in , ,

Як живуть люди в краю вічної криги – Гренландії (Спойлер: їм не потрібні дороги)

Напевно ви замислювалися, чому назва Гренландії буквально перекладається як «зелена країна», хоча їй пасувало би називатися країною айсбергів і вічної криги. Чи то автор цієї назви вікінг Ерік Рудий прибрехав, сподіваючись заманити на острів якомога більше людей, чи то тисячу років тому клімат був теплішим – ми можемо лише здогадуватися.

Зате ми точно знаємо, що життя в Kalaallit Nunaat (так називають Гренландію її мешканці) нехай і суворе, але по-своєму прекрасне. Там можна не тільки кататися на каяках і милуватися північним сяйвом, а й варити пиво, грати в футбол і купатися.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Тутка пропонує вам познайомитися з цим крижаним островом ближче і переконатися, що жити, і досить непогано, можна навіть на краю світу.

Гренландія є частиною Данії, але не входить до Євросоюзу

Можливо, не всі про це знають, але Гренландія – це не країна, а автономна частина Королівства Данія, незважаючи на те, що фізіографічно вона є частиною Північної Америки. При цьому Гренландія не входить до Європейського союзу, бо свого часу населення не влаштували квоти Європейського економічного співтовариства щодо вилову риби і креветок.

У грендландців є свій прапор, парламент – ландстинг, уряд на чолі з прем’єр-міністром Кімом Нільсеном, а також верховний комісар Мікаела Енгель. Судова система, видобуток корисних копалин, фінансове регулювання та багато інших сфер контролюються самою Гренландією, в той час як за Данією залишаються міжнародні відносини й оборона.

А на цьому фото зображена королева Данії Маргрете II зі своїм чоловіком, принцом Хенріком, під час офіційного візиту до Гренландії. На честь цієї події королівське подружжя вбралося в національний одяг грендландців, причому його жіночий варіант набагато яскравіший за чоловічий. Візерунок на широкому комірі символізує північне сяйво, а колір чобіт-камікі означає, що королева заміжня – незаміжнім жінкам необхідно взути білі камікі.

Це найбільший острів на світі, але лише мала його частина придатна для життя

Якщо не брати до уваги Австралію, яку прийнято вважати континентом, то Гренландія – це найбільший в світі острів, що знаходиться в 4 часових поясах. Велика частина острова (81%) непридатна для життя через крижаний щит, а клімат в Гренландії арктичний навіть на вільних від льодовика прибережних ділянках. Але він значно пом’якшується за рахунок теплої течії на південному заході острова, тому влітку тут можна знайти чимало яскравих плям.

І звичайно, в Гренландії можна спостерігати таке типове для високих широт явище, як полярне сяйво. А чисте і темне через відсутність великих міст небо прекрасно підходить для спостереження за зірками. На світлині ви бачите одну з визначних пам’яток цього регіону – природний басейн, про який ми вам ще розповімо в цій статті.

Місто Нуук – одна з найменших столиць світу

На сьогоднішній день в найбільшому місті Гренландії і її столиці проживає близько 17 тис. осіб, що за загальносвітовими мірками досить мало, і багато жителів так чи інакше знайомі одне з одним. Ось так виглядає центр Нууку – мало будинків, буквально кілька автомобілів і зовсім небагато людей.

Незважаючи на малі розміри і нетиповий для столиці провінційний вигляд, в Нууці є всі блага цивілізації: Інтернет, мобільний зв’язок, магазини і кафе, в яких можна розрахуватися карткою, музеї, церкви, а ще футбольний стадіон, навчальні та медичні заклади.

Знаходиться Нуук в найменш холодній зоні острова, тому море там не замерзає цілий рік, що створює сприятливі умови для рибальства. Температура влітку іноді піднімається до 21 °С, хоча сніг може випасти коли завгодно. Але, як бачите, місцевих жителів, включаючи наймолодших, зовсім не лякає прохолодне арктичне літо, вони сміливо приймають сонячні ванни.

На острові практично повністю відсутні дороги

Дороги в Гренландії є тільки в межах населених пунктів, а якщо вам потрібно потрапити з одного міста в інше, то в цьому випадку доведеться зробити це морем або повітрям – на гвинтокрилі або літаку. Рейси здійснюються авіакомпанією Air Greenland, яка також забезпечує регулярне сполучення зі столицею королівства – Копенгагеном.

У північних регіонах острова поширений ще один вид транспорту – собачий, для яких на нечисленних дорогах існують спеціальні попереджувальні знаки. Сани, запряжені собаками, є не тільки традиційним засобом пересування, а й популярним атракціоном для туристів.

Гренландці зберігають древні традиції, але при цьому відкриті до всього нового

Близько 90% жителів Гренландії – ескімоси, або як вони самі себе називають, калаалліти або інуїти, інші 10% – датці та інші європейці. Основна мова на острові – гренландська, але поширена і данська. Крім того, багато людей, особливо молодь, говорять ще й по-англійськи.

Зверніть увагу на одяг дівчини – на ній те саме національне вбрання, що і на королеві Данії на початку статті. Жителі острова носять ці костюми в дні значущих подій, наприклад, в честь національних і релігійних свят, закінчення навчального закладу або весілля.

Що стосується занять гренландців, то вони багато в чому залишилися традиційними: полювання, рибальство і морський промисел, виготовлення амулетів, прикрас та інших предметів мистецтва. У наш час до них додалася робота в сфері видобутку корисних копалин, обслуговування, туризму і консалтингу. Користуються попитом професії в області медицини і освіти, де часто працюють данці, які приїхали з Європи.

На відміну від сусідньої Ісландії, там є комарі

Відомий факт: в Ісландії, порівняно близько до Гренландії, комарів не буває – через специфічний клімат їх личинки там просто не встигають дорости до дорослих особин. Здавалося б, цих комах не повинно бути і в Гренландії, проте влітку їх там досить багато, до того ж вони великі й агресивні.

Отож туристам неодмінно варто запастися антимоскітним спреєм або навіть подумати про такий серйозний захист, як накомарник.

У Гренландії є гарячі джерела і блакитні річки

Цікаво, що причина виникнення таких джерел в Гренландії – НЕ вулканічна активність, як в Ісландії, а тертя ділянок земної кори одна об одну. Найвідоміше в Гренландії гаряче джерело знаходиться на острові Уунарток-Кекертак (у перекладі – Острів Потепління) і чудово підходить для водних процедур – його температура становить 38 °С. Вважається, що цей природний басейн був відкритий вікінгами близько 1 000 років тому.

А ось ще одна природна пам’ятка Гренландії: в результаті танення льодів утворюються каньйони із такими річками блакитного кольору, в яких можна плавати на каяку – традиційному човні народів Арктики. До речі, вода на острові дуже чиста, отже, її можна пити з крана без попереднього фільтрування або кип’ятіння.

Продукти, особливо свіжі фрукти і овочі, дуже дорогі

З землеробством в Гренландії справа йде важко, хоча місцеві фермери все-таки примудряються вирощувати деякі культури. Овочі та фрукти привозяться з-за кордону і коштують недешево. Зате доступні рибні та м’ясні делікатеси, серед яких є дуже специфічні. Наприклад, матако (гренландська жуйка) зі шкіри та жиру кита, а також ківіак – туша тюленя, нафарширована птахами і закопана в землю для ферментації.

Також до дорогих товарів відносяться тютюнові вироби й алкоголь. Щодо останнього на острові діє ряд обмежень: спиртне не продається після 13:00 по суботах і після 18:00 у будні дні. До речі, в Гренландії є своя пивоварня, яка була відкрита в 2006 році в місті Нарсак. Пиво марки Greenland Brewhouse виготовляється з використанням місцевої льодовикової води й експортується в Данію.

Безкоштовна освіта і медицина

Медичне обслуговування, включаючи стоматологію, безкоштовне для всіх жителів Гренландії. Найбільший лікувальний заклад – госпіталь королеви Інгрід в Нууке. Він оснащений всім необхідним, проте в найскладніших випадках хворого можуть переправити  повітрям в Данію – це займає трохи більше 4 годин.

Кожен житель Гренландії має право отримати вищу освіту за рахунок уряду в будь-якому місці Північної Америки або Європи або в Гренландському університеті (на фото), крім якого також є педінститут, медичний коледж та інші навчальні заклади.

10% жителів Гренландії – футболісти

Найпопулярнішим видом спорту в Гренландії є футбол, причому в якості футболістів там офіційно зареєстровані 5 000 осіб, а це майже 10% всього населення острова. Найуспішніша команда Гренландії на сьогоднішній день – «Б-67» (B-67) з Нуука, яка здобула 12 перемог в національному футбольному чемпіонаті.

У Гренландії досить важко знайти рівні ділянки, які підходять для футбольного поля, та й облаштувати там стадіон з природним трав’яним покриттям майже неможливо. Командам доводиться задовольнятися штучним газоном або зовсім обходитися без покриття, як на стадіоні в Уманаці. Глядачам там теж не дуже зручно – замість трибун вони сидять на скелях, що прилягають до футбольного поля.

І все ж частково Гренландія виправдовує свою назву – подивіться, яким зеленим виглядає Нуук в теплу пору року. Можливо, Ерік Рудий не так вже й прикрасив дійсність, коли проголосив цей крижаний острів зеленою країною.

Переклад Тутка за матеріалами

Сподобалось?

11 коміксів про дітей і батьків, які настільки правдиві

Чому з однією жінкою чоловік хоче бути, а від іншої – біжить