Досить робити досліди на своїх дітях! Золоті правила в боротьбі з температурою: що можна, а що категорично заборонено

Дитячі хвороби – річ непередбачувана. Абсолютно здорова дитина, яка хвилину тому стрибала і зносила стіни, раптом стає гарячою, як вугілля. Збивати температуру чи почекати?

Лихоманка – це сигнал для мозку: виробляти більше речовин, які допоможуть перемогти інфекційне захворювання. 80% дитячих хвороб – це ГРВІ. А найперший суперник вірусів – інтерферон, специфічний білок, рівень якого безпосередньо залежить від температури тіла. Якщо по-іншому: чим вища температура, тим більше власних ліків виробляється!

Як знизити температуру

У нас заведено збивати температуру відразу, як тільки вона виявилася. Але це не зовсім правильно, вірніше, зовсім неправильно! Ліки, що знижують температуру, не дають шансів організму перемогти хворобу в найкоротші терміни.

Запам’ятайте золоте правило: визначальним фактором для застосування жарознижувальних засобів є не температура, а загальний стан дитини!

Розгляньмо, як зменшити температуру у дитини максимально ефективно, не зашкодивши при цьому.

1. Коли збивати?

Деякі діти при 39° чудово почуваються, а інші при 37,5° встати з ліжка не можуть. Вибір на користь ліків очевидний. У кожної дитини своя межа, але ризикувати в її пошуках не варто. Якщо температура піднялася до 39,5° – дій негайно!

«Ближче до 40,0° захисні функції лихоманки перетворюються на протилежні: підвищується метаболізм і споживання кисню, посилюється втрата рідини, створюється додаткове навантаження на серце і легені».

Особливого контролю вимагають діти з судомним синдромом. Якщо раніше були помічені фебрильні судоми на тлі високої температури, рекомендовано застосування лікарських препаратів при підвищенні до 38,5° або того рівня, який вкаже ваш педіатр. Це стосується і віку до 3 місяців.

У цій статті ми говоримо про температуру, яка вимірюється в пахвовій западині. Вимірювати її потрібно не менше 10 хвилин звичайним термометром. Ректальна завжди вища на 1 градус, для достовірного результату досить 5 хвилин.

2. Де хворіти?

Головне, що ви повинні зробити при підвищенні температури тіла – створити умови для дитини, в яких вона зможе максимально втрачати тепло. А це можливо тільки двома шляхами: через піт або при зігріванні повітря, яке малюк вдихає.

Спробуйте створити в кімнаті прохолодну температуру (17-20 °С), при цьому одягніть дитину в додаткову кофтинку або накрийте ковдрою. Забезпечте питний режим (50-100 мл на 1 кг ваги дитини). Без дотримання цих правил, одужання настане значно пізніше, а ризик розвитку ускладнень збільшується.

3. Чим збивати?

Ваше завдання не панікувати, а використовувати комплексний підхід: лікарські препарати, параметри повітря, рясне пиття. Причому останні два пункти мають не меншу ефективність, ніж будь-який сироп або таблетка!

Згідно з рекомендацією ВООЗ, препаратами першого вибору для дітей є «Парацетамол» та «Ібупрофен». У домашній аптечці повинні бути обидва, бажано в різних формах. Для дітей до 6 років це сироп або ректальні свічки.

Сироп починає діяти через 15-20 хвилин після вживання, але в його складі багато хімічних добавок, ароматизаторів, барвників. Свічки через 40-50 хвилин, але жарознижувальний ефект тримається довше. Вони незамінні, коли у дитини нудота або блювота, використовувати їх потрібно після дефекації, якщо це можливо.

В аптеці «Парацетамол» продається під виглядом таких препаратів: «Панадол», «Пайремол», «Ефералган», «Дофалган», «Мілістан», «Піарон», «Калпол». «Ібупрофен» менш безпечний, але більш ефективний. Його аналоги: «Ібуфен», «Нурофен», «Болінет», «Нуросан», «Ібутекс», «Імет», «Нурофен форте».

4. Дозування

Дуже часто виробники вказують вік на етикетках препарату. Але не всі діти однакові, потрібно розраховувати дозування згідно з вагою дитини. Ось правила розрахунку на зображенні.

Будьте дуже уважними, найчастіша помилка – коли плутаються міліграми (мг) і мілілітри (мл). Розглянемо приклад. На етикетці написано: «100 мг діючої речовини в 5 мл суспензії». Це означає, що дитині вагою 10 кг, якій потрібно 150 мг «парацетамолу», знадобиться 7,5 мл ліків. Якщо це «Ібупрофен», то 5 мл. Це саме той випадок, коли стане в пригоді шкільна математика.

Потрібне дозування жарознижувальних свічок запитуйте в аптеці. Краще використовувати їх на ніч, через їх тривалий ефект. Одноразова доза «парацетамолу» в свічках складає до 20 мг/кг, враховуй її при підрахунку добової.

Якщо температура піднімається раніше за мінімальний термін до наступного прийому, зазначений в інструкції, чергуйте між собою лікарські препарати. Це повинні бути не різні назви ліків, а різні діючі речовини («Парацетамол» або «Ібупрофен»). Під несхожими етикетками часто ховається однаковий препарат.

Якщо після прийому ліків температура впала на 1-1,5°, це дуже добре! Не варто домагатися 36,6° – це величезний стрес для організму і судин.

5. Заборонені препарати

Категорично не рекомендується давати дітям «Аспірин» (ацетилсаліцилова кислота), «Анальгін» (метамізол натрію), «Німесулід». У них вищий ризик розвитку і більша важкість побічних реакцій.

Популярна в нашій країні «літична суміш» на базі анальгіну може застосовуватися одноразово, коли інші, більш безпечні препарати, недоступні. Постійний прийом абсолютно неприпустимий як для дітей, так і для дорослих.

«Аспірин» в поєднанні з вірусною інфекцією може викликати важке ураження печінки і головного мозку – синдром Рея, при якому смертність сягає 20%. «Німесулід» також заборонений через ризик розвитку токсичного гепатиту. Це стосується дитячого віку до 12 років.

6. Біла гарячка

Зазвичай дитина з високою температурою гаряча на дотик, з рожевим або червонуватим відтінком шкірних покривів. В такому випадку можете зберігати спокій – терморегуляція і тепловіддача працюють прекрасно. Але якщо висока температура супроводжується блідістю шкіри, ознобом, холодними кінцівками – виникає спазм судин.

Причин може бути декілька: від ураження нервової системи і браку рідини, до зниження тиску. В такому випадку розтирайте холодні руки і ноги, поки вони не стануть рожевими, дайте дитині половинку спазмолітичного препарату («Дротаверин», «Нош-па»). Не робіть жодних холодних компресів та обгортань. Пам’ятайте, жарознижувальний засіб не діятиме повністю, поки присутній спазм. Якщо не вдається знизити високу температуру протягом 2-3 годин, негайно викликайте швидку допомогу!

7. Відволікальні процедури

Забудьте про спиртові та оцтові розтирання! Чутлива дитяча шкіра миттєво всмоктує небезпечні речовини і виникає ризик отруєння.

Не можна використовувати в домашніх умовах грілки з льодом, вологі холодні простирадла, холодні клізми. Зовні здається, що температура зменшилася, але такий результат виник внаслідок спазму судин шкіри! При цьому сповільнюється рух крові, зменшується потовиділення і тепловіддача. Як результат – температура внутрішніх органів збільшується. Це дуже небезпечно!

Максимум, що ви можете зробити – холодна пов’язка на чоло дитини, щоб полегшити стан, але тільки після застосування жарознижувального препарату.

Гірчичники, гарячі ванни для ніг і парові інгаляції завдають більше шкоди, ніж користі. При найменшій підозрі на температуру застосування цих процедур спровокує її підвищення. Якщо хочеться заспокоїти себе і провести експеримент над власною дитиною – будь ласка, на вашу відповідальність, але тільки коли у неї нормальна температура!

Іноді заспокійливі для родичів допомагають краще найякісніших гірчичників.

ПОРАДА РЕДАКЦІЇ

Зазвичай діти видужують самостійно, без значного лікарського втручання. Іноді допустиме застосування народних засобів для полегшення загального стану. Поряд з великою кількістю гарячих напоїв запропонуй малюкові теплі та корисні молочні напої. Вони допомагають при кашлі, ларингіті й дуже смачні. Це може бути молоко з медом, какао-маслом, прополісом. Але тільки при відсутності алергії на ці продукти!

Додайте до теплого молока чайну ложечку меду, перемішайте. Пити такий напій краще на ніч, він добре заспокоює. Какао-масло чудово справляється з болем у горлі, якщо його розчинити в теплому молоці.

Можете купити в аптеці 10%-ву настоянку прополісу, вона коштує недорого. Додайте 10 крапель до теплого молока, неважливо – півсклянки це чи одна ложка. Такий засіб добре справляється з легеневими захворюваннями, покращує самопочуття. Приймати потрібно безпосередньо перед сном. Перевірено на власному досвіді – працює! Прополіс – це джерело цілющих речовин, він сприятливо впливає на всі системи людського організму.

У лікуванні дитячих хвороб керуйтеся лише здоровим глуздом і не панікуйте. Якщо сумніваєтеся у своїх діях – обов’язково проконсультуйтеся з педіатром. Зверніться до нього, якщо симптоми хвороби тривають понад 5 днів. Бажаємо вам і вашим дітям тільки здоров’я!

За матеріалами