13 поширених ситуацій, коли батьки несвідомо шкодять своїм дітям

Сьогодні яких лише рекомендацій з виховання та розвитку дітей не наслухаєшся, при цьому часто суперечливих. Але лікарі та психологи позицій не здають: вивчають, аналізують, а потім зненацька видають свіжу порцію порад. І начебто спочатку перебігаєш скептичним поглядом цей список, мовляв, ну що цього разу. А потім вчитуєшся і виявляєш, що поради слушні.

Тутка вивчив дослідження, присвячені дитячому здоров’ю, і склав список того, що, на думку фахівців, не йде дітям на користь. А в вкінці статті ми додали пункт, який можна урочисто подати всім жалісливим бабусям, щоб вони трохи менше хвилювалися.

1. Лоскотати дитину

Скільки разів бувало: хоче дорослий розвеселити дитину — і давай її лоскотати. Але дослідники Каліфорнійського університету ще багато років тому з’ясували, що лоскіт не викликає такого ж відчуття щастя, яке з’являється від веселого жарту, — створюється лише ілюзія радісного сміху.

Дитина в цьому випадку регоче неконтрольовано і рефлекторно. Адже майже всі будуть сміятися, коли їх будуть лоскотати. Але проблема в тому, що діти так роблять, навіть якщо терпіти не можуть лоскіт.

2. Класти в ліжечко подушки та м’які іграшки

Не всі батьки розуміють, що немовляті для сну потрібен лиш матрац з простирадлом і невелика ковдра у разі прохолодної температури в кімнаті. Тому іноді в ліжечку може з’явитися подушка (нехай навіть маленька і плоска). Однак, згідно з дослідженнями, дитині до певного віку спати на ній шкідливо.

Вигадувати прикраси дитячого спального місця теж не варто, тому що плюшеві ведмедики та інші м’які іграшки, які зворушливо «сплять» поруч з малям, в будь-який момент можуть йому заважати. Не кажучи вже про ситуації, коли маленькі крутяться уві сні та втикаються в них обличчям, що може критично утруднити дихання.

3. Використовувати нічник, поки малюк спить

Залишене на всю ніч приглушене світло в дитячій не йде дитині на користь. Гормон росту краще виробляється в темряві. Причини використовувати нічник можуть бути різними. В основному це зручність батьків: не треба, наприклад, на дотик змінювати підгузок. У деяких мамусь і татусів, до речі, ще з дитинства є страх темряви, тому вони «працюють на випередження», намагаючись не допустити цього у своєї дитини. І нічник здається їм панацеєю.

Трейсі Бедросян (Tracy Bedrosian), представник кафедри неврології в Університеті штату Огайо, рекомендує тим, хто не може відмовитися від нічника повністю, використовувати правильне світло. Експериментальним шляхом доведено, що зелене світло зрушує біологічний годинник приблизно на 90 хвилин, а синє — на 180 і виспатися стає важче. Червоний і помаранчевий найменше пригнічують вироблення мелатоніну в порівнянні з зеленим, білим і синім кольорами та не порушують циркадного ритму.

4. Енергійно заколисувати

Кожен з батьків стикався з ситуацією, коли малюка, незалежно від віку, було важко вкласти спати без заколисувань. Іноді цей процес триває так довго, що мами з татами вже самі падають від втоми, а дитині — хоч би що.

Педіатри стверджують, що проблем із засинанням можна уникнути, якщо з народження привчати дитину до режиму дня й усунути всі зовнішні та внутрішні подразники, як от голод, мокрий підгузок, шум, незручний одяг та інше. Якщо ж без заколисувань не обійтися, краще щоб вони були плавними та недовгими. Маленькі діти мають недосконалий вестибулярний апарат, і від інтенсивних тривалих хитань вони можуть втратити свідомість.

5. Ховати від дитини дзеркало через популярні забобони

Популярна слов’янська прикмета, яка вчить не показувати дитині дзеркало, щоб та не захворіла або не «прогледіла свою душу», викликає подив у педіатрів та психологів усього світу. Доктор Сьюзі Грін (Suzy Green), засновник Інституту позитивності, навпаки, гаряче рекомендує батькам гратися зі своїми малюками за допомогою дзеркала, адже інтерактивність цього заняття допомагає їм усвідомити себе і сприяє формуванню особистості.

Встановлено, що в різному віці діти по-різному реагують на своє відображення, але для них це завжди захопливий і позитивний досвід.

6. Створювати немовляті стерильні умови

«Чистота — запорука здоров’я» — так нас вчили з дитинства. Але дослідники різних країн сьогодні одноголосно сходяться на думці, що зайва стерильність шкодить розвитку дитини. Вона уповільнює формування гарного імунітету, готового боротися з інфекцією, і сприяє розвитку алергічних захворювань типу бронхіальної астми, алергічного риніту та атопічного дерматиту.

Основна помилка батьків в даному випадку — сильний потяг до генеральних прибирань або заборона на контакт дитини з домашніми тваринами. Чим раніше в житті малюка з’явиться потенційний алерген, тим швидше його імунітет почне сприймати його як нормальне явище.

7. Занадто рано привчати до горщика

Горщик — дуже суперечна тема. Але головне тут — бездумно не дотримуватись непроханих порад і завжди дотримуватися інтересів дитини. Не треба чекати, що вона почне сідати на горщик в рік-півтора. Все одно крихітка ще не до кінця розуміє, як реагувати на сигнали свого тіла.

«Дитина рано чи пізно навчиться контролювати своє бажання піти на горщик. Тоді вона і почне ним користуватися. Сечовому міхуру на нормальний розвиток потрібно 3-4 роки. Вільне сечовипускання — наприклад в підгузок — цьому якраз і сприяє», – заявляє дитячий уролог Стівен Ходжес (Stephen Hodges).

8. Дозволяти дитині ходити босоніж по рівній поверхні

В середньому в рік діти починають ходити. Хтось із батьків кидається в магазин за першим домашнім взуттям, а хтось, навпаки, дозволяє дитині робити перші кроки босоніж. Дослідники-ортопеди досі сперечаються, що з цього краще, але сходяться на думці, що не кожна поверхня корисна для ходіння босоніж.

Дуже добре, якщо малюк тупотить без взуття по піску, траві, гладких камінцях, а от удома по ідеально рівній плитці, паркеті або ламінаті ходити некорисно. У цей момент не відбувається рефлекторного скорочення м’язів стопи, а основне навантаження припадає на слабкий зв’язковий апарат. І в результаті порушується природне формування склепінь стопи.

9. Змушувати дитину доїдати всю порцію

Багато бабусь (та й мамів з татами) сильно засмучуються, коли малюк відмовляється доїдати виділену йому порцію їжі. У хід йдуть вмовляння, шантаж, приповідки про «ложечку за маму» і навіть погрози. В результаті тарілка порожня, і цією ситуацією в першу (і єдину) чергу задоволені самі «годувальники».

Тільки не всі знають, що така крайність сприяє формуванню у малюка неправильної харчової звички. Він ніяк не зможе навчитися розуміти свій організм, а ось переїдати — навпаки.

Крім того, не варто впихати в дитину «перше, друге і компот», адже великі об’єми спожитого перевантажують травний тракт. Малюкові повністю вистачить однієї страви й напою за один прийом їжі.

10. Годувати з ложечки

Про те, що дітям краще не допомагати їсти, коли вони вже вміють самі користуватися ложкою, говорить доцент кафедри дитячої охорони здоров’я Університету Суонсі Емі Браун (Amy Brown).

«У немовлят, яких довше, ніж треба, годують з ложечки, в майбутньому, швидше за все, буде зайва вага. У процесі такого годування дітям важко визначити, наїлися вони чи ні. Результатом стає переїдання», – поділилася своїм висновком експерт.

Як пояснюють дослідники, дитина, яка їсть самостійно, отримує можливість харчуватися у своєму темпі та вивчити смак продуктів, що допомагає сформуватися здоровому відношенню до їжі.

11. Огороджувати дитину від алергенів

Шведські фахівці стверджують: щоб харчова алергія не застала дитину зненацька, батьки повинні якомога захищати її від умов-провокаторів.

Професор педіатрії Гетеборзького університету Йоран Веннергрен (Göran Wennergren) заявляє: «Давати дітям в ранньому віці продукти, що містять алергени, не тільки не шкідливо, але навіть корисно! Імунна система привчається правильно на них реагувати. Типовим прикладом може послужити риба. Тому ми рекомендуємо давати дітям подрібнене філе риби, починаючи з 4-місячного віку».

Думка професора підтверджує ще одне дослідження, проведене не так давно ізраїльськими та британськими вченими. Батьки з єврейської громади в Лондоні не давали своїм дітям арахіс, в той час як в Ізраїлі діти пробували арахісове масло ще до того, як їм виповнився рік. Статистика промовиста: ізраїльські діти менше схильні до алергії, ніж маленькі жителі англійської столиці.

12. Примушувати дитину ділитися

У віці приблизно 2 років малюк починає сприймати себе як особистість, і речі, які він вважає своїми, стають ніби продовженням його самого. Тому всіх, хто претендує на його «майно», дитина вважає порушниками своїх особистих кордонів. На жаль, мало хто з батьків враховує цю вікову особливість. Батьки не хочуть, щоб довколишні вважали їх чадо жаднюгою. Тому в суперечливій ситуації запросто можуть змусити дитину поділитися іграшкою або їжею.

Психологи, у свою чергу, впевнені, що таким чином ми виховуємо «зручних» дітей. Вони не вміють чути себе і діють всупереч своїм бажанням. В результаті з них виростають жінки та чоловіки, які не можуть сказати «ні», навіть якщо це в їх інтересах.

13. Закутувати малюка, коли у нього прохолодні ніжки та ручки

Холодні на дотик стопи, долоні та носик дитини не є ознакою переохолодження: через особливості судинного тонусу і кровообігу вони істотно прохолодніші від інших його частин тіла. Оптимальною температурою повітря в дитячій кімнаті вважається 19-22 °С. В таких умовах дитині не потрібні шапочка, рукавички та шкарпетки: шкіра тіла повинна дихати, а ручки й ніжки — активно контактувати з повітрям.

До речі, перегріти немовляти набагато легше і небезпечніше, ніж переохолодити. Найбільш показові критерії перегріву — вологі шия і потилиця, а також колір шкіри, яка при правильній температурі тіла повинна бути блідо-рожевою. Інтенсивно-рожева або почервоніла шкіра означає, що малюкові спекотно і з нього варто зняти мінімум один шар одягу.

Як вважаєте, є серед цих рекомендацій корисні? Чи батьки вже краще за всяких вчених знають, що треба і не треба їх дітям?