Цікавинки про Канаду зсередини від її жителів

Тутка публікує сьогодні відверту історію про життя в одній із найкращих країн світу — Канаді. Місцева мешканка, наша співвітчизниця, переїхала туди з чоловіком ще 5 років тому, і тамтешні звички досі продовжують її дивувати.

Що ж, чим дивуватимеш нас сьогодні, Канадо?

Погода

 • Зима у Квебеку більш м’яка, а гори Мон-Трамблан — осередок гірськолижного спорту. Влада всіляко заохочує такі зимові розваги, і навіть дарує безкоштовні абонементи для дітей і підлітків.

Сніг може випасти вже вкінці жовтня

 • Онтаріо славиться своїми холодними зимами, які посилює льодяний вітер, що дме з озер. А у Ванкувері в березні вже цвітуть дерева, і зима поступається місцем весні.

Харчування

 • Нас з чоловіком здивувало, що тут відсутня культура дорогих і дешевших ресторанів. Тобто, поруч із гарно одягненими відвідувачами може сидіти людина у звичайній робі. У них так заведено: в закладах головне годувати людей, смачно і ситно, а не задовольняти їх естетичні потреби, створювати затишну атмосферу чи тішити око. Ви ж прийшли сюди поїсти, чи не так?

На світлині звичайний ресторан з пластиковими стільцями. У них вони — норма.

Мова

 • Звісно, перед виїздом я вчила мову, та й моя англійська була досить непоганою. В Канаді ми стикнулися з місцевим сленгом, якого на курсах не вчили, і великою кількістю емігрантів, кожен з яких додавав до мови свою етнічну специфіку.
 • Для кращої практики мови я влаштувалася у бістро, де поруч зі мною працювало кілька хлопців з Індії. І я справді заговорила швидше… з індійським акцентом.
 • В Онтаріо, де ми живемо, люди з розумінням відносяться до тих, які щойно приїхали, намагаються повільніше спілкуватися. Але така ситуація не всюди: іноді місцеве населення навмисно починає швидше розмовляти, щоб загнати співрозмовника у глухий кут.

Магазини

 • Дивна і водночас корисна канадська особливість: return policy. Якщо ти оформлюєш спеціальну картку певного магазину, ти можеш повернути йому абсолютно все, що тобі не сподобалося — від випічки, яку ти вже скуштувала до побутової техніки, якою вже рік користуєшся. Так, я повертала до магазину продукти, китайську їжу (наполовину спожиту), письмовий стіл для дитини (продавець навіть не забрав старий — через інтернет-переоформлення замовлення нам вислали новий). Дуже зручна функція для обслуговування населення.

На дорогах

 • Тут я навчилася по-іншому сприймати відстань. То у нас страшно: 50-100 км на роботу щодня? Та нізащо на світі! В Канаді така дійсність — нормальна реалія. Багато моїх знайомих живуть за містом і щодня їздять на роботу. Електрички — найзручніший транспорт: в заторах не стоять, вчасно приїжджають, мають навіть часові рамки, коли не можна розмовляти і галасувати. Отак і виспатись можна.
 • Найбільший гріх на дорозі — обігнати шкільний автобус, який зупинився. Треба зупинитися позаду нього і перечекати. Ми колись так зробили, бо не знали: одразу приїхала поліція і нам виписали штраф.
 • Права тут має чи не кожен мешканець, починаючи з 18-ти років. І, ви не повірите, скільки тут людей за кермом! Аж до глибокої старості вони їздять на авто, навіть якщо вже й ходити не можуть.

Витрати

 • До еміграції в Канаду щотижнева вечеря в ресторані була для нас нормою. Нині — розкіш, яку ми можемо собі дозволити, та віддаємо перевагу зекономити гроші на більш потрібні речі. Попри те, що ми з чоловіком досить непогано заробляємо двоє. Перекушуємо фаст-фудом на льоту, так зручніше й швидше.
 • Медицина в Канаді безкоштовна, та на стоматологію доведеться викласти кругленьку суму. Як і на індустрію краси.
 • Декрет. Оплачується державою лиш перший рік, і дитина фактично йде до школи в 4 роки (насправді це — садок в приміщенні школи). Між декретом і школою батьки віддають малят або у сертифікований садок (коштує він від $ 1300 + харчування і додаткові заняття), або в міні-садочок вдома (до 5 малюків). До останнього немає суворих вимог, і коштує він вдвічі дешевше. Ще один варіант — нянька: $ 8 канадських доларів за годину.

Нерухомість

 • Для канадців нормально збудувати будинок на 30-40 поверхів, вікна якого будуть виходити на залізничний вокзал. І нехай поруч щодня проїжджають потяги, але ж це — центр міста. І люди віддадуть за таке помешкання сотні тисяч доларів.
 • Процедура придбання та продажу помешкання в Торонто досить специфічна. Здійснюється вона тільки через ріелтора, а не своїми силами і торгуватися тут заборонено: все вирішує аукціон.
 • Зима тут сувора, і нас спершу здивувало, що будинки в них зводять не з цегли, а з сендвіч-панелей, перекладених мінеральною ватою. За таку “хижку” приходиться заплатити немаленьку суму, але ми не мали вибору. Варіанти, звісно, є й інші, та за зовсім інші гроші. Будинки опалюються газовими котлами, і там дуже погана шумоізоляція.

Побут

 • Кілька років по переїзді ми придбали дім в Онтаріо і майже одразу нам виписали штраф за непідстрижений газон. Ми дещо затягнули із її впорядкуванням, і служба, яка перевіряє благоустрій кварталів, хутко нам про це нагадала. Намотали на вус і більше такої помилки не припускаємось.
 • Якщо з вами неввічливо розмовляв таксист чи інший службовець, не годиться висловлювати йому своє незадоволення. Варто звернутися до офісу компанії чи залишити повідомлення на сайті. До того, всюди розміщені камери, і працедавець легко відстежить поведінку свого працівника. Сваритися з людьми й нервувати абсолютно не варто.
 • Щодо теми розлучень — в Канаді це досить дороге задоволення. І послуги адвокатів, і судові засідання. Тож якщо подруги розходяться і хочуть зберегти нормальні стосунки, вони складають нотаріально завірену заяву, в якій обговорюють усі матеріальні зобов’язання.

 • Стосунки з сусідами можуть не скластися навіть через багато років спільного проживання, навіть якщо ви щодня мило усміхаєтесь одне одному й перекидаєтесь милими словечками. Колись ми перебудовували старий паркан, і наш сусід весь процес приязно усміхався до нас та спостерігав за нашою роботою. По її закінчення він оголосив, що паркан на 20 см перевищує дозволені норми і він подасть на нас в поліцію. Щоправда, він один був з таким паршивим характером.
 • В загальному люди приязні, але не поспішають зав’язувати з тобою дружбу, навіть якщо ви живете в невеличкому містечку.
 • Канадійці виробляють дуже велику кількість пластику, та на це тут мало звертають уваги. Все ж, і його стараються відсортовувати.
 • Наприкінці кожного навчального року класи розформовують і на початку нового формують абсолютно нові колективи з новим класним керівником. Я не розуміла логіки: лиш дитина звикла — і знову все нове. Але так Канада бореться із булінгом, дискримінацією і конкуренцією між дітьми.
 • Дітям середнього віку важче адаптуватися в такому багатокультурному соціумі. Мої більше дружили з дітьми-слов’янами, хоча до них усі добре ставилися. Підростаючи, діти обирають собі пару з представників свого етносу.

 • Різдвяні подарунки — окрема тема. Їх тут дарують усім: родичам, знайомим, сусідам, колегам, вчителям і навіть продавчині в магазині, з якою ви заприятелювали. Ми спочатку такого не знали, і декілька раз опинялися в незручній ситуації. Подарунки готуйте заздалегідь, починаючи з літа: так напередодні свят бюджетна дірка не буде такою суттєвою.
 • З 60-х років Канада прийняла закон на захист домогосподарок: у разі розлучення колишній чоловік мав забезпечувати колишню дружину всім необхідним. Сьогодні ж все кардинально змінилося: іноді дружина, якщо її прибутки більші за чоловікові, забезпечує чоловіка і зобов’язана ділитися з ним навіть пенсією, на яку трудилася все життя.

Звичаї та традиції

 • Канадійці не люблять обманювати: якщо вас запитують чи відповідають, то сподіваються на правдиву й достовірну відповідь. Ми спочатку сміялися, а потім звикли.
 • Хабарів тут теж не дають: не можна “купити” собі місце чи довідку. За таке на вас накладуть штраф і людину можуть звільнити з роботи.
 • Ремонтні роботи в Канаді здійснюються через ліцензію. Наші люди, звісно ж, працюють без ліцензії в наших людей, і за свої послуги беруть вдвічі дешевше. Але канадієць такого столяра чи сантехніка не викличе — він не буде обманювати державу.

 • Поліція — друзі для населення, нею не страхають дітей і вчать їх довіряти поліцейським.

А ви були в цій країні? Які тамтешні особливості (з нашої статті і з реального досвіду) здивували вас? Поділіться своїми враженнями з усіма.

Всі ілюстрації та фото з відкритих інтернет джерел