13 фактів, кожен з яких гідний окремого сюжету на BBC

У кого блакитна кров і чому ми її видобуваємо? Що таке ультрачиста вода і що буде, якщо її випити? Де знаходиться найтихіше місце на Землі? І що насправді означають назви музичних нот? Стільки запитань, на які хочеться знайти відповіді…
 
На щастя, більшу частину відповідей Тутка вже знайшов і з радістю ділиться ними з вами.
 

1. Назви нот – це не просто букви, вони мають свій сенс

Систему нотного запису винайшов італійський чернець Гвідо Аретинський (990-1050). Кожна з семи нот означала початкові склади рядків гімну святому Йоану, завдяки чому співакам було легко запам’ятати їх.
 
UT queant laxis 
RE sonare fibris, 
MI ra gestorum 
FA muli tuorum, 
SOL ve polluti 
LA bii reatum, 
S ancte I ohannes!
 
Однак перший склад UT, на відміну від інших, було нелегко проспівати (це єдиний закритий склад), тому в XVI столітті назву першої ноти замінили на DO, а також кожній ноті надали особливого значення.
 

2. У королеви Єлизавети в сумочці є кнопка виклику

Коли королеві потрібна допомога з тим, щоб швидко, але тактовно завершити бесіду з кимось, вона відкриває свою сумочку і натискає на кнопку виклику. Кнопка посилає сигнал помічникам, які знаходяться завжди поблизу, щоб «врятувати» королеву. А може, у всіх жінок в сумочці є така кнопка?
 

3. На світі є як мінімум 3 людини, які досі живуть з «залізними легенями»

Ми кажемо «досі», тому що цю технологію не використовують уже 60 років. «Залізні легені» – це капсула з металу вагою 290 кг. Вона створює тиск і допомагає дихати людям, яким важко робити це самостійно. Такі капсули були особливо популярними під час спалаху поліомієліту в 1950-х роках. Олександр (на світлині) перехворів поліомієлітом в 1952 році, коли йому було 6 років, з того часу він живе в капсулі.
 

4. Це зовсім не мікросхема смартфона, як можна було б подумати, а вигляд з супутника на солончак Салар-де-Атакама в Чилі

Хоча дещо спільне зі смартфонами у цього місця все ж є. За даними геологічної служби США, солончак Салар-де-Атакама має в собі 27% світових запасів літію, який потрібен для виробництва акумуляторів для гаджетів. За це його називають «місцем, де народжуються смартфони». Красиво, як вважаєте?
 

5. У світі є ультрачиста вода, випивши яку людина може померти

Пити воду корисно, якщо тільки це не ультрачиста вода з чистотою в  99,99999%, в якій немає солей і мікроелементів. Випивши кілька склянок такої води, людина може загинути, оскільки рідина буде забирати мінерали з клітин і тканин.
 

6. Найтихіше місце на Землі – камера без відлуння, де ви зможете почути, як тече ваша кров

Ця камера належить Орфілдській лабораторії в штаті Міннесота, США. Ця кімната настільки тиха, що шум тут вимірюється в децибелах зі знаком «мінус» (-9,4 децибели). Через кілька хвилин перебування в камері ви починаєте чути стукіт вашого серця, рух легень і крові у венах. Відвідати лабораторію і зайти в камеру може будь-хто, але мало хто витримує там довше 5 хвилин.
 

7. Щоб перевірити, чи справжній перед вами діамант, просто подихайте на нього

Відомо, що алмази дуже добре проводять тепло, тому якщо подихати на діамант, то поверхня його залишиться без змін. Якщо ж поверхня запітніє, то не сумнівайтеся, що перед вами підробка (швидше за все, фіаніт).
 

8. Коли в 1911 році «Мона Ліза» була викрадена з Лувру, подивитися на порожню раму прийшло більше людей, ніж в ті дні, коли картина була на місці

Коли в 1911 році «Мона Ліза» була викрадена, співробітники музею спочатку навіть цього не помітили. Адже картину могли забрати фотографувати, що робили досить часто. Недобре запідозрили лише на наступний день, коли в одному з приміщень знайшли знайому позолочену раму.
 
Ніхто не знав, хто і як вкрав картину. А на місці «Мони Лізи» висіла рама з траурною стрічкою. Випадок був настільки неймовірний, що на раму прийшло подивитися більше людей, ніж за весь час, поки картина була на місці. Оригінал картини знайшли лише через 2 роки, злодієм виявився італієць Вінченцо Перуджа: він хотів повернути картину на батьківщину в Італію.
 

9. Стів Джобс багато разів зустрічався зі своїм батьком, при цьому обидва вони не підозрювали один про одного

Стів Джобс часто ходив до ресторану свого біологічного батька Абдулфаттаха Джандалі в місті Сан-Хосе і навіть тиснув йому руку. У той час його батько не знав, що Джобс був дитиною, яку він віддав на усиновлення багато років тому, та й Стів не знав про те, що це його рідний батько.
 

10. Вежа Майор – найбільш стійка будівля на світі

Вежа Майор в Мехіко – це 57-поверховий хмарочос, який вважається одним з найбезпечніших будівель у світі. Хмарочос був розроблений таким чином, щоб він міг витримувати землетруси магнітудою до 8,5 бала за шкалою Ріхтера. Коли в 2003 році був землетрус магнітудою 7,6 бала, люди, що знаходилися на той момент в будівлі, цього навіть не помітили.
 

11. Одного разу родина загубила домашню черепаху і знайшла її через 30 років абсолютно неушкодженою

У  1982 році сім’я Алмейда з Ріо-де-Жанейро загубила свою домашню черепаху Мануелу. У той час вони робили ремонт в своєму великому родинному будинку і припустили, що черепаха могла втекти через ворота, які будівельники забули зачинити.
 
Коли через 30 років вони розбирали завали речей на горищі, то виявили там Мануелу живою і неушкодженою. Як припускають члени сім’ї, черепаха змогла вижити завдяки тому, що харчувалася термітами, що мешкали в дерев’яній підлозі.
 

12. Починаючи з 1977 року люди видобувають блакитну кров мечехвостів

У мечехвостів кров блакитного кольору, тому що замість заліза вона містить мідь. При контакті з бактеріями кров одразу згортається, тому її використовують у фармакології для визначення бактеріальних токсинів в медичних препаратах. При видобутку крові мечехвостів не вбивають, а після збору їх випускають на волю. Більшість ліків, якими ми користуємося, пройшло перевірку завдяки крові мечехвостів.
 

13. У 1989 році мільярдер Річард Бренсон запустив в небо повітряну кулю, стилізовану під НЛО

На цій кулі Бренсон планував прилетіти до Лондона і приземлитися у Гайд-парку, щоб пожартувати над людьми 1 квітня. Однак вітром його віднесло в інший бік, і Бренсону довелося приземлитися на околиці, чим він жахливо налякав жителів передмістя: ті негайно зателефонували до поліції та повідомили про напад інопланетян.