in , ,

“Ось чого я навчилася у голландських мам”. Чим виховання дітей в Нідерландах кардинально відрізняється від нашого!

Діти і все, що з ними пов’язане – це дуже важлива частина людського життя, особливо у батьків, що вже стали ними або тільки потенційних. У нас до народження і виховання дитини відносяться найчастіше як до певного боргу перед суспільством, а не як до добровільного бажання.

Очевидно, що в різних країнах і культурах підходи відрізняються. У нас це данина традиціям й історії, а в розвинених державах це – щире прагнення мати спадкоємця. Але мотив – це тільки перший крок, адже дитину ще необхідно підняти на ноги і виховати.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Катерина Гор – блогер, що живе в Голландії і вона часто пише про звички тамтешніх жителів. Не так давно вона торкнулася теми саме материнства. Подаємо її думки далі в статті.

Голландські діти, за останнім звітом ЮНІСЕФ, офіційно визнані найщасливішими у світі (ок, якщо бути точною, звіт говорить про рейтинг “in rich countries”, але навряд чи в менш благополучних країнах справи з щастям дітей йдуть краще, так що пропоную прийняти популістське формулювання “у світі” за правду).

Істотна частина цього самого щастя пов’язана не лише з відсутністю домашнього завдання в молодшій школі або можливістю гратися, скільки душі завгодно, але й із загальною здоровою атмосферою в сім’ї, яку створюють і підтримують батьки, насамперед матері. Так чому ж можна у них повчитися?

Не жертвувати, не ускладнювати

Головна ідея тут дуже проста: діти не міняють життя, вони його доповнюють. Голландські мами не відмовляються від свого особистого життя – вони продовжують працювати, зустрічатися з друзями, знаходять час для своїх інтересів і в цілому роблять усе, щоб народження дитини (і двох, і трьох) не перетворило сім’ю на виснажений організм, що нескінченно страждає та крутиться навколо “клубочка щастя”, що реве.

Нам це складно зрозуміти і прийняти. У нашій культурі жінка зобов’язана жертвувати або кар’єрою заради сім’ї або сім’єю заради кар’єри. Ще можна, наприклад, жертвувати своєю молодістю і красою, щоб потім обов’язково повідомити про це дитині, що підросла і назавжди поселити в ній відчуття провини і боргу перед батьками, які будуть гарантом безбідної старості для змучених батьків.

Голландські мами, навпаки, намагаються зробити все, щоб їх життя було повним і збалансованим, без будь-яких жертвопрошень. Замість прибирання, що нескінченно виснажує – пральна машина, посудомийка, робот-порохотяг. Замість незліченного часу на кухні – заздалегідь нарізані, замариновані, упаковані по порціях продукти з супермаркету, які перетворюються на повноцінну вечерю всього через 20-30 хвилин.

Замість безглуздих кіл з коляскою по скверу – спільна прогулянка “у справах” або поїздка на велосипеді. Замість брудних пісочниць в дворах – великі та цікаві ігрові майданчики в парках або дитячі кафе, де можна  зустрітися з друзями. Замість трьох років декрету – хороший садок, куди приймають малюків вже в 3-4 місяці. І нарешті, замість “я ж мати” – “ми сім’я”, тому що голландські татусі зовсім не вважають роботу по господарству або догляд за дітьми якоюсь важливою роботою.

Не мучитися через почуття провини

Цей пункт безпосередньо пов’язаний з попереднім. Якщо ні сім’я, ні суспільство не вимагає жертвоприношень, не навішує на тебе ярлик “погана мати” за те, що ти перестала годувати грудьми або привела дитину на прогулянку без шапки – приводів для самобичування стає набагато менше.

Голландське суспільство говорить тобі чітко і ясно: “Одягніть кисневу маску спочатку на себе, потім – на дитину”. Знервована, змучена, депресивна мама – це не те, що треба дитині для щастя.

Тут поважають твоє особисте життя і не лізуть з в душу з порадами. Навіть дитячі лікарі завжди намагаються давати рекомендації в дуже делікатній формі (а не в стилі наших педіатрів: “Ви масажик робите? Ні? А потрібно би…” – і головою так помахають, мовляв, що ж ти сама, дурна, не здогадалася).

А все тому, що голландці знають: burnout (вигорання) – це не вигадка і це не лише про роботу (яку можна і змінити, якщо вже допекла), але і про материнство (яке не відмінити). Для того, щоб бути хорошою мамою, потрібний емоційний ресурс, який з відчуття провини отримати абсолютно неможливо.

Не купують надмір дитячих речей

Ви знаєте, що в Амстердамі немає жодного дитячого “центру” а-ля “Дитячий світ” або MotherCare? Немає і спеціальних дитячих відділів в ТЦ, де все завішано рожево-блакитними мереживами, немає ніяких японських суперм’яких підгузників (у кращому разі – Pampers, а то і взагалі казна-що під брендом супермаркету).

Немає гіпоалергенних серветок, екстраніжних шампунів, спеціальних “дитячих” рідин для миття посуду (не повірите – навіть косметики Johnson’s baby немає), немає скаженої різноманітності одноразових пелюшок, сосок, ложечок, пляшечок, а дитячі пюре всього 2-3 видів. Як вони живуть взагалі?

Виявляється, все просто. По-перше, дитині абсолютно не потрібні японські підгузники і екстраніжні шампуні – вони потрібні мамі, щоб заглушити відчуття жагучої провини (“Я даю дитині найкраще, я не погана мати”!); по-друге, гендерно-забарвлений одяг і мережива дитині теж не потрібні – дітей можна одягати в звичайні зручні футболки, штани, куртки, піжами – усе це можна купити в звичайних “дорослих” магазинах (Zara, H&M, C&A і т. д.) або замовити онлайн.

По-третє, для практичних голландців видається абсурдом витрачати гроші на те, з чого дитина виросте через 2-3 місяці – тому тут розвинена культура second – hand і “спільне використання” (наприклад, існують т.з. spielothek’ – ігрові зали, де можна узяти на якийсь час будь-які іграшки, як книги у бібліотеці).

Тут працює просте рівняння: Чим менше часу і енергії ми витрачаємо на пошук і купівлю речей – тим більше часу і енергії у нас залишається на щось дійсно важливе.

Підтримувати природний хід речей

Для голландських мам вагітність – це не хвороба. Якщо вона проходить без проблем – вони продовжують їздити на велосипедах (так-так!), займатися спортом і ходити на роботу до останніх тижнів. Вони народжують без анестезії і стимуляторів і вирушають додому з немовлям вже наступного дня – там їх чекатиме медсестра, готова допомогти з облаштуванням нового побуту. Приблизно 30 % голландських жінок наддають перевагу домашнім пологам (що для мене, втім, все ще пахне безумством).

Голландським дітям дозволено гратися весь вільний час (тому що саме через гру дитина пізнає світ) у будь-яку погоду і у будь-якому місці – вдома, на вулиці, в школі, в ресторані. Їм не забороняють забруднитися, намокнути та їсти пісок. Їх спокійно відводять до дитячого садку із шмарклями і температурою 38, якщо дитина “не виглядає хворою” – так, найвірогідніше, вона заразить там усіх своїх друзів, але голландці знають, що саме так “загартовується” дитячий імунітет, тобто це корисно.

Голландські лікарі лікують будь-яку дитячу застуду парацетамолом і краплями, що звужують судини, вони не “призначають” взуття з твердою підошвою, щойно дитина почає ходити і вважають, що “лікувальний масажик” – це шарлатанство. Замість цього вам порадять хорошого фізіотерапевта, який покаже, як навчити дитину сідати, повзати або ходити за допомогою гри і простих, веселих вправ.

Спочатку прийняти цю патологічну природність складно. Хочеться залікувати, запеленати, завантажити дитину розвивальними програмами. Але якщо зробити глибокий вдих та озирнутися навкруги, все стає на свої місця. Адже маючи вибір між “природним середовищем” і “теплицею”, кожен з нас при ясному розумі вибере перше.

Приймати дитину такою, якою вона є

Ось тут здається все дуже просто Адже усі ми любимо своїх дітей, так? Так, любимо. Але любити і приймати – зовсім не одне і те ж. У кожного з нас є завищені і невиправдані очікування про те, якою повинна вирости наша дитина.

Останнім часом, наприклад, у нас стало модно говорити про дитину, як про “головний проект в житті”, одночасно підкреслюючи самою цією фразою і колосальний об’єм зусиль, які мати повинна вкласти у виховання нової людини, і наявність в суспільстві явних метрик, за якими “проект” можна буде вважати успішним, і зневага до усього іншого, не пов’язаного з дитиною (в першу чергу, звичайно, до роботи).

Але, вибачте мене, ні, дитина не проект, вона не повинна виконувати наші настанови, ми не можемо її у щось інвестувати та очікувати від свого чада прибутків. Ми підміняємо поняття “турбота” і “виконання цілей”, ми вважаємо за краще навчити, а не показати, як вчитися, ми далі вважаємо, що “червоний диплом” і вища освіта гарантують дитині щасливе майбутнє (тоді, як навіть наш власний диплом приносить нам менше користі, ніж туалетний папір).

Наші завищені очікування вимучують і нас, і наших дітей, і врешті-решт ми сидимо за комп’ютером о 2 годині ночі і пишемо за дитину якийсь реферат “Про властивості води”, тому що потенційна трійка за півріччя не вкладається в нашу картину світу.

Звичайно, безглуздо було б стверджувати, що голландські мами не мають ніяких завищених очікувань з приводу їх бездоганно білявих скарбів. Звичайно, мають. Але вони набагато менше турбуються щодо досягнень та оцінок, вони знають, що кожна дитина розвивається у своєму власному темпі і заслуговує похвали – no matter what.

Вони приймають не лише своїх, але і чужих дітей такими, які вони є і якщо ваша дитина в чомусь особлива, ви ніколи не побачите в очах голландської мами страху або жалості. “Яка чудова”! – скаже вона і подивиться на вас з найщирішою і найдобрішою посмішкою.

За два роки в Амстердамі я жодного разу не бачила, щоб голландські мами кричали на своїх дітей, щоб вони смикали їх на кожному кроці або прилюдно загрожували якимсь покаранням, щоб вони винувато вибачалися перед оточенням за дитячий плач або витівку. Голландські мами знають, що дитина зі свого першого дня – унікальна особа, якій треба просто допомогти проявити себе, полюбити себе і усвідомити себе у цьому світі.

Якщо раптом в процесі цього обговорення вам захотілося заперечити: “Але у них же там можливості, соціальні гарантії і взагалі інший рівень життя”! Так, все правильно. Але ніщо з цього не з’являється в суспільстві саме по собі. У суспільства має бути чітко сформульований запит і бажання цей запит відстоювати. Але поки ми продовжуємо приносити жертви і заспокоювати себе японськими підгузниками, ніяких нових можливостей ми ніколи не отримаємо.

Власне, можна погоджуватися, можна сперечатися, адже, як відомо, істина зазвичай вибирає золоту середину.

Переклад Тутка за матеріалами

Сподобалось?

Бджолина отрута і масло чайного дерева. Як жінки з королівської сім’ї доглядають за шкірою

8 перевірених способів, як позбутися від підвищеної пітливості