in , ,

Матусям на замітку: вчимося правильно прогулюватися з дитиною в морозні дні

Зима прийшла досить швидко: ще відносно теплі осінні дні змінилися снігом та легким морозом. Як гуляти в мороз? Як одягати малюка на прогулянку? За якої температури можна гуляти з дитиною? Тутка знайшов цікаву інформацію і поділиться нею з вами.

Це залежить від безлічі факторів, але загальні рекомендації такі.

Якщо температура нижче цих меж, то у візку можна залишити щілинку для свіжого повітря. Старшим дітям можна одягати маску для захисту обличчя від морозу.

Проходячи через носові пазухи, вдихаємо повітря, і зігрівальний ефект тим сильніший, чим нижче температура повітря. Тому стежте за тим, щоб дитина дихала носом.

Якщо носове дихання порушене, перед виходом на вулицю промивайте дитині ніс, скористайтеся судинозвужувальними краплями (не довше, ніж 5-7 днів поспіль).

Мета прогулянки з дитиною до року полягає в тому, щоб малюк міг подихати свіжим повітрям. Прогулянки – це елемент системи загартовування. Якщо повітря на вулиці не свіже (наприклад, поблизу пролягає автотраса), то не варто хай там що гуляти з дитиною. Наприклад, якщо ви живете на п’ятому поверсі або вище, то повітря у вашій квартирі чистіше, ніж поблизу автомагістралей.

Не забувайте, що сон в русі не корисний для малюка; якщо на прогулянці дитина заснула, то візок краще зупинити.

Мета прогулянок з дитиною, старшою 1-го року, знову ж полягає у свіжому повітрі, загартовуванні, в отриманні нових емоцій, знань і вражень від контакту з природою, а також у фізичному розвитку та поліпшенні великої моторики.

І все ж не варто вирушати на прогулянку в мороз, якщо ви самі цього не хочете, а тим більше якщо не хоче дитина.

Часто батьки запитують, чи нормально, що на морозі сльозяться очі й течуть сопельки з носика? Так, це нормальна захисна реакція. Якщо за кімнатної температури це відразу проходить, то приводу для занепокоєння немає.

Як одягнути дитину взимку?

Прості правила для дітей будь-якого віку

Одягайте дитину багатошарово: так, щоб між шарами одягу утворився повітряний прошарок.

Але шарів мусить бути не більше трьох:

Одяг не повинен бути занадто тісним: між шарами обов’язково мусить залишитися зігрівальний шар повітря.

Не орієнтуйтеся на ніс і щоки дитини: вони можуть бути холодними, але це зовсім не свідчить про те, що дитина замерзла.

Щоб зрозуміти, чи змерзла дитина, краще доторкнутися до її шкіри в ділянці шиї або грудей.

Дитина, якій холодно, починає плакати, а потім стає нетипово тихою і спокійною; шкіра може збліднути.

Перегріта дитина стає неспокійною, рум’яною. Роздягаючи її вдома, ви помітите, що вона спітніла.

 • Якщо ви самі замерзли, не перевіряйте, чи змерзла дитина (бо напевно так і є), – просто йдіть додому.
 • Зверніть увагу на те, чи холодні ніжки та ручки у дитини після того, як ви її роздягнете. Якщо холодні, наступного разу одягніть малюка тепліше.
 • Якщо ви їдете в авто, то в салоні краще зняти з дитини куртку та вкрити її ковдрою або опустити температуру повітря до мінімуму, щоб дитина не перегрілася перед виходом на вулицю.
 • У приміщенні знімайте з дитини верхній одяг, щоб вона не перегрілася.

Кілька слів про термобілизну

Термобілизна не дасть дитині спітніти, перегрітися і, як наслідок, переохолодитися. Крім того, вона забезпечує свободу рухів.

 • Шви та етикетки в дитячій термобілизні повинні бути назовні.
 • Купуйте термобілизну за розміром, а не на виріст.
 • Одягайте тільки на голе тіло.
 • Носити термобілизну потрібно тільки на вулиці, вдома дитину треба переодягнути у звичайну білизну.
 • Не сушіть термобілизну в пральній машині або на батареї, не прасуйте, не кип’ятіть і не відбілюйте. Періть при температурі не вище 30 °С.

Розрізняють термобілизну трьох видів:

1 – Ту, яка відводить вологу (синтетичну: з поліестеру, мікрофібри, лайкри або поліпропілену). Вона призначена для активних дітей, які рясно потіють, для дітей старшого віку, прекрасно підходить для занять спортом.

2 – Ту, яка зберігає тепло (натуральну – з вовни, кашеміру; зауважу, що шерсть мериноса не тільки гріє, а й відводить вологу, не коле та відрізняється гіпоалергенністю). Підійде для дітей раннього віку, а також для малорухомих дітей старшого віку і для всіх інших в сильні морози.

3 – Комбіновану (синтетика плюс шерсть і бавовна в різних пропорціях; чим більше синтетики, тим білизна краще відводить вологу, а чим більше вовни, тим краще зберігає тепло).

Особливості зимового одягу для дітей раннього віку

Чим малюки відрізняються від старших дітей? Тим, що вони практично не рухаються під час прогулянок, а якщо й рухаються, то дуже мало. З огляду на це їх так і треба одягати, коли ви збираєтеся на вулицю в холодну пору року.

Якщо дитина ще не ходить, то одягайте її так, щоб вона могла рухатися під одягом, що сприяє зігріванню. Тобто, одяг повинен сидіти на дитині не дуже щільно.

Не «запаковуйте» візок так, щоб перекрити дитині доступ свіжого повітря. Обов’язково залиште просвіт для надходження кисню.

Якщо на вулиці дуже холодно (температура нижче мінус 15 °С), то нехай краще дитина поспить у візку вдома з відчиненим вікном.

Особливості зимового одягу для дітей старшого віку

Старші діти активно рухаються на прогулянках, що передбачає трохи інші вимоги до одягу.
Пам’ятайте: навіть в однієї й тієї ж дитини буде різна реакція на мороз залежно від рівня рухливості.

Основні вимоги до зимового дитячого взуття

Взуття має бути легким, еластичним, м’яким, водонепроникним, що забезпечує вільний рух стоп.

Щоб запобігти обмороженню, варто обирати взуття за розміром. Воно не повинне бути ні замалим, ні завеликим. Але краще мати 1 сантиметр запасу, щоб між взуттям і ніжкою залишався повітряний прошарок, а дитина могла вільно рухати пальчиками.

Вибираючи взуття, обов’язково враховуйте рівень активності дитини.

 • Якщо дитина ходить мало або сидить в колясці, то єдина вимога до нього – здатність надійно зберігати тепло. В такому випадку підійде багато моделей.
 • Якщо дитина буде активно рухатися (бігати, кататися на гірках, грати в сніжки), то бажано, щоб взуття було якомога легше і гнучкіше (підійдуть уггі, валянки, мембранне взуття).

Як обрати сумочку відповідно до свого типу фігури

Ти — втомлена матуся, і тебе дратує навіть власна дитина? Ми підкажемо, як повернути твій спокій