in , , ,

Батько 4 дітей відверто розповів, з якими труднощами йому доводиться стикатися щодня

Блогер Мансур Шангарієв вже не перший рік веде блог багатодітного тата. А численні приводи для публікацій йому дають красуні дочки Ліна й Амалія і пустотливі сини Адам і Асад. Мамі цієї великої родини можна тільки позаздрити: не кожен батько візьме на себе стільки домашніх справ і обов’язків із виховання дітей. Причому він зовсім не вважає це особливим геройством.

Ми в Тутка читали блог Мансура і дивувалися, як можна так легко справлятися з 4 маленькими дітьми. Звичайно, без курйозних історій тут не обходиться (ту, над якою ми сміялися найбільше, ви знайдете в кінці статті).

Я був поганим чоловіком…

…а потім пішов в аптеку і купив таблетку «Хороший чоловік». Брав вранці та ввечері. І через тиждень став ідеальним.

Цього ви чекаєте, так? Але, всупереч всім ведичним, психологічним і ще іншим повчанням, я вважаю, що чоловік буде змінюватися, якщо він зрозуміє свої помилки.

Моя дружина не мовчала, а розповідала, як їй боляче, погано і неприємно від моїх слів і дій. Я став стриманішим, спокійнішим. Мені не хотілося, щоб вона страждала, сумувала і плакала. У мене вже підростали доньки, і від думки про те, що їх чоловіки можуть їх ображати та засмучувати, розривалося серце.

Як моя дружина встигає все з 4 маленькими дітьми

По-перше, я їй допомагаю. Це можна було залишити першим і останнім пунктом. По-друге, у неї підростають чудові помічниці — наші старші доньки. По-третє, в нашому домі повно всіляких технічних засобів. Це і машинка з сушаркою, і парогенератор, і пилососи для сухого та вологого прибирання. На кухні є посудомийна машина, мультиварка, всілякі блендери, навіть хлібопічка є.

Я не кажу дітям, що вони повинні бути як всі

Не слідуйте стереотипам. Радянський час, коли кожен проживав приблизно одне і те ж життя: ясла, садок, школа, інститут, робота за професією, вже в минулому.

Ще один небезпечний стереотип (вже нашого часу) полягає в тому, що ми боїмося давати дитині можливість нести відповідальність. Зараз час якоїсь тотальної біганини за дітьми та робіння все за них. У результаті дитина в 3 роки не може сама одягтися, в 4 — сама їсти, 5 — чистити зуби, в 7 — зав’язувати шнурки. Ні, вона не хвора, навпаки, дуже навіть розумна і тямуща. Просто навіщо напружуватися самій, якщо за тебе все швидко зробить мама?

Чому батьки розлучаються

Коли я бачу статистику розлучень, у мене починає сіпатися ліве око. Я довго думав, чому ж так відбувається. І зрозумів. Тому що багато чоловіків зараз слабкі, а жінки, навпаки, занадто сильні.

Ніхто ж не хвалить маму: «Ой, ти гуляєш з дитиною? Вау, ти змінила підгузок? Ти така молодець!» Чому ж так кажуть батькам? Утримання сім’ї та допомогу дружині по дому не повинне сприйматися чоловіками як геройство.

Як нам вдалося відірвати дітей від гаджетів

Іноді буває складно забрати планшет або вимкнути комп’ютер після того, як час «за договором» або «за будильником» вже минув.

Не треба діяти силою — забирати або вимикати. Все це абсолютно безглуздо. Набагато ефективніше підійти до дитини, трохи посидіти поруч, запитати щось про персонажа мультфільму або гри. І тільки після налагодження контакту, коли дитина вже трохи прийде до себе, запропонувати їй вимкнути гаджет і зайнятися чимось іншим.

В сім’ї повинні бути щоденні ритуали

Щоранку наші дочки чистять зуби, розчісують волосся, переодягаються з піжам у домашні сукні та біжать вниз — снідати. Ввечері ритуал повторюється: чищення зубів, купання, перевдягання у затишні піжами.

А перед самим сном треба почухати всім спинки, поцілувати, сказати кожному щось лагідне і приємне, накрити гарненько і вимкнути світло. Поки дружина займається справами, всі ці вечірні ритуали — на мені.

Чому я беру приклад з європейських батьків

Відвідуючи Європу та Америку, я зауважив, як багато там батьків, які йдуть за руки з дітьми. Багато татусів з дитячими колясками й навіть у слінгах. І немає ніякого поділу на жіночі та чоловічі обов’язки щодо дитини.

Що ж відбувається у нас? Часто участь у житті дитини — чисто номінальна: відвіз, привіз, грошей дав. Навколишні дивуються з того, що я знаю, що читає моя дитина, з ким дружить і які щеплення їй повинні зробити. Просто я в курсі, скільки сил, нервів і часу забирають наші «квіти життя», і намагаюся допомагати дружині.

Фото в Інстаґрамі та реальне життя — різні речі

Вчора, поки дружина накривала на стіл, наші дочки, Амалія і Ліна, вирішили погратися в магазин і нарізали купу грошенят з квитанцій за електрику. Старший син, Асад, розпорпав квітковий горщик і з захватом скакав по розкиданій землі. А молодший, Адам, просто горланив якусь свою пісню, засовуючи в рот кулаки разом з голими п’ятами.

І це тільки ранок. А на фото в Інстаґрамі все так чудово, чи не правда?

Як розподілити обов’язки в сім’ї

Міркували сьогодні на тему: «Хто в родині повинен готувати їжу?». У дружини, наприклад, є сестра, яка готувати не любить категорично, і з цим обов’язком в сім’ї майстерно справляється чоловік. Зате мій колега не доторкається до каструль принципово, тому що «бабська це справа». А що робити, якщо жінка працює нарівні з чоловіком?

Мені здається, більш правильно подружжю удвох працювати на благо сім’ї, не поділяючи працю в будинку на чоловічу і жіночу. Кожен з подружжя повинен робити те, що йому:

  • зручніше (чоловік відвозить дітей в школу, тому що йому по дорозі);
  • дається краще (дружина гладить білизну акуратніше за чоловіка);
  • подобається робити (чоловік терпіти не може мити посуд, але любить готувати).

З однією дитиною буває складніше, ніж з трьома-чотирма

Якось ми відвезли старших доньок на кілька днів до бабусі з дідусем, і залишився у нас один Асад (молодший Адам тоді ще не народився). Ми були в передчутті кількох спокійних днів і безтурботних прогулянок з дитиною в колясці.

Але де там. Коли їх було троє, Асад робив все за компанію: грався з сестрами, їв разом з ними, лягав спати. Була біганина і шум, але організовано. Коли ж він залишився один, то почав вимагати постійної уваги від нас. Їсти відмовлявся, спати не хотів категорично.

Дівчаток ми забрали — знову стало гамірно, але скиглити Асад перестав: грається, їсть і спить разом з сестрами. А ми відновлюємо свою нервову систему.

Батьки не повинні відривати від себе все найкраще на догоду дітям

Як правильно ділити кавун? Серединку, найсолодшу і без кісточок, — дітям, а решта — дорослим? Або всім порівну, по шматочку?

Для багатьох дітей у наш час виявляється відкриттям те, що батьки теж чого можуть хотіти. Я серйозно. Все найкраще — дітям. Головне — інтереси дитини. А як же ми, дорослі? Ми ж теж люди зі своїми емоціями, бажаннями, планами, мріями.

Ми в родині все ділимо порівну. І ми не позбавляємо дітей чогось, навпаки, даємо їм безцінний досвід життя серед людей, де потрібно враховувати як свої інтереси, так і потреби інших.

Чи варто боротися з ревнощами між дітьми

Дві сестри дивляться на братика. Чи є між ними ревнощі? Так, трапляється. Я вважаю, що ревнощі — це нормальний прояв почуттів. Головне — навчитися справлятися з ним.

В цьому плані тим, у кого є брати-сестри, навіть краще: це хороший тренажер для дорослого життя. У великій родині діти вчаться спілкуватися, відстоювати свої інтереси, знаходити компроміси та вміти слухати інших.

Не потрібно забирати в дитини дитинство

Якщо любов і турбота матері в основі своїй полягають у тому, щоб дитина добре поїла, вчасно поспала і погуляла, то батькові важливе задоволення власних амбіцій.

Коли народилася Ліна, мені було 30 років. Я почав займатися з нею з того моменту, як вона почала вимовляти перші слова. Ліна виявилася по-справжньому здібною дитиною, і моє батьківське его розквітало.

Але, дивлячись на Амалію, яка в 3 роки знала лише кілька букв, я розумію, що ми даємо їй те, чого не було у Ліни: повноцінне безтурботне дитинство. Ми не чекаємо від Амалії й половини того, чого вимагали від Ліни в її віці. Іноді мені здається, що ми перестаралися, намагаючись виростити зі старшої дочки ідеальну дитину.

Подорожувати всією родиною буває нелегко

Відпочинок з дітьми — це метушня і нерви. Це «пити», «пісяти», «їсти» щогодини. Це постійні вибачення за чиюсь віддавлену ногу або перекинуту сумку. Ми регулярно всюди запізнюємося, бо зібрати дітей, які розбіглися, в купу не так вже й просто.

В результаті ти доїжджає до точки призначення з єдиною думкою: скоріше лягти та спа-а-ати, тому що втомлюєшся не менш, ніж за найбільш завантажений робочий день.

Але це так радісно! Саме в ці моменти відчуваєш, що твоє життя наповнене сенсом. Є кому показати всю красу цього світу і передати свої почуття. Подорожуйте з сім’єю, хлопці. Без дружини порожньо. Без дітей сумно. Одному самотньо.

Я проти дитячих садків

Займаються з вихованцями там від сили годину-півтора, не більше. Та й хто сказав, що дітям потрібні цілодобові заняття-розваги? Дитина гармонійно і спокійно розвивається, будучи залученою в сімейні процеси: спільне прибирання, приготування вечері, прогулянку або перегляд фільму. Ці емоції не подарує і не замінить жоден вихователь.

Я нікого не засуджую і не критикую. Якщо у сім’ї є необхідність в садочку, це їх вибір. І звичайно, кожен батько хоче добра своїй дитині.

Як довести дитині, що її люблять

Часто дитина може думати, що він тягар, покарання і нещастя для батьків. Чому так відбувається? По-перше, батьки можуть вважати, що прояв любові — це робити те, що, на їх погляд, потрібно дитині. Тоді як для дитини прояв любові — це робити те, що потрібно йому самому. Часто дитина хоче кошеня, а їй купують черговий будиночок для Барбі. Або хоче сходити на риболовлю з татом, а його знову на вихідних тягнуть в музей.

Треба якомога частіше говорити дітям, що ви їх любите. Навіть якщо вам здається, що це очевидно. Подивіться в очі (обов’язково на рівні дитини), приєднайте тактильний контакт і просто скажіть: «Я люблю тебе, ти найкраще, що в мене є». Цих слів багато не буває.

Бонус: ділова зустріч з діадемою і блискітками

Одного разу я вийшов з дому, запізнюючись на важливу зустріч через моїх бешкетників. Тільки проїхавши пів дороги, я зрозумів, що на ногах досі домашнє взуття, а на голові — діадема, яку моя дочка Амалія подарувала за перемогу над кровожерливим драконом.

Що робити? Я вже дико запізнювався. Діадему зняв в машині, а взуття залишив як є. На моє щастя, я влетів у ресторан, де була призначена зустріч, на лічені хвилини раніше колег і встиг зайняти вдале місце, яке закривало моє оригінальне взуття.

Але люди, які прийшли на зустріч, все одно дивилися на мене якось дивно і переглядалися один з одним.Тут я не витримав і запитав, в чому річ. Колеги почервоніли й запропонували мені подивитися в дзеркало самому.

Стало зрозуміло, чому я справив воістину блискуче враження. Ні, діадеми на мені не було. Зате моє волосся рясно покривали сріблясті блискітки. Я зітхнув і відправився назад. Хатнє взуття я вже не приховував — втрачати було нічого.

Підсумок? Виявилося, що директор компанії — теж багатодітний батько, контракт ми уклали. Діти connecting people (об’єднують людей).

Ви згодні з правилами Мансура з виховання? Як у вашій родині діляться батьківські обов’язки?

11 вправ на стільці, які миттю звільнять вас від болю в шиї, спині та плечах

10 лайфхаків, як донести свою думку м’яко, але переконливо (Працює з дітьми, партнерами та керівниками)