9 помилок батьків, які можуть серйозно зіпсувати майбутнє їхніх дітей

Всі помиляються при вихованні дітей. Ми, навіть ставши дорослими, не ідеальні й не завжди можемо зрозуміти, як наші дії виглядають збоку і відіб’ються в майбутньому на молодшому поколінні. Але деякі методи виховання більше шкодять, ніж приносять користі.

Тутка вирішив з’ясувати, яких помилок часто припускаються батьки і до чого вони призводять.

1. Виховання або покарання перед чужими людьми

Буває, тато або мама втрачають самовладання, кричать або навіть карають дитину при інших. І в той момент вони мало замислюються про чужих людей. Але дитина, нехай навіть несвідомо, зважає на думку ближніх людей. І публічне покарання підриває впевненість малюка в собі. У нього виникає сильне почуття сорому, від якого дуже важко позбутися

2. Вплив минулого

Те, що сталося в нашому дитинстві, накладає свій відбиток на ставлення до виховання. Але це не означає, що всі приречені повторювати помилки своїх матерів і батьків. Важливо прийняти той досвід і постаратися захистити наступне покоління від того негативу.

Наприклад, сьогодні відомо, що тілесні покарання мають тільки шкідливі наслідки. Але навіть багато сучасних батьків використовують їх, виправдовуючи себе тим, що так чинили в їхній родині з дітьми. Ми не повинні виправдовувати свої неправильні вчинки тим, що так робили наші «предки». Замість цього варто прагнути бути тими, хто розірве ланцюжок негативного досвіду.

3. Зайва стриманість

Якщо ми рідко обіймаємо свою дитину або не говоримо, що любимо її, вона стає емоційно відірваною від сім’ї. Коли не прислухаємося до її почуттів і думок, виявляємо байдужість – дуже ймовірно, що дитина буде поводитися так само з іншими. Їй буде важче з кимось зблизитися, довіритися, створити друзів і сім’ю в майбутньому.

4. Шкідливі звички

Не таємниця, що батьки закладають зразки поведінки своїм дітям. І є сильний зв’язок між звичками матерів і зайвою вагою у їхніх дітей. Якщо жінки намагалися дотримуватися здорового способу життя, ризик ожиріння у їхніх дітей знижувався на 75%. До корисних звичок дослідники віднесли дотримання правильного раціону, регулярні заняття спортом, підтримку нормального індексу маси тіла, відмова від куріння і вживання алкоголю в невеликих або помірних кількостях.

Також ймовірність ожиріння у маленьких дітей зменшується на 30%, якщо з ними граються і проводять більше часу батьки.

5. Гіперкомпенсація

Наші старі образи на батька і матір можуть привести до повного неприйняття їх методів виховання. Навіть коли дорослі об’єктивно робили правильно. В результаті при взаємодії вже зі своїми дітьми ми можемо вийти з-під контролю, прагнучи зробити все по-іншому.

Наприклад, якщо наші батьки були владними, то ми можемо дати своїм дітям занадто багато свободи і забрати будь-які обмеження. І така реакція також позначиться на малюкові не найкращим чином: він відчує себе покинутим і нікому не потрібним.

6. Вседозволеність або суперопіка

Часто батьки думають, що їх дочки і сини особливі та унікальні, і намагаються у всьому їм догодити. Але для решти світу вони – лише діти. І якщо вони звикнуть до вседозволеності, то стануть егоїстами, з якими важко навіть просто спілкуватися.

Безконтрольних дітей чекатиме безліч розчарувань за межами дому, і вони не будуть знати, як з ними впоратися. У той же час гіперопіка зробить дитину настільки боягузливою, що вона буде боятися брати на себе будь-яку відповідальність або навіть трохи виходити із зони комфорту – на кшталт знайомства з новими людьми або початку нової справи.

7. Руйнування довіри

При вихованні необхідно встановлювати певні правила поведінки, але дитина також має розуміти, що завжди може довіряти своїм близьким. Однак довіру малюків (тим більше підлітків) дуже легко втратити, якщо батьки перестають контролювати емоції і лякають, змушують боятися себе. Це може привести до розриву емоційних зв’язків з сім’єю і втрати почуття захищеності.

Діти краще розвиваються і стають здоровими особистостями, коли їхня сім’я – опора, острівець безпеки, з якого вони можуть сміливо вирушати досліджувати світ.

8. Агресивна поведінка

Діти вчаться справлятися з проблемами на прикладі батьків, коли ті долають життєві труднощі. Іноді ці труднощі викликають самі малюки. І грубе поводження дорослих з ними, частий прояв негативних емоцій в ранньому віці призводять до проблем з керуванням гнівом. Тут особливо сильний вплив матері, яка конфліктує з дитиною, але поведінка батька також відіграє свою роль.

9. Втеча від проблем

Один із способів «закрити» проблему – просто піти і не згадувати про неї. Але це не означає, що все вирішиться само собою, як думають багато дорослих. Після сильної сварки між батьком і дитиною потрібно постаратися все виправити – відновити довіру.

Для цього треба заспокоїтися і поговорити на рівних, поважаючи свого малюка. Спочатку вислухати, що він відчув, і спробувати побачити проблему і себе з його точки зору. Потім дорослий повинен розповісти про свої переживання, пояснити причину свого вибуху і вибачитися. Так, він покаже дитині, що не став новим ворогом і йому знову можна довіряти.

Ви дізналися про виховання щось нове? Здійснювали чи були у вас такі помилки і як їх виправляли?

За матеріалами