліс. Він зіграв ув’язненого, який відправляється назад у часі, щоб зібрати інформацію про вірус, що забрав життя більшої частини населення планети.

«12 мавп» – найбільший комерційний успіх у кар’єрі Гілліама. І Бред Пітт тут вперше продемонстрував, що в ньому є щось більше, ніж просто гарне обличчя, за цю роль він номінувався на «Оскар».

8. THX1138 (1971, Джордж Лукас)

© cameralabs.org

Будучи студентом Південно-Каліфорнійського університету, Джордж Лукас зняв короткометражку «Електронний лабіринт: THX 1138 4EB». У 1968 році його робота була удостоєна першої премії на III Національному фестивалі студентських фільмів у Нью-Йорку. А пізніше режисер вибрав її як основу для свого першого повнометражного фільму «THX 1138».

Дія розгортається в 25 столітті. Люди живуть під землею під деспотичним контролем роботів. Замість імен у всіх буквено-цифрові комбінації. Вони зобов’язані приймати препарати, що пригнічують прояв емоцій, і використовуються в якості рабів. Будь-які людські почуття вважаються відхиленням від норми і жорстоко придушуються. Але в загальній масі виявляється бунтар, який бажає залишатися Людиною.

«THX 1138» – справжній діамант у фільмографії Лукаса, та і серед всіх антиутопій, знятих в сімдесятих.

9. Чужі серед нас / They Live (1988, Джон Карпентер)

© cameralabs.org

Безробітний бродяга Джон приїжджає в Лос-Анджелес, щоб заробити грошей на будівництві, і заводить дружбу з Френком, який приводить його в нетрі. Там у церкві вночі відбувається поліцейська облава, після чого Джон знаходить коробку з окулярами і бере собі одну пару.

Незабаром він розуміє, що сонцезахисні окуляри насправді дозволяють бачити світ таким, який він є насправді. В суспільстві серед людей живуть інопланетяни, а на рекламних щитах, листівках і книгах приховані гасла: «Споживай», «Підкорись», «Одружуйтесь і розмножуйтеся», «Ніяких незалежних думок», «Дивіться телевізор», «Спи», на грошах – «Це твій Бог». Джон намагається розповісти іншим людям про своє відкриття, але його приймають за божевільного. Рятуючись від переслідування інопланетян, він знаходить людей, які знають правду, і шукає спосіб викриття «Чужих».

10. Матриця / The Matrix (1999, Лана і Ліллі Вачовскі)

© cameralabs.org

Культовий науково-фантастичний бойовик про істинну природу реальності. Божевільна за амбітністю і філософською наповненостю фантастична кінокартина, блискуче знята сестрами Вачовські. Вона зайняла високу позицію серед кращих науково-фантастичних фільмів, коли-небудь виходили на екрани.

«Матриця» – історія про найближче майбутнє, в якому людське суспільство існує в симуляції, створеної розумними машинами. Більш того, штучно побудоване суспільство не помітило свого поневолення.

11. Гаттака / Gattaca (1997, Ендрю Ніккол)

© cameralabs.org

«Гаттака» – один з найбільш недооцінених фільмів, але його ідея, безумовно, заслуговує найпильнішої уваги. В цій стрічці режисер і сценарист Ендрю Ніккол пропонує досліджувати ідеї генної інженерії, акуратно підкреслюючи тонкі богословські питання про те, чи повинна людина втручатися в справи Божі», і призведе таке втручання до створення кращої людини і суспільства. Це стильний трилер, дає поживу для роздумів, і один з небагатьох науково-фантастичних фільмів, позбавлених спецефектів.

12. Бразилія / Brazil (1985, Террі Гілліам)

© cameralabs.org

Проекти Террі Гілліама завжди викликали підвищений інтерес, не менш цікавою стала кінострічка «Бразилія». Багато описали її як «сатиричну антиутопію», яка «висміює бюрократію».

Сем Лоурі зіграв головного героя Джонатана Прайса, клерка, що намагається знайти жінку, яка є в його снах. Він працює на отупляючій роботі, живе в маленькій квартирі, існує в похмурому антиутопічному світі, де все залежить від гнітючої бюрократичної машини з культом непогрішності. Але трапляється невелика помилка, за якої розгортається ланцюжок подій.

Це дійсно сатиричний погляд на бюрократію, яка, як всі ми знаємо, здатна перетворити на головний біль щось елементарне.

13. 451 градус за Фаренгейтом / Fahrenheit 451(1966, Франсуа Трюффо)

© cameralabs.org

Роман Рея Бредбері був опублікований в 1953 році, а однойменний фільм першокласного французького режисера Франсуа Трюффо з’явився 13 років потому. Це його перший кольоровий і єдиний фільм, знятий англійською мовою.

Сюжет розгортається в світі, тоталітарний уряд якого розпоряджається про повсюдне спалюванні книг. Людей, які знищують книги називаються «пожежними», одним з них є головний герой Гай Монтег. Він живе звичайним життям, поки не зустрічає молоду дівчину, яка змушує його переосмислити свою професію і засумніватися в ідеології суспільства щодо викорінення книг. Ця екранізація не претендує на абсолютно достовірний виклад книги, але передає значимість літературної культури для людського духу і розвитку особистості.

14. Божевільний Макс 2: Воїн дороги / Mad Max 2: The Road Warrior (1981, Джордж Міллер)

© cameralabs.org

Продовження фільму «Божевільний Макс» (1979), можливо, один з найбільш видатних науково-фантастичних фільмів в історії кіно. Хоча і перша частина стала справжнім хітом, сіквел навіть затьмарив оригінал, здобув широку популярність і вважається одним з найбільших постапокаліптичних і антиутопічних фільмів.

15. Дитя людське / Children of Men (2006, Альфонсо Куарон)

© cameralabs.org

Фільм Альфонсо Куарона – тривожна філософсько-фантастична антиутопія. В ньому джерело проблем вже не в уряді, а в самому суспільстві. Світ постає в непривабливому, поганому світлі. Людство осягає безпліддя, протягом 18 років не народилася жодна дитина.

Головний герой опиняється в небезпечній ситуації, йому належить супроводжувати іммігрантку – єдину вагітну жінку в світі, яка намагається дістатися на корабель майже міфічної організації, що обіцяє захист їй та малюкові. Але дитину планують використовувати в своїх цілях рішуче налаштовані політичні активісти. Герой зобов’язаний зробити правильний вибір і захистити супутницю, відвівши її в безпечне місце. Це дуже емоційний, надзвичайно вражаючий фільм.

16. Темне місто / Dark City (1998, Алекс Пройас)

© cameralabs.org

Фантастична антиутопія досліджує прояв особистості і її податливість в рамках сформованих умов. По суті, «Темний Місто» це реальність, яка створена шляхом проекції концепту ідеального суспільства, і утворена з метою дослідження природи людської душі. У фільмі показано, як людина може долати консенсусну реальність (в даному випадку похмуру і депресивну атмосферу міста) і розвивати свою особисту «тиху гавань» в існуючому світі, щоб виростити власну свідомість.

17. Заводний апельсин / Clockwork Orange (1971, Стенлі Кубрик)

© cameralabs.org

Культова адаптація від режисера Стенлі Кубрика на відомий роман Ентоні Берджесса. «Заводний апельсин» – один з найпопулярніших фільмів в історії кіно, знятий одним з найпопулярніших режисерів. У ньому розповідається про молодого хлопця по імені Алекс, який разом зі своєю бандою бешкетує в місті, а після вбивства жінки потрапляє у в’язницю. В ув’язненні він погоджується пройти експериментальне лікування по позбавленню від схильності до насильства. Але у програми виявляються побічні ефекти.

18. Акіра / Akira (1988, Кацухиро Отомо)

© cameralabs.org

Це не тільки одне з кращих коли-небудь випущених аніме, але і один з найбільш цікавих науково-фантастичних фільмів. «Акіра» став новою віхою в японській анімації і саме з цього твору Заходу відкрився жанр аніме.

Дія відбувається в 2019 році в місті Нью-Токіо. Його побудували на місці старого Токіо, знищеного в результаті катастрофічної події 30-річної давності, за яким стоїть якийсь Акіра. Молодий мотоцикліст Тецуо потрапляє в аварію з дитиною-мутантом, наділеною неймовірними здібностями. На місце зіткнення прибувають військові і забирають обох, так як у Тецуо з величезною швидкістю проявляються нез’ясовні парапсихічні і фізичні сили. Такими можливостями володіє лише закритий в таємному місці хлопчик Акіра.

19. Метрополіс / Metropolis (1927, Фріц Ланг)

© cameralabs.org

«Метрополіс» – найстаріший фільм в нашому списку. Режисер Фріц Ланг, зняв його в 1927 році, наповнив кінострічку німецьким експресіонізмом і стилем 20-х років. Ця драма про класову боротьбу заслуговує на увагу своєю історичною значимістю. «Метрополіс» став найдорожчим і, звичайно, самим дивним кінопроектом свого часу.

Фільм оповідає про Фредере, сина правителя міста Метрополіса, який розчаровується в багатстві, дізнавшись, якою ціною підтримується достаток вищого класу.

Ця епічна драма піднімає тему технічного прогресу і пов’язаних з ним ризиків, розглядає класове зіткнення і, звичайно, майбутнє, яке виглядає зовсім неправильно.

20. Той, що біжить по лезу / Blade Runner (1982, Рідлі Скотт)

© cameralabs.org

Це один з найбільш розумних і глибоких науково-фантастичних фільмів усіх часів. Серед тем, які в ньому піднімаються:

  • дегуманізація людства через образи технологічного та капіталістичного надлишку;
  • роль творця і творіння, їх взаємне поневолення;
  • сама природа людства: емоції, пам’ять, цілі, бажання, жорстокість, технологічне освоєння навколишнього середовища, земне життя і смерть;
  • сенс існування і багато іншого.

Все переплітається з приголомшливими візуальними картинами похмурого футуристичного міського пейзажу. «Той, що біжить по лезу» – один з кращих науково-фантастичних фільмів в історії кіно.

Фото заголовку cameralabs.org
За матеріалами cameralabs.org