in ,

15 спростованих наукою міфів, в які вірять більшість дорослих людей

Незважаючи на те, що зараз практично у кожного є доступ до інтернету, багато людей продовжують вірити в популярні міфи, які вони чують з самого дитинства. Багато з цих міфів є правдою частково, інші ж були взяті зі стелі. Люди продовжують вірити, що людина використовує свій мозок лише на 10%, що блискавка не б’є в одне і те ж місце двічі підряд, а також що Велику Китайську стіну видно з космосу. Вдаримо по безграмотності і помилкам, викривши 15 міфів, в які вірить переважна більшість людей.

Еверест — найвища гора в світі

© nevsedoma.com.ua

Ні, це звання належить Мауна-Кеа, вулканічному піку на Гаваях з самітом на висоті 4205 метрів. Але почекайте, скажете ви, це ж набагато менше, ніж висота гори еверест. Насправді, це число вказує лише висоту над рівнем моря — більша частина цього піку йде на дно Тихого океану. Разом з нею висота гори сягає 10 000 метрів. Технічно, Еверест — найвища гора над рівнем моря, але вже точно не найвища гора на Землі.

Велику Китайську стіну видно з космосу.

© nevsedoma.com.ua

Безліч астронавтів підтвердили, що з космосу Велику Китайську стіну не розгледіти неозброєним оком, ну і, звичайно, не з поверхні Місяця.

Цей міф увірвався в популярну культуру в 18 столітті — ще до того, як люди вирушили в космос — але обчислення показали, що намагатися розгледіти стіну з Місяця — це як намагатися розгледіти людський волос з трьох кілометрів.

Червоний колір дратує биків

© nevsedoma.com.ua

Справедливості заради, бики не розрізняють кольори. Тварина злить не колір, а розмашисті рухи цього матеріалу. «Руйнівники міфів» поставили перед биком три опудала з ганчірками різних кольорів. І довели, що бик спрямовується до ганчірки, яка рухається, незалежно від кольору.

Хамелеони можуть приймати будь-який колір

© nevsedoma.com.ua

Хамелеон володіє надзвичайно здатністю змінювати колір, але цей колір здебільшого залежить від настрою ящірки, зміни температури тіла або з метою спілкування, а не від оточення.

Наприклад, вони здатні стати сліпуче білими при прямих сонячних променях, щоб відбивати тепло, або ж стати темними в прохолодний час, щоб поглинати світло, а кольоровими візерунками самець може прикрасити себе, сигналізуючи про готовність до спаровування.

Мізки людей поділяються на правшів і лівшів

© nevsedoma.com.ua

Поширена думка склалося такою: у творчих людей домінує права півкуля, а у більш розважливих і прагматичних — ліве. Це відмінний спосіб класифікувати риси особистості, але дослідження не виявили ознак того, що в індивідів ліві або праві півкулі мозку відповідають за ці риси. Хоча вчені з’ясували, що ліві і праві частини мозку відповідають за різні функції (мова — ліва, увага — права), жодна з них не перевершує іншу. Тобто правда в тому, що обидві половинки мозку однаково активні.

У нас є тільки п’ять органів почуттів

© nevsedoma.com.ua

Зір, нюх, смак, слух і дотик. Хоча багато хто вважає це нашим ультимативним набором відчуттів, у нас їх набагато більше, не менше двадцяти. Приміром, у нас є здатність відчувати температуру, здатність балансувати під час катання на лижах — до чого це віднести? А голод, спрагу, орієнтацію під час руху або відчуття простору? Наші мізки володіють широким набором рецепторів.

Акули не хворіють на рак

© nevsedoma.com.ua

Можливо, ви чули цей не дуже популярний, але стійкий міф, який батьки повідомляють своїм дітям при відвідуванні акваріума. На жаль для наших братів рибних, у них немає імунітету до цього захворювання — і вони хворіють на рак. Ще сумніше те, що багато люди попалися на цей гачок і почали вбивати акул в «медичних» цілях заради вивчення та вилучення «лікувальних» екстрактів.

Рік життя собаки дорівнює семи рокам життя людини

© nevsedoma.com.ua

Багато хто з вас до сих пір вважали, що один рік життя людини дорівнює семи рокам життя собаки. 50% дорослих людей вірять в це міф, який не має нічого спільного з наукою. Еквівалент віку собаки залежить від її розміру і породи, а також змінюється в залежності від її етапу життя.

Венозна кров синюватого кольору

© nevsedoma.com.ua

Кров ніколи не буває синім, вона завжди має відтінок червоного. Єдина причина, чому кров здається більш синьої у венах, це те, що вени, як правило, знаходяться ближче до поверхні шкіри, а єдине світло, яке може проникати під шкіру, це синє. Що стосується артерій, то їх, як правило, не видно, бо вони знаходяться дуже глибоко.

Верблюди зберігають воду в своїх горбах

© nevsedoma.com.ua

Це поширена помилка, але насправді це не так. У горбах знаходяться жирові відкладення.

Брехуни схильні уникати зорового контакту

© nevsedoma.com.ua

Це невірно, під час брехні людина може спокійно дивитися в очі. Крім того, детектор брехні працює далеко не завжди, і часто поліграфи є марними. Без підготовки неймовірно важко виявити «якісну» брехня.

Різні ділянки язика відчувають різні смаки

© nevsedoma.com.ua

Довгий час вважалося саме так. Незважаючи на це, язик насправді здатний сприймати будь-який смак будь-якою частиною своєї поверхні.

Мікрохвилі можуть викликати рак

© nevsedoma.com.ua

Вони не можуть цього зробити, оскільки не є «іонізуючими». Тільки високочастотне ультрафіолетове випромінювання, рентгенівські промені і гамма-промені мають достатню енергію, щоб вивільнити вільні електрони з молекул. Більше потрібно переживати щодо надмірного перебування на сонці, а не щодо своєї мікрохвильовки або мобільного телефону.

Вакцини викликають аутизм

© nevsedoma.com.ua

Дослідження, яке призвело до цього переконання, було викрито кілька разів як шахрайське. Його автор Ендрю Уейкфілд навіть був позбавлений медичної ліцензії у Великобританії за маніпулювання доказами і порушення етичних кодексів. Простіше кажучи, вакцини не викликають аутизм.

Цукор робить дітей гіперактивними

© nevsedoma.com.ua

Це твердження було спростовано. Вчені в ході експерименту дали дітям підсолоджене плацебо, але батьки, які вважали, що це цукор, стверджували, що їх діти виявляють підвищену активність.

Фото заголовку nevsedoma.com.ua
За матеріалами nevsedoma.com.ua

Сподобалось?

Піскова анімація пам’яті Чорнобильської трагедії

10 найкращих скоромовок українською мовою